Eesti delegatsiooni liige ENPA-s Marianne Mikko

Kui teie nii, siis meie nii: Moskvale esitati tingimused ENPA istungil osalemiseks

94
(Uuendatud 20:15 02.06.2019)
Samal ajal kui Venemaa vaenlased ENPA-s valmistuvad Venemaa delegatsiooni "lettivõtmiseks" teatud "tingimuste" täitmata jätmise pärast, on Venemaa parlament esitanud oma nõudmised delegaatidele töötingimuste tagamiseks.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Venemaa delegatsioon osaleb Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) juunis toimuval istungil alles pärast seda, kui on tagatud normaalsed tingimused delegatsiooni tavapäraseks tööks, ütles Venemaa Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee juht Leonid Slutski. 

Konstruktiivse lahenduse tõenäosus kasvab

"Me läheme, kui 3. juunil toimuv ENPA reglemendikomitee ja Assamblee ise istungjärgu esimesel päeval teevad asjakohase otsuse sanktsioonide lubamatuse kohta liikmesriikide delegatsioonide suhtes," ütles Slutski RIA Novostile.

Tema sõnul on selleks vaja ka tehnilisi muudatusi, mis kinnitaksid volitusi mitte ainult jaanuaris, vaid kogu aasta vältel. Slutski sõnul peavad venelased läbirääkimisi erinevate fraktsioonide esindajatega. Näiteks toimusid hiljuti kõnelused ühinenud vasakpoolsete juhi Tini Coxi ja reglemendikomiteega peetud kõneluste tulemuste põhjal võib toimuda ka Venemaa parlamendiliikmete kohtumine ENPA juhtkonnaga.

Леонид Слуцкий
© Sputnik / Владимир Трефилов
Leonid Slutski

Slutsky juhtis tähelepanu, et siiani toimunud kõneluste toon ja iseloom lubavad uskuda konstruktiivse otsuse üha suurenevat tõenäosust. "Seda pole vaja ainult Venemaale, ennekõike on seda vaja Euroopa Nõukogule, et säilitada oma roll 21. sajandi uues arhitektuuris," märkis ta.

Venemaa parlamendi liige meenutas, et ENPS juunikuisel istungil toimuvad Euroopa Nõukogu peasekretäri valimised. Slutski arvates on Venemaa osalemine seal oluline organisatsiooni seaduslikku koostöö jätkumiseks.

Kõik on "poolt" aga Kaljulaid – "vastu"!

Vene delegaatidele hääleõiguse tagastamise ei olnud meeltmööda kaugeltki mitte kõigile.

© Sputnik / Владимир Федоренко

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti esindust ENPA juunikuu istungile teele saates ütles riigi president Kersti Kaljulaid, et selle peateemaks on "Ukraina ja Gruusia territooriumide okupatsioon Venemaa poolt". Riigipea sõnul on välja kujunenud ummikseis ja olemasolevaid probleeme ei saa lahendada "poliitiliste kompromisside ja hääletamisega saalis". 

Ta juhtis tähelepanu ka asjaolule, et kui Venemaa Euroopa Nõukogust välja astub, kaotavad Venemaa kodanikud võimaluse pöörduda Euroopa Inimõiguste Kohtusse. "Siin on vastamisi kaks punkti: Ukraina kaitsmine Venemaa agressiooni eest ja Venemaa kodanike õiguste kaitse Venemaa riigivõimu omavoli eest," ütles Kaljulaid.

Politoloog: Euroopa käest ei küsi keegi >>

Ta usub, et otsust Venemaa delegaatidele hääleõiguse tagastamise kohta saab teha ainult juhul, kui "Venemaa käitumine Ukrainas ja Gruusias muutub". "Siis hakkab rahvusvaheline õigus taas toimima ja siis saame ka arutada, kuidas nende tegevuste tulemused kajastuvad ENPA ja teiste Euroopa Nõukogu struktuurides, mis on seotud tavapäraste süsteemidega," ütles Kaljulaid.

Otsus Venemaa õiguste peatamiseks ENPA-s oli Eesti presidendi arvates "julge ja väärtustel põhinev samm." Tema arvates on täna veel üks põhjus Venemaa hääleõiguse peatamiseks: "Venemaa ei ole ära tasunud oma liikmemaksu ja kui seda ei maksta kahe aasta jooksul, siis hääleõigus peatub nagunii."

Hävitamise ideoloogia Euroopa reaalpoliitika vastu - kes kaotab >>

Kaljulaid usub, et viis aastat pärast Venemaalt hääleõiguse äravõtmist ENPA juhtorganite valimisel ja vaatlusmissioonides osalemisel pole Kremli käitumises midagi muutunud. "Täna, 2019. aastal, on Krimm endiselt okupeeritud, Donbassis toimuvad iga päev lahingud, ka suur osa Gruusiast on hõivatud ja paremaks pole midagi muutunud," ütles ta.

Otsustav juuni

2014. aastal peatati Venemaa delegatsiooni hääleõigus ENPA-s ja ta jäeti ilma veel mõnedest volitustest Ukraina sündmuste ja Krimmi Venemaaga liitmise tõttu. Moskva teatas, et sellistes tingimustes ei ole võimalik töötada ja lõpetas istungitel osalemise ning teatas 2017. aastal, et külmutab osa Euroopa Nõukogu eelarvesse tehtavatest maksetest, kuni venemaalaste volitused täielikult taastatakse. 

ENPA tunnistas, et need sammud põhjustasid organisatsioonil finantsraskusi: eelarve tuli puudujäägi tõttu osaliselt külmutada. 2019. aasta aprilliistungil kutsus ENPA Venemaad üles moodustama delegatsiooni ja ära maksma oma liikmemaksu. Moskva tegi omalt poolt ettepaneku viia organisatsiooni reglementi sisse säte, et kellelgi ei ole õigust jätta rahvuslikke delegatsioone ilma nende volitustest.

2019. aasta juunis täitub Venemaa maksete lõpetamisest kaks aastat ja on tekkinud küsimus, kas peatada Venemaa liikmelisus ENPA-s või taastada tema hääleõigus. Seoses sellega soovitas Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee mais, et ENPA võtaks tarvitusele meetmeid Venemaa delegatsiooni volituste taastamiseks.

Kaljulaid kritiseeris otsust taastada Venemaa õigused EN-is >>

Euroopa Nõukogu on rahvusvaheline inimõiguste kaitse organisatsioon, mis ühendab 47 Euroopa riiki. Sellele tugineb oma töös Euroopa Inimõiguste Kohus. ENPA hõlmab kõikide Euroopa Nõukogu liikmesriikide parlamentide esindajaid ning selle juhtorgan on Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee.

94
Tagid:
Kersti Kaljulaid, Venemaa, ENPA
Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Samal teemal
Eerik-Niiles Kross valiti ENPA Ukraina raportööriks
Toetada ei tohi, pommitada võib: ENPA avaldas oma seisukoha Donbassi suhtes
Politoloog: Venemaa maksab kinni tema enda vastase ENPA tegevuse
Krimm lükkas tagasi ENPA nõudmised seoses Kertši sündmustega
Контора Swedbank в Таллинне

Sõnavabaduse hinnaks tühjad taskud: Swedbank sulgeb Sputnik Eesti töötajate kontod

(Uuendatud 16:39 30.12.2019)
Üks Eesti panganduse alussambaid — Swedbank — on teatanud Sputniku kohaliku toimetuse töötajatele nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Eesti politsei ähvardustele võtta Sputnik Eesti töötajad oma tööülesannete täitmise eest kriminaalvastutusele on lisandunud finantssanktsioonid.

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Rootsi pank Swedbank, millest on saanud üks kohaliku panganduse liidritest, on teatanud Eesti "sputniklaste" kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti töötajatele Swedbanki keskkontori nimel saadetud ringkirjas on juttu nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Rootsi päritolu Swedbanki, Baltimaade suurimat kommertspanka, kahtlustatakse mitme miljardi euro pesemises. Eesti ja Rootsi finantsinspektsioon on alustanud ühisjuurdlust. Panka on hakanud kontrollima ka Eesti Riigiprokuratuur.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Juurdluse taustal tehti Swedbanki Eesti haru juhtkonnas suuri muudatusi: ametist vabastati mitu tippjuhti, sealhulgas juhatuse esimees Robert Kitt. Veel varem saadeti erru Swedbanki president Birgitte Bonnesen ise.

Sputnik on Eestis tegutsenud alates 2016. aastast, kusjuures kogu selle aja jooksul on tema töötajate palkadelt tasutud maksud Eesti riigikassasse jõudnud, kuid Politsei- ja Piirivalveamet hakkas tema suhtes pretensioone esitama alles 2019. aasta lõpus. 

Seejuures eelistas peaminister Jüri Ratas teha näo, et ta ei saa aru, "milles on probleem", aga tavaliselt sõnavabaduse eest võitlev president Kersti Kaljulaid eiras täielikult Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjani pöördumist tema poole.

Lugege lisaks:

Tagid:
tagakiusamine, Sputnik Eesti, sõnavabadus, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
#СпутникСила: Zahharova ning ajakirjanikud astusid välja Sputnik Eesti kaitseks — fotod
Президент РФ Владимир Путин во время телефонного

Millest vestlesid aastalõpu telefonikõnedes Putin, Merkel ja Trump

(Uuendatud 08:11 30.12.2019)
Putin, Merkel ja Trump leppisid kokku edasistes kontaktides, arutasid ühist huvi pakkuvaid küsimusi ja tegid plaane algavaks aastaks.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel pidasid telefonivestluse, mille käigus lepiti muu hulgas kokku edasistes kontaktides, teatas Kreml. 

Президент РФ Владимир Путин и канцлер Германии Ангела Меркель
Пресс-служба Президента РФ
Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel

Liidrid kinnitasid veel kord oma pühendumust Nord Stream 2 projekti edasisele toetamisele. Lisaks märkisid riigipead edusamme läbirääkimistel, mis puudutavad Venemaa gaasitransiidi jätkumist läbi Ukraina ka pärast 1. jaanuari 2020.

Putin ja Merkel arutasid ühtlasi olukorda Liibüas ja Süürias, sealhulgas Saksamaa ja ÜRO vahendajarolle. Nad leppisid kokku, et suurendavad kriisi lahendamiseks tehtavaid jõupingutusi.

Liidrid hindasid positiivselt ka Ukrainas toimunud vangide vahetust "kõik kõigi vastu".

Lisaks õnnitlesid Vladimir Putin ja Angela Merkel üksteist jõulude ja uusaastapühade puhul ning leppisid kokku edasistes kontaktides.

Putin ja Trump pidasid samuti telefonivestluse

Vladimir Putin pidas telefonivestluse ka USA presidendi Donald Trumpiga, teatas Kreml. Vestluse initsiaatoriks oli Moskva pool.

Президент РФ Владимир Путин и президент США Дональд Трамп (справа) во время встречи на полях саммита G20 в Осаке
© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump.

Riigipea tänas Trumpi eriteenistuste kaudu edastatud teabe eest, mis aitas vältida terrorirünnakuid Venemaal.

Lisaks arutasid maailma liidrid ühist huvi pakkuvate küsimustekompleksi ja leppisid kokku koostöö jätkamises terrorismivastase võitluse vallas. 

Lugege lisaks:

Tagid:
Donald Trump, Angela Merkel, Vladimir Putin
Samal teemal
Bundestagi saadik väitis, et Merkel on gaasivarustuses USA ees kapituleerunud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega