Kuue kuu Euribor kukkus sügavaimasse miinusesse.

Kuue kuu Euribor kukkus sügavaimasse miinusesse

45
(Uuendatud 15:51 01.03.2016)
Euribor — keskmine intressimäär, millega ELi pangad väljastavad üksteisele laene 6-kuuliseks perioodiks, langes rekordiliselt suurde miinusesse. See näitaja ei kajasta reaalselt toimunud krediiditehinguid, vaid on kasutusel pikaajaliste, eluasemelaenude ja hoiuste intressiprotsentide arvestamisel.

ТALLINN, 1. märts — Sputnik. Möödunud reedel, 26. veebruaril kukkus kuue kuu Euribor 0,001 protsendipunkti võrra pretsedenditult madalale, jõudes tasemeni —0,129%. See tähendab, et pangad väljastavad laene madala protsendiga ja investorid paigutavad vahendeid väljaüüritavasse kinnisvarasse. Euribori languse määr ei kajastu aga kokkuvõttes kuidagi rahvastiku igapäevases elus.

Euribori langust miinustesse loeti veel kolm aastat tagasi praktiliselt võimatuks, ja krediidiasutused on tänini segaduses, kuidas sellesse suhtuda. Teoorias märgib see „nähtus" pankadevahelisel laenuturul madalat baasintressi pikaajalistele hüpoteeklaenudele, mille intressimäärade arvutamisel Euribori peamiselt kasutatakse, praktikas aga on kõik pangad juba kehtestanud klientide jaoks reegli, mille kohaselt Euriboriga seotud kokkuleppeline laenuintress ei saa olla alla nulli.

Nii ei mõjuta Euribori edasine langus mingil viisil eluasemelaenude osamakseid. Seevastu elukondliku kinnisvara soetamine selle väljaüürimiseks on niisuguste laenutingumiste puhul paljudele investoritele kasulik rahapaigutus.

On esinenud ka selline lühike periood, mil mõned euroopa pangad, lahutades laenusummast põhivõla osa, olid sunnitud oma hüpoteeklaenuklientidele peale maksma. See oli ainult üks tagajärg, mis kaasnes intressimäära langemisega allapoole nulli, misjärel kõik pangad kogu Euroopas kirjutasid oma arvutiprogrammid ümber, viisid sisse uuendused juriidilistesse dokumentidesse ja tegid omad ümberarvutused.

Tasub meeles pidada, et Euribor (Euro Interbank Offered Rate, üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär) on ajas muutuv keskmine intressimäär, millega pangad ELis laenavad või hoiustavad omavahel raha eurodes kindla, antud juhul 6-kuulise tähtajaga.

Euribor, mille intressi määravad omavahelised vabal turul tehtud kokkulepped kommertspankade vahel, määratakse Euroopa Pangandusföderatsiooni, Islandi, Norra, Rootsi ja Finantsturgude Assotsiatsiooni toetusel.

Euribori arvutamise aluse ja määra avaldab agentuur Reuters iga päev kell 11.00 Kesk-Euroopa aja järgi mitmekümne kõrgeima reitinguga panga poolt esitatud andmete alusel. Arvutamisel jäetakse kõrvale 15% kõige kõrgematest ja kõige madalamatest noteeringutest, tulemus saadakse ülejäänud noteeringute keskmisena täpsusega 3 kohta peale koma. Teiste sõnadega, see tulemus ei kajasta reaalselt toimunud krediiditehinguid, vaid on täiesti tinglik.

Euribori määr muutus negatiivseks seoses tehniliste tingimustega ja Euroopa Keskpanga (EKP) andmestikuga, olles seotud intressihoiustega, mille määra EKP nõukogu langetas 3. detsembril 2015. aastal ajaloo madalaimale tasemele —0,3%.

2015. aasta märtsi alguses teatas EKP nõukogu, et avab avaliku sektori võlakirjade kokkuostu programmi, mis võib kajastuda ka Euribori määras. 2016. aasta jaanuari algul teatas keskpank, et pikendab seda programmi kuueks kuuks ja ühtlasi annab loa osta kohalike omavalitsuse võlakirju.

Euribori eelmine madalusrekord —0,128% registreeriti 25. veebruaril.

Mitmete euroopa kommertspankade rahandusekspertide hinnangul võib Euribor saavutada taseme —0,05% käesoleva, 2016. aasta esimeses või teises kvartalis, seejärel aga tõuseb taas 0,10% tasemele.

 

45