NATO tehnika maabumine Saaremaale õppustel Baltops

Reamees Reinu päästmine: NATO liitlased maabusid Saaremaal

121
(Uuendatud 12:33 13.06.2019)
NATO mereväeõppuste Baltops 2019 raames toimuva õppuse Baltic Protector käigus maabus alliansi mereväedessant Eesti suurimale saarele - Saaremaale.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Õppused Baltic Protector annavad väga hea võimaluse ühise ekspeditsioonikorpuse arendamiseks, leiab Eesti kaitseminister Jüri Luik. Välisvägede dessant on lihtsalt "suurepärane".

Saaremaal algas Kaitseministeeriumi pressiteenistuse andmetel kolmapäeval, 12. juunil NATO õppuste Baltops 2019 teine faas Baltic Protector, kus osalevad USA, Poola, Rumeenia ja Eesti sõjaväelased. 

Auväärt väliskülaliste vastuvõtmisele andsid omapoolse panuse ka Kaitseliidu Saaremaa maleva vabatahtlikud. Kaitseminister Jüri Luige sõnul näitavad õppused Baltops ja Baltic Protector "NATO liitlaste tahet, otsustavust ja valmisolekut kaitsta Läänemere piirkonda". Ta nimetas otsust need kaks õppust 2019. aastal ühendada "suurepäraseks".

Kolmeetapilised õppused

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 9.-21. juunini toimuvad Läänemerel suured NATO mereväeõppused Baltops 2019, mida juhib hiljuti Washingtoni korraldusel taasloodud USA 2. laevastik.

Osaleb 18 NATO liikmesriiki, sealhulgas Eesti, ning partnerriigid. Kaasatud on umbes 12 000 sõjaväelast, 44 sõjalaeva, 40 lennukit ja helikopterit. 

2019 aastal ühendas NATO õppused Baltops Ühendkuningriigi juhitava dessantõppusega Baltic Protector. Nende esimeseks etapiks oli 24. mail Taanis alanud õppus Danex, teiseks - Baltops ja juulikuu alguses toimub Eestis nende viimane faas - Amphibex.

Amphibexi käigus saabub Läänemerele umbes 20 NATO laeva ja Eestisse tulevad Briti kuningliku laevastiku alused kolme tuhande ekspeditsioonijõudude sõduriga.

Kas kõlab usutavalt: NATO õppused Balti riikides polevat suunatud kellegi vastu >>

28. juunil 2018 allkirjastasid Eesti kaitseminister Jüri Luik ja tema kolleegid Lätist, Leedust, Hollandist, Taanist, Norrast, Rootsist, Soomest ja Ühendkuningriigist kokkuleppe ühendekspeditsiooniväe loomisest Ühendkuningriigi juhtimisel.

Venemaa hoiab oma ukselävel askeldavatel "partneritel" silma peal

Venemaa täheldab Balti merel toimuva USA ja NATO sõjalise tegevuse pretsedenditut kasvu. Läänes seletatakse seda vajadusega tõrjuda pärast Krimmi taasühinemist Venemaaga ilmnenud "Venemaa ohtu". 

"Külaliste" liikumist jälgivad tähelepanelikult Venemaa Balti laevastiku relvajõud. Läänemere vetes on lahinguvalvel hävituslaevade grupid, kaldalt jälgivad toimuvat laevahävitusrakettide "Bastion" ja "Bal" kompleksid ning mereväe lennukid teevad pidevat õhuruumi seiret.

Sõjatingimustes NATO agressiivsete kavatsustega laevadel Läänemerele mõistagi siseneda ei õnnestuks, nad hävitataks mõne minutiga. Pentagon teab suurepäraselt, et nii Must kui Läänemeri on alliansi jaoks muutunud A2/AD tsoonideks (Antiaccess/Area Denial – takistatud juurdepääsu ja tegevusega – toim.), kuhu saadetud tehnika hävimise risk on väga kõrge.

Kaitseväe juhtkond arutas Saaremaal mere- ja rannikukaitset >>

Moskva on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ründa kunagi esimesena ühtki NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO teadlik, et Moskva ei kavatse kedagi rünnata ja kasutab lihtsalt võimalust paigutada Venemaa piiride lähedale rohkem sõjatehnikat ja väeüksusi, et organisatsiooni olemasolu õigustada ja selle jätkuvat rahastamist tagada.

Rääkides Venemaa vastu esitatud "agressiivse käitumise" süüdistustest, märkis Venemaa president Vladimir Putin, et kõik need on vaid "lihtsameelsetele mõeldud ettekäänded".

121
Tagid:
jüri Luik, Kaitseliit, Saaremaa, Ühendkuningriik, Baltops, NATO
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
National Interest NATO kohutavast õudusunenäost
NATO ei vasta Iskanderite paigutamisele Kaliningradi
Milleks Venemaa Balti laevastikule tankipolk
USA hindas Venemaa võimekust Kaliningradi oblastit kaitsta
Контора Swedbank в Таллинне

Sõnavabaduse hinnaks tühjad taskud: Swedbank sulgeb Sputnik Eesti töötajate kontod

(Uuendatud 16:39 30.12.2019)
Üks Eesti panganduse alussambaid — Swedbank — on teatanud Sputniku kohaliku toimetuse töötajatele nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Eesti politsei ähvardustele võtta Sputnik Eesti töötajad oma tööülesannete täitmise eest kriminaalvastutusele on lisandunud finantssanktsioonid.

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Rootsi pank Swedbank, millest on saanud üks kohaliku panganduse liidritest, on teatanud Eesti "sputniklaste" kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti töötajatele Swedbanki keskkontori nimel saadetud ringkirjas on juttu nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Rootsi päritolu Swedbanki, Baltimaade suurimat kommertspanka, kahtlustatakse mitme miljardi euro pesemises. Eesti ja Rootsi finantsinspektsioon on alustanud ühisjuurdlust. Panka on hakanud kontrollima ka Eesti Riigiprokuratuur.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Juurdluse taustal tehti Swedbanki Eesti haru juhtkonnas suuri muudatusi: ametist vabastati mitu tippjuhti, sealhulgas juhatuse esimees Robert Kitt. Veel varem saadeti erru Swedbanki president Birgitte Bonnesen ise.

Sputnik on Eestis tegutsenud alates 2016. aastast, kusjuures kogu selle aja jooksul on tema töötajate palkadelt tasutud maksud Eesti riigikassasse jõudnud, kuid Politsei- ja Piirivalveamet hakkas tema suhtes pretensioone esitama alles 2019. aasta lõpus. 

Seejuures eelistas peaminister Jüri Ratas teha näo, et ta ei saa aru, "milles on probleem", aga tavaliselt sõnavabaduse eest võitlev president Kersti Kaljulaid eiras täielikult Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjani pöördumist tema poole.

Lugege lisaks:

Tagid:
tagakiusamine, Sputnik Eesti, sõnavabadus, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
#СпутникСила: Zahharova ning ajakirjanikud astusid välja Sputnik Eesti kaitseks — fotod
Президент РФ Владимир Путин во время телефонного

Millest vestlesid aastalõpu telefonikõnedes Putin, Merkel ja Trump

(Uuendatud 08:11 30.12.2019)
Putin, Merkel ja Trump leppisid kokku edasistes kontaktides, arutasid ühist huvi pakkuvaid küsimusi ja tegid plaane algavaks aastaks.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel pidasid telefonivestluse, mille käigus lepiti muu hulgas kokku edasistes kontaktides, teatas Kreml. 

Президент РФ Владимир Путин и канцлер Германии Ангела Меркель
Пресс-служба Президента РФ
Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel

Liidrid kinnitasid veel kord oma pühendumust Nord Stream 2 projekti edasisele toetamisele. Lisaks märkisid riigipead edusamme läbirääkimistel, mis puudutavad Venemaa gaasitransiidi jätkumist läbi Ukraina ka pärast 1. jaanuari 2020.

Putin ja Merkel arutasid ühtlasi olukorda Liibüas ja Süürias, sealhulgas Saksamaa ja ÜRO vahendajarolle. Nad leppisid kokku, et suurendavad kriisi lahendamiseks tehtavaid jõupingutusi.

Liidrid hindasid positiivselt ka Ukrainas toimunud vangide vahetust "kõik kõigi vastu".

Lisaks õnnitlesid Vladimir Putin ja Angela Merkel üksteist jõulude ja uusaastapühade puhul ning leppisid kokku edasistes kontaktides.

Putin ja Trump pidasid samuti telefonivestluse

Vladimir Putin pidas telefonivestluse ka USA presidendi Donald Trumpiga, teatas Kreml. Vestluse initsiaatoriks oli Moskva pool.

Президент РФ Владимир Путин и президент США Дональд Трамп (справа) во время встречи на полях саммита G20 в Осаке
© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump.

Riigipea tänas Trumpi eriteenistuste kaudu edastatud teabe eest, mis aitas vältida terrorirünnakuid Venemaal.

Lisaks arutasid maailma liidrid ühist huvi pakkuvate küsimustekompleksi ja leppisid kokku koostöö jätkamises terrorismivastase võitluse vallas. 

Lugege lisaks:

Tagid:
Donald Trump, Angela Merkel, Vladimir Putin
Samal teemal
Bundestagi saadik väitis, et Merkel on gaasivarustuses USA ees kapituleerunud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega