Esmaspäeva hommiku seisuga maksis üks bitcoin umbes 370 eurot.

Bitcoinidega kauplemine allub rahapesureeglitele

16
(Uuendatud 11:32 11.04.2016)
Riigikohtu halduskolleegium otsustas, et bitcoinidega kauplemine on käsitletav majandustegevusena, mis allub rahapesuvastasele regulatsioonile ja riiklikule järelevalvele.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Riigikohus nõustus Tallinna halduskohtu ja Tallinna ringkonnakohtuga, jättes jõusse ringkonnakohtu möödunud aasta 18. juuni otsuse. Kohtud leidsid, et bitcoinil on rahaline väärtus ja sellega on võimalik täita kohustusi. Ka Euroopa Kohus on rõhutanud, et virtuaalsel valuutal bitcoin ei ole muud mõtet, kui olla kasutatav maksevahendina, teatas riigikohus

Kohtuasja materjalidest nähtuvalt oli järelevalveorganil põhjendatud kahtlus selles, et Otto Albert de Voogdi tegevust võis vaadelda majandustegevusena. Riigikohtu hinnangul oli de Voogdi tegevusel piisav seos Eestiga selleks, et talle laieneksid Eesti õiguses sätestatud kohustused ja piirangud.

Olenemata serveri asukohast, oli kaebaja üheks tegevuskohaks kontori asukoha tõttu Eesti ning veebileht oli loodud muu hulgas Eesti klientuuri jaoks ning tehingute eest sai tasuda ka Tallinnas asuvas kontoris sularahas.

Asjaolu, et seaduseelnõu väljatöötamise ja vastuvõtmise ajal ei olnud virtuaalvaluutat bitcoin veel loodud, ei tähenda, et alternatiivsete maksevahendite teenuse pakkuja mõiste ei saa hõlmata nimetatud virtuaalvaluuta vahetusteenuse pakkujaid. Majandustegevusena bitcoinidega kaupleja tegevuse allutamine rahapesuvastasele regulatsioonile ja riiklikule järelevalvele on riigikohtu hinnangul mõistlik.

Täiendavalt märkis riigikohus, et seadusandjal tuleks kaaluda alternatiivsete maksevahendite teenuste osutamisele esitatavate tingimuste täpsustamist nii, et need vastaks konkreetsetele oludele ning oleks tagatud regulatsiooni piisav paindlikkus. Kehtivas rahapesu tõkestamise seaduses sätestatud nõuete kohaldamise ulatus alternatiivsete maksevahendite teenuse pakkujatele võib põhjustada uusi õigusvaidlusi, mida saaks seaduse nõuete täpsustamisega vältida.

Bitcoin (BTC) on krüptovaluuta, mis erinevalt tavapärasest rahast ei ole emiteeritud keskse organisatsiooni. Selles tehtud tehingud kinnitatakse detsentraliseeritud andmebaasi kaudu ja bitcoinide omanikud ja tehingud on võrdlemisi anonüümsed. Bitcoinide hind on äärmiselt volatiilne, kuid esmaspäeva hommiku seisuga maksis üks bitcoin umbes 370 eurot.

 

16
Samal teemal
Bitcoin: kas Tallinnas saab hakkama "elektroonilise kullaga"