Danske Bank.

Danske Bank võib Swedbanki alla neelata

145
Mitmed Põhjamaade väljaanded on rääkinud kahe suurpanga — Danske Banki ja rootslaste Swedbanki võimalikust ühinemisest, mille tulemusena võib piirkonnas sündida uus finantshiiglane.

ТАLLINN, 1. märts — Sputnik. Põhjamaade meedias ringlevad arutlused Danske Banki võimalikust ühinemisest rootslaste Swedbankiga. Pankade omanikud ja aktsionärid on keeldunud neid oletusi kommenteerimast, kuid ajakirjandusse on lekkinud info nende pankade vahel erinevatel tasanditel peetavatest kõnelustest.

Kuuldused, et Eestis hästi tuntud Swedbankis on midagi teoksil, ringlevad juba ammu. Viimaste kuude jooksul on pank järjest sulgenud oma osakondi ning muudel viisidel kulusid vähendanud ja optimeerinud, andes seeläbi ainet juttudeks ja oletusteks. Nüüd tõlgendataksegi panga sellist tegevust kui ettevalmistust panga müügiks.

Seni on vaid kuuldustele toetuvaid teateid Swedbanki võimalikust allaneelamisest Danske Banki, Taani suurima ja Põhjamaade suuruselt teise panga poolt levitatud üksnes Taani spetsiifilistes rahandusväljaannetes, kuid möödunud nädalal kirjutas pankurite kõnelustest ka rootslaste mainekas ajaleht Svenska Dagbladet, mis suure tõenäosusega tähendab, et oletused eesootavate muudatuste osas piirkondlikul finants- ja krediidiasutuste turul on põhjendatud.

Danske Banki aktsionär kiidab heaks

Põhjamaade meediaväljaanded täheldavad, et Danske Bank on viimasel ajal aktiivselt Rootsi turul kanda kinnitanud. Taanlaste panga üks suurimaid aktsionäre, A. P. Mølleri Fond, on pärast kriisi, mis äärepealt oleks viinud panga pankrotistumiseni, teatanud, et toetab uue piirkondliku suurpanga loomist ühe Põhja-Euroopa panga ostmise või teisega ühendamise teel.

Arvatakse, et rootslaste panga omandamine taanlaste panga poolt võimaldab esimesel, või õigemini tema aktsionäridel, lasta tagasi ringlusse need 25-30 miljardit eurot, mille Swedbank on sunnitud reserveerima Taanile vastavalt seal kehtivatele välismaiste finantsasutuste kapitalinõuetele.

Brüssel võib öelda „ei"

Seoses kuuldustega selle suurtehingu kohta tasub meenutada, et 2001. aastal pidasid ühinemise teemal läbirääkimisi Svenska Enskilda Banken (SEB) ja Förenings Sparbanken (Swedbank). Nagu tookord teatas väljaanne Euromoney, jäi tehing juba läbirääkimiste järgus katki, kuna selgus, et Euroopa Komisjon sellele ilmselt oma heakskiitu ei anna. ELi reeglite kohaselt tuleb äritegevuse suuremahuliste kokkuliitmiste puhul läbida aprobeeriv ekspertiis liidu ekspertide poolt välistamaks võimalikku kahju tarbijatele ja tagamaks kinnipidamist konkuretsieeskirjadest.

Pole sugugi välistatud, et Danske Banki ja Swedbanki võimalik tehing ei saa Brüsseli heakskiitu. Nende kahe panga ühinemine sünnitaks hiiglase, mis esitab väljakutse piirkonnas praegu liidrikohal troonivale Nordeale, Eesti krediidiasutuste turul aga võib tekkida monopol, mis on vastuolus nii ELi reeglitega kui ka Eesti seadusandlusega.

Ajaleht Helsingin Sanomat avaldas omal ajal Danske Banki direktorite nõukogu esimehe Peter Straarupiga intervjuu, kus finantsist möönis, et piirkonna eri riikide pankade ühendamised on mõttetud ja et Põhjala riikides ei ole enam ruumi pankade arenguks. „Danske Bankil ei ole enam rohkem võimalusi laieneda Taani piirideski ja suurima tõenäosusega ei hakka Rootsi pangad teineteisega ühinema," ütles tookord Straarup.

Swedbanki ja Danske Banki suurimad aktsionärid:

Swedbank:

• fondid: Folksam 9,3%
• Sparbanksgruppen 9%
• Alecta 4,5%

Danske Bank:

• Norra valitsus 34%
• fondid: A. P. Mølleri fondid 22%
• Cevian 7%
• Sparebank Foundation 9%
• Folketrygtfondet 6%

 

 

145
Teema:
Danske rahapesuskandaal (15)