Ministeerium kaalub fosforiidi uurimiseks uue asutuse loomist.

Fosforiidi teema on taas päevakorras

43
(Uuendatud 10:26 08.03.2016)
Keskkonnaministeerium kaalub tulevikumaavarade, eeskätt fosforiidi uurimiseks ja kaevandamiseks uue geoloogia kompetentsikeskuse loomist.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Selleks, et võita ühiskonnas usaldusväärsust, peab riik fosforiidi ja muude tulevikumaavarade kaevandamisel üles näitama suuremat initsiatiivi, ütles keskkonnaministeeriumi asekantsler Ado Lõhmus BNS-ile.

Ühe variandina näeb ministeerium Eesti Geoloogiakeskus OÜ muutmist äriühingust riigiasutuseks. Selleks analüüsib ministeerium seda, milliseid funktsioone peaks Geoloogiakeskus täitma ja kas lisaks riigi tellimusele peaks vastav asutus ka mõnda turutõrkega teenust osutama.

"Sellest tulenevalt saabki selgeks, kas jätkama peaks äriühinguga või tuleks see ümberstruktureerida 100 protsendiliselt riigiasutuseks," rääkis Lõhmus.

Lõhmuse sõnul tuleb lahendada ka finantseerimise küsimus ehk milliste katteallikate abil oleks võimalik riigil geoloogiateenistust üleval pidada.

Lisaks andis keskkonnaministeerium välja memo, kus märgib, et fosforiidi teema on taas toonud meediasse hoogsaid väljaütlemisi, olgu selleks siis väited, et meil on mitmed kümned miljardid eurod maas vedelemas, või siis teisalt, et fosforiidi kaevandamine tähendab vältimatut ökokatastroofi. "Me ei tea täna, kas ja kuidas on fosforiit reaalselt kättesaadav, kasutatav ja mis hinnaga (tänapäeva tehnoloogia kontekstis)," ütles ministeerium.

Ministeerium toob välja, et teema ongi oluline, kuna riik valmistub looma maapõue strateegiat esmakordselt ning teema vastu tunnevad huvi erinevad huvigrupid.

Eesti fosforiidivaru kuulutati 1995. aastal passiivseks ning taotlusi selle kaevandamiseks esitada ei saa. Viimased Eesti fosforiidiuuringud pärinevad 1980. aastatest.

Ministeeriumi andmetel on praegu Eesti viies maardlas passiivseid fosforiidivarusid kokku hinnanguliselt 5,8 miljardit tonni.

 

 

43