Brüsselis käivad tasa ja targu läbirääkimised Eurokomisjoni ja Gazpromi vahel.

Euroopa Komisjon: "Gazprom" teeb Eestile ja teistele EL riikidele liiga

49
(Uuendatud 10:16 14.03.2016)
Samal ajal, kui Venemaa "Gazpromi" juhi asetäitja peab läbirääkimisi Eurokomisjoniga gaasihindade tõttu tekkinud konflikti ületamiseks, on tema ülemus oma Euroopa partneritega kokku leppimas naftajuhtme "Põhjavoog 2" ehitamise osas.

TALLINN, 14. märts — Sputnik. Samal ajal, kui Venemaa gaasigigandi "Gazpromi" juhi asetäitja Aleksandr Medvedev kohtub Brüsselis EL Komisjoni volinikega ja peab läbirääkimisi Eurokomisjoni poolt korporatsioonile tehtud etteheidete kohta, vestleb tema ülemus Aleksei Miller oma suurimate Euroopa partnerite juhtidega naftajuhtme "Põhjavoog 2" projektist.

Kõige tõenäolisem on, et Venemaa ettevõttel õnnestub Eurokomisjoniga rahumeelselt, ilma trahvi maksmata, kokkuleppele jõuda. Trahvi suurus võiks küündida 10%-ni "Gazpromi" aasta müügilaekumisest, see tähendab umbes 7 miljardi euroni. Paistab, et ettevõte leidis siiski veenvaid vastuargumente või siis pole EL etteheited piisavalt veenvad.

"Gazpromi" süüdistatakse kuritarvitustes

Möödunud aasta aprillis saadeti ettevõttele vastavalt EL antimonopoolsele seadusandlusele ametlik "teatis pretensioonidest", milles heideti ette oma monopoolse seisundi kuritarvitamist Kesk- ja Ida-Euroopa riikide turgudel. Nagu on varem öelnud Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margarethe Vestager, kuritaritab "Gazprom" oma monopoolset seisundit kaheksas EL riigis: Eestis, Ungaris, Bulgaarias, Tšehhis, Lätis, Leedus, Poolas ja Slovakkias. Brüssel väidab, et "Gazpromi" gaasihindade seotuse tõttu nafta turuhindadega on gaasihinnad nendes riikides kõrgemad kui sakslastel.

"Gazpromi" esindaja Eestis, Eesti gaasi direktorite nõukogu esimees Sergei Zagrebailov teatas portaalile Sputnik, et EL etteheidete sisu ei ole päris arusaadav, sest gaasihind määratakse vastava pikaajalise lepinguga. Seda enam kummaline tundub uute tingimuste süüdistus, kui regionaalsele turule tuli Norra vedelgaas Leedust.

"Gazpromi" delegatsioon eesotsas Aleksandr Medvedeviga esitas kuulamistel fakte ja analüütilisi materjale kõigi Eurokomisjoni poolt uurimiste käigus esitatud pretensioonide punktide kohta.

"Gazprom" taotles suulist menetlust, et kuulamistel näidata, miks ettevõte peab süüdistusi olulistel metoodilistel vigadel baseerumise tõttu alusetuteks. Muuhulgas teatas Medvedev, et ettevõte ei ole nõus Euroopa Komisjoni järeldustega "Gazpromi" gaasi liiga kõrgete hindade kohta.

Ettevõte leiab samuti, et Eurokomisjon ei ole uurimise käigus täielikult arvestanud rahvusvahelise avaliku õiguse normidega osas, mis käsitlevad "turu segmenteerimist" ja etteheiteid "konkurentsi piiramise kohta". Nagu märkis Medvedev, on suurem osa "Gazpromi" ärilepinguid kõnealustes riikides allkirjastatud valitsusevaheliste kokkulepete tulemusena, millega tuleb arvestada.

Rahumeelsed, konstruktiivsel läbirääkimised

Eurokomisjon nimetas Medvedeviga toimunud kohtumiste lõppedes läbirääkimisi "Gazpromiga" monopolivastase uurimise kohta "avatuteks ja konstruktiivseteks". Konkurentsivolinik Margarethe Vestager kohtus 9. märtsil "Gazpromi" juhi asetäitjaga Aleksandr Medvedevj ja Venemaa energeetikaministri asetäitja Anatoli Janovskiga, kus arutati "Gazpromi" turupraktika uurimist EL-s.

Kohtumine oli avatud ja konstruktiivse iseloomuga, öeldakse komisjoni avalduses.

Päev hiljem, 10. märtsil vestles Medvedeviga veel üks EL volinik, Miguel Arias Cañete, kes kureerib Eurokomisjonis energeetikat ja kliimaküsimusi. Mitteametliku kohtumise raames arutati taas kord EK antimonipoolset uurimist ja Venemaa gaasi Euroopasse tarnimise perspektiive. "Perspektiivide" all peetakse loomulikult silmas eelkõige "Põhjavoogu 2".

"Toimus kohtumine hr Cañete'ga, kes vastutab gaasituru eest Euroopas. Vahetasime arvamusi jooksvate küsimuste kohta, monopolivastase uurimise kohta ja meie projektide realiseerimise kohta gaasitarnete osas Euroopasse. Me lõime kontakti Cañete ja tema meeskonnaga, leppisime kokku teabevahetuses," ütles Aleksandr Medvedev läbirääkimiste tulemusi kommenteerides.

"Gazprom" ootab juba uut kohtumist komissar Margarethe Vestager'iga pärast lihavõttevaheaega (pärast 27 märtsi) teatas Medvedev ajakirjanikele.

Põhjavoog tuleb

Nagu teatatakse, kohtus "Gazpromi" juht Aleksei Miller E.ON juhatuse liikme, Uniper juhatuse esimehe Klaus Schäferiga, BASF juhatuse liikme Hans-Ulrich Engel'i ja OMV juhatuse esimehe Rainer Seele, Engie asepresident Pierre Shareyr'i ja Shelli juhatuse liikme Maarten Wetselaar'iga.

"Kohtumisel osalejad arutasid "Põhjavoog 2" projekti realiseerimisega seotud küsimusi," öeldakse korporatsiooni "Gazprom" pressiteates.

Möödunud aastal allkirjastasid "Gazprom", BASF, E.ON, Engie, OMV ja Shell aktsionäride kokkuleppe Venemaalt mööda Balti mere põhja Saksamaale kulgeva gaasijuhtmesüsteemi "Põhjavoog 2" loomise kohta võimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Projekti peab realiseerima kompanii "Nord Stream 2 AG". Osalus projektis jaotub selliselt: "Gazprom" — 50%; BASF, ENGIE, OMV, Shell, Uniper (E.ON tütarettevõte) — igaüks 10%.

Saksamaa antimonopoolse reguleerija nõusolek välismaa partnerite osaluse soetamiseks on juba saadud. Poola reguleerija UOKiK otsustas, et hakkab avaldust läbi vaatama maikuu lõpus.

Probleem seisneb selles, et oma otsusest ei ole veel teatanud Euroopa Komisjon, kes võib ühe suletõmbega projekti põhja lasta. Just seda paluvadki talt Balti riigid ja Poola, kes on korduvalt teatanud, et uus gaasijuhe suurendab EL sõltuvust Venemaast, tekitab keskkonnakahju Balti merele ja kahjustab Ukrainat, kelle territooriumit pidi kulgeb praegu Euroopasse lõviosa Venemaa gaasist.

 

 

 

 

49