Eesti Evangeelne Luterlik Kirik peab patriarh Kirilli ja Rooma paavst Franciscuse Kuubal toimunud kohtumist oluliseks sammuks kristliku maailma lähenemise teel.

Katoliiklased ja õigeusklikud: olgem ühel meelel

13
(Uuendatud 09:49 17.02.2016)
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma ütles, et rõõmustab üheskoos kõigi Ida ja Lääne kristlastega Rooma paavsti Franciscuse ja patriarh Kirilli kohtumise üle.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Eesti Evangeelne Luterlik Kirik peab patriarh Kirilli ja Rooma paavst Franciscuse Kuubal toimunud kohtumist oluliseks sammuks kristliku maailma lähenemise teel. Seda ütles Eesti kiriku juht, peapiiskop Urmas Viilma.

"Maailmas, mis üha rohkem eemaldub Kristuse õpetusest ja kristlikest väärtustest, on kristlike kirikute ühtsuse ja lepituse otsingud väga tähtsad," ütles uudisteportaalile Sputnik peapiiskop Viilma.

Ta märkis samuti, et Luterlik Kirik hoiab häid suhteid kõigi teiste kirikutega kaitstes koos nendega kristlikke väärtusi ühiskonnas. "Ma rõõmustan selle kohtumise üle üheskoos kõigi Ida ja Lääne kristlastega," ütles peapiiskop.

Armastust tulvil kohtumine

Samal ajal nimetas Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill ajaloolist kohtumist paavstiga avatuks ja armastusküllaseks. "Seekordne visiit Kuubale langes kokku väga tähtsa sündmusega kogu kristluse ajaloos. Olin paavst Franciscusega toimunud vennaliku, avatud, armastusest tulvil kohtumise osaline," ütles patriarh kohtudes Havannas Raoul Castroga oma Kuuba visiidist kokkuvõtteid tehes.

"See, mis toimus siin, Jose Marti lennujaamas, kui esmakordselt ajaloos kohtusid Rooma paavst ja Moskva metropoliit, loob Vabaduse saarele teatud erilise unikaalsuse," ütles patriarh.

Vaatamata kõikidele usuteaduslikele lahkarvamustele Ida õigeusklike ja Lääne katoliiklaste vahel, märkis patriarh, "mõistame me täna ühist vastutust selle eest, mis toimub inimestega ja et meie planeedil valitseks rahu, et inimesed vaatamata nende poliitilistele, majanduslikele ja muudele erinevustele õpiksid elama rahus. See kõik on muidugi ideaal, kuid kui pole ideaali, pole ka eesmärki," ütles ta.

Vendade vestlus

Rooma paavst Franciscus nimetas oma kohtumist Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirilliga avameelseks "vendade vestluseks". Paavst märkis, et läbirääkimiste tulemusena kavandati "võimaliku ühistegevuse programm".

"Kohtumine patriarh Kirilliga oli vendade vestlus. Me rääkisime ilmselgetest probleemidest, mis tekitavad muret meis mõlemas. Rääkisime täiesti avameelselt. Ma tundsin, et olen venna kõrval ja tema ütles mulle sedasama. Kaks peapiiskoppi, kes räägivad ennekõike oma kiriku olukorrast ja seejärel olukorrast maailmas, sõdadest, mis käesoleval ajal kipuvad mitte ainult "lõhestama" vaid haarama endasse kõike, õigeusu olukorrast, eelseisvast õigeusu üldkogust," vahendab paavsti sõnu Püha Tooli pressiesindaja.

Mineviku konfliktidest tuleb lahti saada

Kahe suurima kristliku kiriku peade kohtumise käigus Kuubal kirjutati alla ühisdeklaratsioon. Kristlaste üksmeel on võimalik saavutada üksnes ühise edasiliikumisega. Sellisele järeldusele jõudsid paavst Franciscus ja patriarh Kirill Kuubal toimunud kohtumise tulemusena.

"See ei ole poliitiline deklaratsioon, ega sotsioloogiline deklaratsioon. See on hingekarjase deklaratsioon, isegi kui selles räägitakse ilmalikustamisest, geneetilisest muundamisest ja muudest sellistest asjadest. See on hingehoiu murega kokku saanud kahe kirikupea hingekarjaselik deklaratsioon. Ja ma olin õnnelik," ütles Rooma paavst Franciscus.

Kirikupeade allakirjutatud dokumendis märgitakse muuhulgas: "Meid eraldavad ammuste ja hiljutiste konfliktide käigus saadud haavad, meid eraldavad meie eelkäijate pärandatud lahkarvamused ja erinevad arusaamad meie usust Jumalasse ja Isa, Poja ja Püha Vaimu kolmainsusesse. Me leiname taga ühtsuse kaotamist, mis on inimese nõrkuse ja patu tagajärg, mis on toimunud vaatamata Jeesuse ülempreesterlikule palvele Johannese evangeeliumis "et kõik oleksid üks, nii nagu sina, Isa, minus ja mina sinus, et nemadki oleksid meis, et maailm usuks, et sina oled minu läkitanud."

 

 

13