Ründekopterid K-52 Alligaator Venemaa-India ühisõppustel

Üllatus NATO-le: Eesti külje all asuvale saarele tekkis Vene sõjaväe kopteriväljak

591
(Uuendatud 22:05 08.08.2019)
Venemaa relvajõudude insenerid ehitasid Eesti rannikust poolesaja kilomeetri kaugusel asuvale Suursaarele sõjaväekopterite lennuväljaku.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Leningradi armee õhuväe ja õhutõrje inseneri- ja lennuväljateenistuse sõjaväelased ehitasid Soome lahes asuvale Suursaarele (vene k. Gogland, rootsi k. Hogland) kopterite lennuvälja.

Selleks tuli Venemaa Lääne sõjaväeringkonna pressiteenistuse teatel maailma suurimal seeriatootmises oleval transpordikopteril Mi-26 toimetada Peterburist Suursaarele metallist lennuväljaplaatide komplektid ja vajalik erivarustus.

Презентация тяжелого военно-транспортного вертолета Ми-26Т2В в Подмосковье
Пресс-служба холдинга "Вертолеты России"
Raskeveokopter Mi-26, kandevõimega 20 tonni.

Suursaarele rajatud kopteriväljak koosneb viiest kopteriplatsist ja vajalikust taristust: seal on juhtimiskeskus, ilmajaam, tankla, hoolduskeskus ja eriotstarbeline valgustus.

Kopteriväljak suudab vastu võtta kõiki Lääne sõjaväeringkonna relvastusse kuuluvaid transpordi- ja lahingukoptereid.

Strateegiline saar

Ligikaudu 21-ruutkilomeetrine Suursaar asub 55 kilomeetri kaugusel Eesti rannikust ja saare strateegiliselt tähtis asukoht Soome lahes on vajutanud pitseri tema ajaloole.

Venemaa koosseisu läks saar 1743. aastal Rootsiga sõlmitud Turu rahulepinguga. Saar on kuulus selle poolest, et 1788. aastal toimus selle lähedal kuulus Hoglandi lahing Vene ja Rootsi laevastiku vahel.

Suursaar — saar Soome lahes.

1920. aasta Tartu rahuga läks Suursaar Soome koosseisu. Nõukogude–Soome sõja ajal hõivasid saare Nõukogude merejalaväelased ja 1940. aasta Moskva rahulepinguga loovutati saar NSV Liidule.

Suursaare kuulumine Nõukogude Liidule kinnitati lõplikult 1947. aasta Pariisi lepinguga.

Alates 2004. aastast on Eesti olnud NATO liige ning alates 2017. aastast on tema territooriumil alaliselt kohal NATO väed.

Nüüd on "tänu" Põhja-Atlandi alliansi juhtkonna isule selgunud, et Venemaa sõjaline kopteriväljak igat tüüpi transpordi- ja lahingukopterite tarvis asub sõna otseses mõttes natolaste nina all.

  • Lahingkopter Mi-28NE Öine jahimees, NATO koodnimetusega Havoc.
    Lahingkopter Mi-28NE "Öine jahimees", NATO koodnimetusega "Havoc".
    © Sputnik / Виталий Тимкив
  • Lahingkopter Mi-28NE Öine jahimees, NATO koodnimetusega Havoc.
    Lahingkopter Mi-28NE "Öine jahimees", NATO koodnimetusega "Havoc".
    © Sputnik / Сергей Пивоваров
1 / 2
© Sputnik / Виталий Тимкив
Lahingkopter Mi-28NE "Öine jahimees", NATO koodnimetusega "Havoc".

Moskva omakorda on korduvalt hoiatanud NATO juhtkonda alliansi itta laienemise ohu eest, mille eesmärk on lükata NATO baasid Venemaa piiridele võimalikult lähedale. Näiteks Tapa sõjaväebaas asub Venemaa piirist 150 kilomeetri kaugusel.

591
Tagid:
NATO, Eesti, Venemaa, lahingukopter, sõjakopter, helikopter, kopter
Teema:
NATO idarindel (273)