Läti tähistab iseseisvuspäeva

Läti tähistab iseseisvuspäeva paraadiga

156
(Uuendatud 14:04 18.11.2017)
Läti tähistab tänavust iseseisvuspäeva 18. novembril suurima sõjaväeparaadiga pärast iseseisvuse taastamist, teatas Läti kaitseministeerium laupäeval

TALLINN, 18. november — Sputnik. Paraadil osaleb üle tuhande kaitseväelase, kaitseliitlase, piirivalvuri, politseiniku ja päästja, edastab ERR.

Paraadist võtavad osa ka Lätis baseeriva NATO rahvusvahelise pataljoni sõdurid ning Taani, Saksamaa, Eesti, Suurbritannia, Leedu, Rootsi ja USA relvajõudude esindajad.

Paraadi juhatab mereväe ülem Ingus Vizulis, selle võtavad vastu president Raimonds Vējonis, kaitseväe ülem Leonids Kalnins ja kaitseminister Raimonds Bergmanis.

Rahvaesindajad tulid Riias kokku 18. novembril 1918 ja kuulutasid välja Läti riigi iseseisvuse.

Lembergs: Lätit päästa on hilja — ta on lootusetult haige>>

Läti püsis Esimese maailmasõja käigus saksa vägede okupeerituna kuni 1918. aasta Novembrirevolutsioonini ja Saksamaa poolt kapituleerumiseni Compiegne'i vaherahuga.

1918. aastal Lätis Kārlis Ulmanise juhitud Läti valitsus aga ei omanud sõjalist võimu oma riigi kaitseks (kuna enamik võitlusvõimelisi mehi oli mobiliseeritud läti rahvuspolkudesse ja taganenud koos Vene vägedega Venemaale) ning 1918. aasta lõpus alanud Punaarmee suurrünnaku käigus vallutati enamik Lätist.

Läti elanik üritas autoga üle piiri põrutada>>

Pärast aga 1919.a. suvel Lätis baltisakslaste organiseeritud Landeswehri palgasõdurite poolt Rüdiger von der Goltzi juhtimisel nõukogude Punaarmee ja Läti armee vägede väljaajamist Lätist haarasid nad reaalse kontrolli ja võimu Lätis ning moodustasid variisik Andrievs Niedra juhtimisel Landeswehrist sõltuva Läti valitsuse.

Läti Vabariigi lipp
© Фото : BaltNews.lv

Pärast nõukogude vägede väljaajamist Lätist jätkasid Landeswehri väed liikumist Põhja-Lätist Lõuna-Eestisse, mille tõkestamiseks ning sakslaste Landeswehri vägede invasiooni peatas 1919. aasta Võnnu lahing.

"Militaarshengen" algab Lätis>>

Pärast Võnnu lahingu võitu jätkunud Eestis moodustatud ja Eesti toetatud läti väeosade ning Eesti soomusrongide toetusel taastati Riias Läti Kārlis Ulmanise valitsus.

28. veebruaril tunnustas Eesti valitsus Läti de jure iseseisvaks riigiks.

156
Tagid:
iseseisvus, paraad, Läti