Nõukogude allveelaev S-12

Eksklusiivne: Naissaare lähedalt leiti Nõukogude allveelaev

338
(Uuendatud 19:01 04.09.2018)
Eestimaa põhjaranniku lähedalt leiti Suure Isamaasõja ajal hukkunud Nõukogude allveelaev "S-12". Ainulaadsest avastusest ja veealuse sukeldumise üksikasjadest rääkis eksklusiivses intervjuus uurimusrühma juht Konstantin Bogdanov.

TALLINN, 4. september – Sputnik, Julia Kalinina Allveelaev "S-12", mille hukkumiskohaks peeti Suure Tütarsaare ümbrust, leiti ja tuvastati Venemaa uurimis- ja sukeldumismeeskonna poolt hoopis Naissaare lähedalt.

«Kalinin» — eskaadri hävitaja, ehitatud aastail 1913—1917
© Sputnik / РИА Новости

Konstantin Bogdanovi juhitud otsingumeeskond avastas nõukogude allveelaeva "S-12" 1. septembril. Plahvatus purustas laeva kaheks tükiks, ta asub 87 meetri sügavusel. 

Uudis "S-12" avastamisest avaldati Konstantin Bogdanovi isiklikul Facebooki lehel. "Augustis 1943 murdis ta läbi Suursaare vööndi ja jõudis allveelaevadevastase võrguni. Saatis välja raadiogrammi, ilmselt üritades läbi murda," kirjutatakse teates. 

Postitus ilmus koos videoga, milles sukeldumiselt naasnud Konstantin Bogdanov teatas: "S-12". Me olime laevanina peal. Tal on nina ära rebitud ja see lebab ahtriosaga paralleelselt."

Ekspeditsiooni fotograaf Olga Akulova, kes vastutab fotode ja videole salvestatud ajalooliste hetkede eest, kuulutas oma Facebooki lehel: "Veel hiljuti kirjutati, et laev asub Suure Tütarsaare juures, aga ta on hoopis siin, Naissaare külje all".

Mõni aeg tagasi teatati ajakirjanduses, et traaleri "Aleksandr Obuhhov" meeskond leidis 2018. a. juuni lõpus Suure Tütarsaare lähedalt 70 meetri sügavuselt uppunud allveelaeva "S-12" vraki.

Saadud andmete võrdlemisel Nõukogude allveelaevade taktikaliste ja tehniliste andmetega leiti, et välimus ja relvastus vastavad allveelaevaseeria "S" IX-plus tüüpi alustele.

Nagu Balti merelaevastiku spetsialistid tookord märkisid, puudusid andmed teiste selles piirkonnas hukkunud allveelaevade kohta, mis lubab eeldada, et tegu on just allveelaeva "S-12" viimse puhkepaigaga.

Bogdanov kinnitas Sputnik Eestile allveelaeva "S-12" tuvastamise fakti Eestis Naissaare lähedal. Paadi identifitseerimiseks korraldatud sukeldumine kestis 3 tundi ja 25 minutit.

"Allveelaev on teise sektsiooni kohalt kaheks osaks purunenud. Laev hukkus miini plahvatuse tagajärjel. On huvitav, et alles hiljuti teatati tema hukust Suure Tütarsaare lähedal. Selgub, et asi pole kaugeltki nii! Ta asub Naissaarest põhja poole," jutustas Konstantin Bogdanov.

Константин Богданов. Руководитель разведывательно-поисковой экспедиции.
© Sputnik / Юлия Калинина
Константин Богданов, руководитель разведывательно-поисковой экспедиции.

Sukelduja oletab, et kui miin teise sektsiooni kõrval plahvatas, detoneeris vesinikusegu ja paat murdus pooleks. Vööriosa koos kaptenisillaga ja ninaosa lamavad paralleelselt üksteisest 5-10 meetri kaugusel.

"Saime Vene presidendi toetusfondist raha Nõukogude allveelaevade otsimiseks ja identifitseerimiseks, kuid sageli selgub, et sukeldumise ajal ei ole alati võimalik allveelaeva leida.

Paralleelselt toimub uurimistöö ka teiste laevade ja muude Suure Isamaasõja objektide osas", ütles Bogdanov Sputnik Eestile.

Kõige pikem lahingretk

"S-12" on nõukogude diisel-elektriline torpeedodega relvastatud allveelaev, mis asus teenistusse 30. juulil 1941.

1942. aasta suvel suleti kogu Balti mere laevastik Soome lahte — sakslased panid Suursaare ja Tütarsaare vahelisse farvaatrisse miinitõkked. 

Alates 19 septembrist kuni 18. novembrini 1942. teostas allveelaev "S-12" kapten Vassili Turajevi juhtimisel Suure Isamaasõja aegsete Nõukogude allveelaevade pikima lahingretke — kestvusega 62 päeva.

Командир С-12 В.А.Тураев на подводной лодке
© Фото : из архива Клуба ветеранов флота
Командир "С-12" В.А.Тураев на подводной лодке.

Selle käigus sooritas allveelaev "S-12" üheksa torpeedorünnakut, kahjustades kahte transpordilaeva. Tagasiteel Soome lahte läbides sattus laev kahel korral ankurdatud miinidele, mille tulemusena jõudis ta tagasi baasi raskelt kahjustatuna.

62-päevase retke 1190 töötunni jooksul läbis allveelaev 4960 miili, sealhulgas 1 774 neist vee all.

Hiljem selgus, et liikudes 11-päeva jooksul läbi Soome lahe läbis"S-12" miinitõkkeid täpselt 70 korda. Selle pika missiooni eest pälvis kolmanda järgu kapteni Turajev Lahingupunalipu ordeni.

Командир С-12 В.А.Тураев во время службы на Северном флоте
© Фото : из архива Клуба ветеранов флота
Командир "С-12" В.А.Тураев во время службы на Северном флоте

30. juulil 1943 lahkus "S-12" kolmanda järgu kapteni Aleksandr Baštšenko juhtimisel Lavassaare juurest, ülesandega murda läbi allveevõrkudest ja miiniväljadest.

1. augusti hommikul saabus teade Keri saare lähedal toimunud akude laadimisest. Seejärel pidi aluse teekond suunduma Naissaare lähedasse sügavasse farvaatrisse, mida sakslased põhjamiinidega blokeerisid. Edasised teated laevast või tema 46 meeskonnaliikmest puuduvad.

Kümme päeva tagasi avaldas Sputnik Eesti Tallinna mereretke 77. aastapäeva eelõhtul ekspeditsiooni "Kummardus Suure Võidu laevadele" juhilt Konstantin Bogdanovilt võetud intervjuu, millest selgus, et Juminda poolsaare lähedalt avastati hävituslaev "Kalinin".

338
Tagid:
laevahukk, miinitõke, Suur Tütarsaar, Suursaar, Naissaar, miinid, Balti Mere laevastik, meremiin, allveelaev, Aleksandr Baštšenko, Vassili Turajev, Olga Akulova, Konstantin Bogdanov, NSV Liit, Soome laht, NSVL, Läänemeri, Eesti
Samal teemal
Kuidas CIA tahtis tuntud miljardäri abiga Nõukogude allveelaeva näpata
Контора Swedbank в Таллинне

Sõnavabaduse hinnaks tühjad taskud: Swedbank sulgeb Sputnik Eesti töötajate kontod

(Uuendatud 16:39 30.12.2019)
Üks Eesti panganduse alussambaid — Swedbank — on teatanud Sputniku kohaliku toimetuse töötajatele nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Eesti politsei ähvardustele võtta Sputnik Eesti töötajad oma tööülesannete täitmise eest kriminaalvastutusele on lisandunud finantssanktsioonid.

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Rootsi pank Swedbank, millest on saanud üks kohaliku panganduse liidritest, on teatanud Eesti "sputniklaste" kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti töötajatele Swedbanki keskkontori nimel saadetud ringkirjas on juttu nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Rootsi päritolu Swedbanki, Baltimaade suurimat kommertspanka, kahtlustatakse mitme miljardi euro pesemises. Eesti ja Rootsi finantsinspektsioon on alustanud ühisjuurdlust. Panka on hakanud kontrollima ka Eesti Riigiprokuratuur.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Juurdluse taustal tehti Swedbanki Eesti haru juhtkonnas suuri muudatusi: ametist vabastati mitu tippjuhti, sealhulgas juhatuse esimees Robert Kitt. Veel varem saadeti erru Swedbanki president Birgitte Bonnesen ise.

Sputnik on Eestis tegutsenud alates 2016. aastast, kusjuures kogu selle aja jooksul on tema töötajate palkadelt tasutud maksud Eesti riigikassasse jõudnud, kuid Politsei- ja Piirivalveamet hakkas tema suhtes pretensioone esitama alles 2019. aasta lõpus. 

Seejuures eelistas peaminister Jüri Ratas teha näo, et ta ei saa aru, "milles on probleem", aga tavaliselt sõnavabaduse eest võitlev president Kersti Kaljulaid eiras täielikult Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjani pöördumist tema poole.

Lugege lisaks:

Tagid:
tagakiusamine, Sputnik Eesti, sõnavabadus, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
#СпутникСила: Zahharova ning ajakirjanikud astusid välja Sputnik Eesti kaitseks — fotod
Президент РФ Владимир Путин во время телефонного

Millest vestlesid aastalõpu telefonikõnedes Putin, Merkel ja Trump

(Uuendatud 08:11 30.12.2019)
Putin, Merkel ja Trump leppisid kokku edasistes kontaktides, arutasid ühist huvi pakkuvaid küsimusi ja tegid plaane algavaks aastaks.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel pidasid telefonivestluse, mille käigus lepiti muu hulgas kokku edasistes kontaktides, teatas Kreml. 

Президент РФ Владимир Путин и канцлер Германии Ангела Меркель
Пресс-служба Президента РФ
Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel

Liidrid kinnitasid veel kord oma pühendumust Nord Stream 2 projekti edasisele toetamisele. Lisaks märkisid riigipead edusamme läbirääkimistel, mis puudutavad Venemaa gaasitransiidi jätkumist läbi Ukraina ka pärast 1. jaanuari 2020.

Putin ja Merkel arutasid ühtlasi olukorda Liibüas ja Süürias, sealhulgas Saksamaa ja ÜRO vahendajarolle. Nad leppisid kokku, et suurendavad kriisi lahendamiseks tehtavaid jõupingutusi.

Liidrid hindasid positiivselt ka Ukrainas toimunud vangide vahetust "kõik kõigi vastu".

Lisaks õnnitlesid Vladimir Putin ja Angela Merkel üksteist jõulude ja uusaastapühade puhul ning leppisid kokku edasistes kontaktides.

Putin ja Trump pidasid samuti telefonivestluse

Vladimir Putin pidas telefonivestluse ka USA presidendi Donald Trumpiga, teatas Kreml. Vestluse initsiaatoriks oli Moskva pool.

Президент РФ Владимир Путин и президент США Дональд Трамп (справа) во время встречи на полях саммита G20 в Осаке
© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump.

Riigipea tänas Trumpi eriteenistuste kaudu edastatud teabe eest, mis aitas vältida terrorirünnakuid Venemaal.

Lisaks arutasid maailma liidrid ühist huvi pakkuvate küsimustekompleksi ja leppisid kokku koostöö jätkamises terrorismivastase võitluse vallas. 

Lugege lisaks:

Tagid:
Donald Trump, Angela Merkel, Vladimir Putin
Samal teemal
Bundestagi saadik väitis, et Merkel on gaasivarustuses USA ees kapituleerunud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega