Ameeriklaste jaoks on kõige kindlam, stabiilsem ja mugavam koht oma varade varjamiseks USA ise.

Meedia uuris välja, miks „Panama dokumentides“ ei leidu ameeriklaste nimesid

112
(Uuendatud 12:01 06.04.2016)
See, et „Panama dokumentides“ ei esine kõrgetel ametikohtadel seisvate ameeriklaste nimesid, ei tähenda, USAs ei ole off-shore firmadega probleeme, kirjutab Politico.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Niinimetatud „Panama dokumentides" ei leidu USA kodanike nimesid, kuna ameeriklased eelistavad maksuparadiisidena teisi maid, kirjutab Politico ajakirjanik Danny Vinnik, teatas RIA Novosti.

Väljaande teatel viidi ainuüksi 2014. aastal off-shore firmade kaudu USAst välja 1,2 triljonit dollarit. Maksuanalüütikud leiavad, et põhjuseid, miks ameerika perekonnanimesid „Panama dokumentides" ei esine, tasub otsida muudatustest ülemaailmses rahanduspoliitikas ning maitse-eelistustest. Kui jõukad ameeriklased tahavad maksudest kõrvale hoida, ei vaata nad Panama poole, vaid eelistavad Bermuda ja Kaimani saari.

„Selles maailmas on omad rahvuslikud eelistused, nagu mis tahes asjas," ütles Lõuna-California ülikooli õigusteaduse ja ettevõtluse professor Edward Kleinbard.

Pole võimatu, et „Panama paberites" oleks olnud rohkem ameeriklaste nimesid, kui skandaal oleks lahvatanud 1980. aastatel, kirjutab väljaanne. Kuid pärast USA sissetungi Panamasse 1989. aastal langes märgatavalt selle riigi populaarsus ameeriklaste silmis.

Pärast seda, kui Bermuda ja Kaimani saared ning Briti Neitsisaared muutsid oma seadusi meelitamaks ligi suuremaid investeeringuid, osutusid nad rahapaigutajatele märksa soodsamaks paigaks kui Panama.

Pealegi tegutsevad need kolm riiki briti jurisdiktsiooni all, mis võimaldab ameerika juristidel tunda end seal tublisti kindlamalt.

Oma rahalisi vahendeid eelistavad ameeriklased paigutada ingliskeelsetesse maadesse, samal ajal kui Panamas kõneldakse hispaania keelt.

Ja lõpuks — ameeriklases ei ole kuigivõrd veendunud Panama poliitilise režiimi stabiilsuses.

Möödunud aastal arvestas majandusteadlane Gabriel Zucman kokku, et off-shore firmadesse on paigutatud ligikaudu 8% kogu maailma rahalistest vahenditest. Seejuures hindas ta maksuparadiiside probleemi USAs „küllaltki tagasihoidlikuks": kõigest 4% ameeriklaste rahalistest vahenditest on paigutatud off-shore firmadesse.

Asi on selles, et ameeriklaste jaoks on kõige kindlam, stabiilsem ja mugavam koht oma varade varjamiseks USA ise, kirjutab Politico.

Oma kirjutises ameerika perekonnanimede puudumisest „Panama dokumentides" märkis Zucman, et „selle üle ma eriti ei imesta".

„Üks põhjustest peitub selles, et kahjuks on anonüümsete varifirmade loomine mõnedes USA osariikides, näiteks Delaware´is või Nevadas liiga lihtne, nii et pole vajadust Panamasse sõita," leiab ta.

Danny Vinnik märgib, et imestust ei avaldanud ükski poolest tosinast tema küsitletud eksperdist. Samas ei välista ühe esimese väljaandena skandaali kajastanud ajaleht Süddeutsche Zeitung, et edaspidi võib veel uusi perekonnanimesid lagedale ilmuda. Küsimusele ameeriklaste puudumisest „Panama paberites" vastas saksa ajalehe toimetaja mõistatuslikult: „Oodake, mis juhtuma hakkab," teatab Politico.

Sakslaste Süddeutsche Zeitung avaldas pühapäeval väidetavalt Panama advokaadibüroost Mossack Fonseca pärinevad dokumendid, mis ajalehe kinnitusel annavad tunnistust mitmete maailma liidrite ja nende lähedaste osalusest off-shore skeemides. Dokumentide autentsust ei ole ametlikult kinnitatud.

 

 

112
Samal teemal
Nordea lõpetab koostöö Panama dokumentide keskmes oleva õigusbürooga
Kreml: Panama dokumentide peasihtmärgiks on Putin
Maksuamet kutsub Panama andmelekkega seotuid ametiga ühendust võtma
Islandi peaminister ei astunudki tagasi
Mossack Fonseca: andmelekke põhjustas häkkimine välismaalt