Romanovite dünastia oli Venemaal võimul kolm sajandit

Uruguays surnud Romanovite suguvõsa viimase järeltulija lugu

446
(Uuendatud 20:59 20.11.2017)
Sputnik kutsub teid ringreisile mööda selliseid riike nagu Venemaa, Serbia, Inglismaa, Itaalia ja Uruguay saamaks teada Vene tsaariperekonna viimase liikme, enne 1917. aasta revolutsiooni Venemaal sündinud Jekaterina Romanova lugu

TALLINN, 20. november — Sputnik. Kaugel eemal Peterburi kaunist ümbrusest, Montevideos on säilinud ka veidike Vene impeeriumi kolmesada aastat valitsenud Romanovite dünastia ajalugu. Jekaterina Joanni tütar Romanova, Venemaa keisrisuguvõsa viimase, Venemaal sündinud liikme elu kätkeb endas kaasahaaravat rännakut, mis kulgeb läbi vene, serbia, inglise, itaalia ja hispaania keele ning ühendab Uruguayd slaavlaste maaga, kirjutab Sputnik Mundo.

Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill
© Sputnik / Игорь Зарембо

Imperaator Nikolai I (1825-1855) lapselapselapselaps Jekaterina sündis 25. juulil 1915. aastal Pavlovskis, ühes keisriperekonna tähtsaimatest paleedest.

1917. aasta Oktoobrirevolutsioon arhiivifotodel >>

Raamatu "Venelased Uruguays: ajalugu ja tänapäev" autori Grigori Koroljovi sõnul paistsid tema teose kangelanna kuulsad eelkäijad silma mitte ainult oma õilsate aadlitiitlite, vaid ka sõjaliste, teaduslike ja kunstiliste saavutuste poolest.

Suurvürst Joann Konstantinovitši ja vürstinna Jelena Petrovna (sünnipäralt Serbia printsess, Jugoslaavia kuninga Aleksandar I Karađorđevići õde), "vürstinna Jekaterina Romanova oli viimase Vene keisri Nikolai II nõbu ja ristitütar," ütleb Koroljov Venemaa välismaal elavate kaasmaalaste komisjoni tellimusel välja antud raamatus.

Jekaterina Joannovna, kelle aadlitiitliks oli Tema Hiilgus Suurvürstinna, veetis oma esimestel eluaastatel palju aega koos troonipärija, tsaari poja Alekseiga.

La princesa Ekaterina Románova en su infancia en Serbia
© Foto : Fotografía del libro 'Los Rusos en el Uruguay: Historia y Actualidad'
Jekaterina Joannovna Romanova

Vürstinna elus juhtus 18. juulil 1918. aastal suur tragöödia. Keset kodusõda, pärast Vene revolutsiooni hukati Alapajevski linnas koos suurvürstinna Jelizaveta Fjodorovna, suurvürst Sergei Mihhailovitši, vürstide Konstantin ja Igor Konstantinovitši, vürst Vladimir Palei ja nunn Varvara Jakovlevaga tema isa.

Oma abikaasat päästa üritades lubas Jelena Petrovna enda vahistada, seetõttu hoiti teda kinni algul Permis ning seejärel Moskva Kremlis. Misjärel tänu Norra saatkonna eestkostele ta vabastati ning еф sai loa Venemaalt lahkuda. Siis võttiski ema Jelena riigist lahkudes Jekaterina ja tema vanema venna Vsevolodi riigist lahkudes endaga kaasa.

"Algul elasid nad Rootsis, kus väikest printsessi õpetas vene keeles "Meie Isa palvet" lugema tema vanatädi, Kreeka kuninganna Olga ja mõne aja pärast liitus nendega Jekaterina ema, kes viis nad oma kodumaale Serbiasse. Seal elasid nad kaheksa aastat. Lastele tuli anda hea haridus, mistõttu Jelena Petrovna viis nad kõigepealt Prantsusmaale ning seejärel Inglismaale. Inglismaal andis kuulus Ninette de Valois printsessile balletitunde," jutustab Koroljov.

Jekaterina valdas vabalt inglise ning ka vene keelt. Inglismaalt käis ta sageli koos oma emaga Itaalias, kus kohtas oma tulevast meest, markiis Ruggiero Farace di Villaforestat. Vaatamata sellele, et peigmees oli madalamast aadlisoost, jäi printsess nõusse, kui too tema kätt palus.

Venemaal võtsid bolševikud Vladimir Lenini juhtimisel võimu >>

1937. aastal, 22-aastasena läks Jekaterina diplomaat markiis Faracele mehele. Abielust sündis kolm last: Nicoletta (1938), Fiammetta (1942) ja Giovanni (1943).

1963. aastal saatis Itaalia välisministeerium Farace saadikuna Montevideosse, kuhu ta võttis kaasa ka oma lapsed. Sel perioodil tutvus printsess Jekaterina esimakordselt Uruguayga: 1966. aastal sõitis ta Nicoletta pulmapeole Uruguay ärimehega ja tuli järgmisel aastal Rooma tagasi. Abielupaari kaks teist last peale Nicoletta lahkusid Lõuna-Ameerikast: Giovanni sõitis Prantsusmaale, Fiammetta aga USA-sse.

La princesa Ekaterina Ioánnovna Románova
© Foto : Fotografía del libro 'Los Rusos en el Uruguay: Historia y Actualidad'
Jekaterina Joannovna Romanova

Farace suri 1970. aastal Roomas vähki, naine oli tema kõrval ja seda kuni viimse hetkeni. Leseks jäänuna suundus Jekaterina koos Fiammettaga USA-sse, kuid pöördus tagasi Uruguaysse, et veeta jõulud koos Nicolettaga.

"1882. aastal otsustas Jekaterina Joannovna Uruguaysse elama kolida. Montevideos elas ta tagasitõmbunud ja mõõdukat elu, suurem osa tema ajast oli pühendatud lastelaste kasvatamisele ja lugemisele, ta joonistas palju ja pidas vahetpidamata pärsia tõugu kasse," kirjutab Korojlov.

Vürstinna jumaldas klassikalist muusikat ja filmikunsti ning avaliku elu sfääris suhtles briti kogukonnaga Uruguays. Tema paigaloleku aeg jaotus Atlandi kallastel laiuva Punta del Este kuurorti ja vaikse ning elegantse Carrasco linnajao vahel.

Sel ajajärgul kujunes printsessil "hingeline lähedus" välismaal tegutsenud Vene õigeusu kiriku vaimuliku, isa Vladimir Šleneviga. Nagu temagi, oli too üles kasvanud valgete immigrantide keskel.

"Jekaterina Joannovna armastas väga Venemaad, ta jälgis tähelepanelikult meie riigi uudiseid. Ta vaatas tihti BBC-d ning tema tütre sõnul kuulas alati Vladimir Putini esinemisi, püüdes tõlkida neid Nicolettale ja lastelastele," ütleb Koroljov.

Jekatrerina põdes "liiga tugevat emotsionaalset stressi", kui ta oma perekonnalugu meenutas. Kui Romanovite suguvõsa liikmed 1998. aastal Peterburisse hukatud perekonnaliikmete ümbermatmisele kutsuti, keeldus ta minemast. Tema asemel sõitis Nicoletta.

Moskva metroos näidati panoraamklippe 1917. aasta revolutsioonist >>

Printsess suri 2007. aasta 13. märtsil 92 aasta vanuses. Talle lähedased inimesed korraldasid privaatse hüvastijätutseremoonia isa Vladimiri osavõtul. Tema surmaga on Romanovite dünastia (Konstantini veresugulastest järeltulijad) ka naisliini pidi lõppenud.

Mõne kuu möödudes korraldati Peterburis Püha Peetri ja Pauli vürstlikus hauakabelis printsessi mälestusteenistus. Jekaterina mälestust õnnistas Moskva ja kogu Venemaa patriarh.

Sputnik tegi katset printsessi tütre Nicolettaga kõnelda, kuid tema eelistas mitte vastata, pidades "liiga kurvaks" teemaks neid sündmusi, mida tema ema pärast revolutsiooni läbi elas.

La princesa Ekaterina Ioánnovna Románova
© Foto : Fotografía del libro 'Los Rusos en el Uruguay: Historia y Actualidad'
Jekaterina Joannovna Romanova
446
Tagid:
vürstinna, suguvõsa, tsaariperekond, ajalugu, oktoobrirevolutsioon, Nikolai I, Jekaterina Joannovna Romanova, Nikolai II, Uruguay, Montevideo, Serbia, Itaalia, Venemaa