Kevadine vesi

Soojad ilmad käivitasid Ratva nõiakaevude võrgu

74
Ratva nõiakaevusid pakuvad meeldejäävat vaatepilti – soojade öödega võib ooodata veevoolu tugevnemist.

TALLINN, 17. märts — Sputnik.  Kolmapäeval hakkasid Alutaguse vallas Ratva külas endise Viru kaevanduse kohale liigvee ärajuhtimiseks rajatud puuraugud hoogsalt vett välja ajama, vahendas Pealinn BNS-i.

Tallinna kevade kroonika. 13. päev
© Sputnik / Владимир Новиков

"Sulailmad on veetaset kergitanud, veel mõni aeg tagasi oli vesi seal viie-kuue meetri sügavusel," pole praegune aastaaeg Eesti Energia maavarade valdkonna keskkonnajuhi Kalmer Sokmani sõnul selle nähtuse tekkimiseks sugugi mitte liiga varajane. Eelmisel aastal hakkasid piirkonnas asuvad vanad puuraugud - kokku neli tükki - vett välja ajama juba jaanuari hakul. Õiget külma tol talvel ju polnudki. Õigeid ülevoolupuurauke nõiakaevude tekitamiseks polnud siis veel samuti.

Enefit Kaevandused on eeltööd küll juba ära teinud, ent nõnda kiiret veetaseme tõusu ei osatud oodata − hüdrogeloogilise prognoosi järgi pidanuks selline veetase kätte jõudma alles aasta pärast. Vett välja ajanud vanad puuraugud õnneks mingit pahandust ei põhjustanud, kaevandajal läks aga õige ülevoolu rajamisega kiireks.

"Augustis saime valmis; kevadine suurvesi jäi eelmisel aastal õnneks vahele," ütles Sokman. "Uued puuraugud on tehtud nii madalale kraavi põhja, et kogu ülearune vesi tuleb nende kaudu välja ja mujal pole üleujutust vaja karta."

Pühapäeval sajab vihma ja lörtsi, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ratva nõiakaevude juurde ehitas kaevandusfirma ka pisikese parkla ja pani püsti päikesepatareidel töötava valgusti. Peatselt lisandub ka põnevat paika tutvustav kolmekeelne silt koos mäetööde plaaniga. Samasugust lahendust liigvee ümberjuhtimiseks kasutati ka Ahtme kaevanduse sulgemisel. Neist puuraukudest on kujunenud turistide huviobjekt − Sanniku toruallikad.

Kas need on tänavu juba tööle hakanud, ei osanud Sokman öelda, lubades tuleval nädalal minna oma silmaga kaema. Rohkem pole kaevandusvee tarvis eraldi ülevoolupuurauke rajatud, küll aga on mitu kohta, kus vesi puhtalt looduslikul teel ja kedagi segamata ise õigesse kohta jookseb. "Kose küla taga sissevarisenud käikude ristumiskohast voolab vesi metsakraave mööda Pühajõkke, vanast Kiviõli kaevandusest läbi Küttejõu karjääri Purtse jõkke, vana Käva kaevanduse stollist VKG taga Kohtla jõkke," loetles Sokman.

74
Tagid:
Enefit Kaevandused AS, purskkaev, kaevandus, kaevud, sulamine, kevad