Romanovite dünastia oli Venemaal võimul kolm sajandit

Uruguays surnud Romanovite suguvõsa viimase järeltulija lugu

639
(Uuendatud 20:59 20.11.2017)
Sputnik kutsub teid ringreisile mööda selliseid riike nagu Venemaa, Serbia, Inglismaa, Itaalia ja Uruguay saamaks teada Vene tsaariperekonna viimase liikme, enne 1917. aasta revolutsiooni Venemaal sündinud Jekaterina Romanova lugu

TALLINN, 20. november — Sputnik. Kaugel eemal Peterburi kaunist ümbrusest, Montevideos on säilinud ka veidike Vene impeeriumi kolmesada aastat valitsenud Romanovite dünastia ajalugu. Jekaterina Joanni tütar Romanova, Venemaa keisrisuguvõsa viimase, Venemaal sündinud liikme elu kätkeb endas kaasahaaravat rännakut, mis kulgeb läbi vene, serbia, inglise, itaalia ja hispaania keele ning ühendab Uruguayd slaavlaste maaga, kirjutab Sputnik Mundo.

Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill
© Sputnik / Игорь Зарембо

Imperaator Nikolai I (1825-1855) lapselapselapselaps Jekaterina sündis 25. juulil 1915. aastal Pavlovskis, ühes keisriperekonna tähtsaimatest paleedest.

1917. aasta Oktoobrirevolutsioon arhiivifotodel >>

Raamatu "Venelased Uruguays: ajalugu ja tänapäev" autori Grigori Koroljovi sõnul paistsid tema teose kangelanna kuulsad eelkäijad silma mitte ainult oma õilsate aadlitiitlite, vaid ka sõjaliste, teaduslike ja kunstiliste saavutuste poolest.

Suurvürst Joann Konstantinovitši ja vürstinna Jelena Petrovna (sünnipäralt Serbia printsess, Jugoslaavia kuninga Aleksandar I Karađorđevići õde), "vürstinna Jekaterina Romanova oli viimase Vene keisri Nikolai II nõbu ja ristitütar," ütleb Koroljov Venemaa välismaal elavate kaasmaalaste komisjoni tellimusel välja antud raamatus.

Jekaterina Joannovna, kelle aadlitiitliks oli Tema Hiilgus Suurvürstinna, veetis oma esimestel eluaastatel palju aega koos troonipärija, tsaari poja Alekseiga.

La princesa Ekaterina Románova en su infancia en Serbia
© Foto : Fotografía del libro 'Los Rusos en el Uruguay: Historia y Actualidad'
Jekaterina Joannovna Romanova

Vürstinna elus juhtus 18. juulil 1918. aastal suur tragöödia. Keset kodusõda, pärast Vene revolutsiooni hukati Alapajevski linnas koos suurvürstinna Jelizaveta Fjodorovna, suurvürst Sergei Mihhailovitši, vürstide Konstantin ja Igor Konstantinovitši, vürst Vladimir Palei ja nunn Varvara Jakovlevaga tema isa.

Oma abikaasat päästa üritades lubas Jelena Petrovna enda vahistada, seetõttu hoiti teda kinni algul Permis ning seejärel Moskva Kremlis. Misjärel tänu Norra saatkonna eestkostele ta vabastati ning еф sai loa Venemaalt lahkuda. Siis võttiski ema Jelena riigist lahkudes Jekaterina ja tema vanema venna Vsevolodi riigist lahkudes endaga kaasa.

"Algul elasid nad Rootsis, kus väikest printsessi õpetas vene keeles "Meie Isa palvet" lugema tema vanatädi, Kreeka kuninganna Olga ja mõne aja pärast liitus nendega Jekaterina ema, kes viis nad oma kodumaale Serbiasse. Seal elasid nad kaheksa aastat. Lastele tuli anda hea haridus, mistõttu Jelena Petrovna viis nad kõigepealt Prantsusmaale ning seejärel Inglismaale. Inglismaal andis kuulus Ninette de Valois printsessile balletitunde," jutustab Koroljov.

Jekaterina valdas vabalt inglise ning ka vene keelt. Inglismaalt käis ta sageli koos oma emaga Itaalias, kus kohtas oma tulevast meest, markiis Ruggiero Farace di Villaforestat. Vaatamata sellele, et peigmees oli madalamast aadlisoost, jäi printsess nõusse, kui too tema kätt palus.

Venemaal võtsid bolševikud Vladimir Lenini juhtimisel võimu >>

1937. aastal, 22-aastasena läks Jekaterina diplomaat markiis Faracele mehele. Abielust sündis kolm last: Nicoletta (1938), Fiammetta (1942) ja Giovanni (1943).

1963. aastal saatis Itaalia välisministeerium Farace saadikuna Montevideosse, kuhu ta võttis kaasa ka oma lapsed. Sel perioodil tutvus printsess Jekaterina esimakordselt Uruguayga: 1966. aastal sõitis ta Nicoletta pulmapeole Uruguay ärimehega ja tuli järgmisel aastal Rooma tagasi. Abielupaari kaks teist last peale Nicoletta lahkusid Lõuna-Ameerikast: Giovanni sõitis Prantsusmaale, Fiammetta aga USA-sse.

La princesa Ekaterina Ioánnovna Románova
© Foto : Fotografía del libro 'Los Rusos en el Uruguay: Historia y Actualidad'
Jekaterina Joannovna Romanova

Farace suri 1970. aastal Roomas vähki, naine oli tema kõrval ja seda kuni viimse hetkeni. Leseks jäänuna suundus Jekaterina koos Fiammettaga USA-sse, kuid pöördus tagasi Uruguaysse, et veeta jõulud koos Nicolettaga.

"1882. aastal otsustas Jekaterina Joannovna Uruguaysse elama kolida. Montevideos elas ta tagasitõmbunud ja mõõdukat elu, suurem osa tema ajast oli pühendatud lastelaste kasvatamisele ja lugemisele, ta joonistas palju ja pidas vahetpidamata pärsia tõugu kasse," kirjutab Korojlov.

Vürstinna jumaldas klassikalist muusikat ja filmikunsti ning avaliku elu sfääris suhtles briti kogukonnaga Uruguays. Tema paigaloleku aeg jaotus Atlandi kallastel laiuva Punta del Este kuurorti ja vaikse ning elegantse Carrasco linnajao vahel.

Sel ajajärgul kujunes printsessil "hingeline lähedus" välismaal tegutsenud Vene õigeusu kiriku vaimuliku, isa Vladimir Šleneviga. Nagu temagi, oli too üles kasvanud valgete immigrantide keskel.

"Jekaterina Joannovna armastas väga Venemaad, ta jälgis tähelepanelikult meie riigi uudiseid. Ta vaatas tihti BBC-d ning tema tütre sõnul kuulas alati Vladimir Putini esinemisi, püüdes tõlkida neid Nicolettale ja lastelastele," ütleb Koroljov.

Jekatrerina põdes "liiga tugevat emotsionaalset stressi", kui ta oma perekonnalugu meenutas. Kui Romanovite suguvõsa liikmed 1998. aastal Peterburisse hukatud perekonnaliikmete ümbermatmisele kutsuti, keeldus ta minemast. Tema asemel sõitis Nicoletta.

Moskva metroos näidati panoraamklippe 1917. aasta revolutsioonist >>

Printsess suri 2007. aasta 13. märtsil 92 aasta vanuses. Talle lähedased inimesed korraldasid privaatse hüvastijätutseremoonia isa Vladimiri osavõtul. Tema surmaga on Romanovite dünastia (Konstantini veresugulastest järeltulijad) ka naisliini pidi lõppenud.

Mõne kuu möödudes korraldati Peterburis Püha Peetri ja Pauli vürstlikus hauakabelis printsessi mälestusteenistus. Jekaterina mälestust õnnistas Moskva ja kogu Venemaa patriarh.

Sputnik tegi katset printsessi tütre Nicolettaga kõnelda, kuid tema eelistas mitte vastata, pidades "liiga kurvaks" teemaks neid sündmusi, mida tema ema pärast revolutsiooni läbi elas.

La princesa Ekaterina Ioánnovna Románova
© Foto : Fotografía del libro 'Los Rusos en el Uruguay: Historia y Actualidad'
Jekaterina Joannovna Romanova
639
Tagid:
vürstinna, suguvõsa, tsaariperekond, ajalugu, oktoobrirevolutsioon, Nikolai I, Jekaterina Joannovna Romanova, Nikolai II, Uruguay, Montevideo, Serbia, Itaalia, Venemaa
Контора Swedbank в Таллинне

Sõnavabaduse hinnaks tühjad taskud: Swedbank sulgeb Sputnik Eesti töötajate kontod

(Uuendatud 16:39 30.12.2019)
Üks Eesti panganduse alussambaid — Swedbank — on teatanud Sputniku kohaliku toimetuse töötajatele nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Eesti politsei ähvardustele võtta Sputnik Eesti töötajad oma tööülesannete täitmise eest kriminaalvastutusele on lisandunud finantssanktsioonid.

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Rootsi pank Swedbank, millest on saanud üks kohaliku panganduse liidritest, on teatanud Eesti "sputniklaste" kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti töötajatele Swedbanki keskkontori nimel saadetud ringkirjas on juttu nendega sõlmitud teenuste osutamise lepingute lõpetamisest ja nende kontode sulgemisest.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Rootsi päritolu Swedbanki, Baltimaade suurimat kommertspanka, kahtlustatakse mitme miljardi euro pesemises. Eesti ja Rootsi finantsinspektsioon on alustanud ühisjuurdlust. Panka on hakanud kontrollima ka Eesti Riigiprokuratuur.

2019. aasta märtsis toimusid Swedbanki peakontoris Stockholmis läbiotsimised. Juurdluse taustal tehti Swedbanki Eesti haru juhtkonnas suuri muudatusi: ametist vabastati mitu tippjuhti, sealhulgas juhatuse esimees Robert Kitt. Veel varem saadeti erru Swedbanki president Birgitte Bonnesen ise.

Sputnik on Eestis tegutsenud alates 2016. aastast, kusjuures kogu selle aja jooksul on tema töötajate palkadelt tasutud maksud Eesti riigikassasse jõudnud, kuid Politsei- ja Piirivalveamet hakkas tema suhtes pretensioone esitama alles 2019. aasta lõpus. 

Seejuures eelistas peaminister Jüri Ratas teha näo, et ta ei saa aru, "milles on probleem", aga tavaliselt sõnavabaduse eest võitlev president Kersti Kaljulaid eiras täielikult Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjani pöördumist tema poole.

Lugege lisaks:

Tagid:
tagakiusamine, Sputnik Eesti, sõnavabadus, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
#СпутникСила: Zahharova ning ajakirjanikud astusid välja Sputnik Eesti kaitseks — fotod
Президент РФ Владимир Путин во время телефонного

Millest vestlesid aastalõpu telefonikõnedes Putin, Merkel ja Trump

(Uuendatud 08:11 30.12.2019)
Putin, Merkel ja Trump leppisid kokku edasistes kontaktides, arutasid ühist huvi pakkuvaid küsimusi ja tegid plaane algavaks aastaks.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel pidasid telefonivestluse, mille käigus lepiti muu hulgas kokku edasistes kontaktides, teatas Kreml. 

Президент РФ Владимир Путин и канцлер Германии Ангела Меркель
Пресс-служба Президента РФ
Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel

Liidrid kinnitasid veel kord oma pühendumust Nord Stream 2 projekti edasisele toetamisele. Lisaks märkisid riigipead edusamme läbirääkimistel, mis puudutavad Venemaa gaasitransiidi jätkumist läbi Ukraina ka pärast 1. jaanuari 2020.

Putin ja Merkel arutasid ühtlasi olukorda Liibüas ja Süürias, sealhulgas Saksamaa ja ÜRO vahendajarolle. Nad leppisid kokku, et suurendavad kriisi lahendamiseks tehtavaid jõupingutusi.

Liidrid hindasid positiivselt ka Ukrainas toimunud vangide vahetust "kõik kõigi vastu".

Lisaks õnnitlesid Vladimir Putin ja Angela Merkel üksteist jõulude ja uusaastapühade puhul ning leppisid kokku edasistes kontaktides.

Putin ja Trump pidasid samuti telefonivestluse

Vladimir Putin pidas telefonivestluse ka USA presidendi Donald Trumpiga, teatas Kreml. Vestluse initsiaatoriks oli Moskva pool.

Президент РФ Владимир Путин и президент США Дональд Трамп (справа) во время встречи на полях саммита G20 в Осаке
© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump.

Riigipea tänas Trumpi eriteenistuste kaudu edastatud teabe eest, mis aitas vältida terrorirünnakuid Venemaal.

Lisaks arutasid maailma liidrid ühist huvi pakkuvate küsimustekompleksi ja leppisid kokku koostöö jätkamises terrorismivastase võitluse vallas. 

Lugege lisaks:

Tagid:
Donald Trump, Angela Merkel, Vladimir Putin
Samal teemal
Bundestagi saadik väitis, et Merkel on gaasivarustuses USA ees kapituleerunud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega