SS-leegionäride päeva tähistamine Riias 2017. a. ода

Aegumistähtajata: Venemaa Juurdluskomitee otsib lätlastest sõjakurjategijaid

114
(Uuendatud 18:20 27.08.2019)
Novgorodi oblasti FSB peavalitsus avaldas nimekirja timukatest, kes Teise maailmasõja aastatel Žestjanaja Gorka ja Tšornoje külas tsiviilelanikke tapsid.

TALLINN, 26. august — Sputnik.  Piirkonnas hukati tuhandeid inimesi, sealhulgas vanureid, naisi ja lapsi. Jätkuvalt on käsil säilmete väljakaevamised, vahendab RIA Novosti.

Selles piirkonnas asuva Venemaa Juurdluskomitee nimetatud oblasti eriti tähtsate asjade uurimisosakonna juhataja Sergei Kilesso nentis RIA Novostile antud intervjuus, et nii mõnedki timukad võivad veel elus olla.

Tänavu mais algatas Venemaa Juurdluskomitee Novgorodi oblastis genotsiidiparagrahvi alusel kriminaalmenetluse.

Uurimine puudutab aastail 1941–1943 sündmusi Žestjanaja Gorka ja Tšornoje külas toimunud sündmusi. Vastavad spetsialistid on seni ekshumeerinud ligi 500 isiku säilmed.

RIA Novostile tutvustatud FSB nimekiri karistusüksuslastest koosneb neljast aja jooksul kolletunud käsitsi täiskirjutatud lehest.

Kõik nad olid Läti NSV põlisasukad või selle vabariigi elanikud.

Dokumendis on kirjas karistussalklaste tundemärgid - kasv, kehakuju, juuste ja silmade värv.

Mainitud on vene ja muude keelte oskust. Mõnede puhul on märgitud sõjaväeline auaste ja sõjajärgne elukoht. Nii näiteks elas Erich Buchrot 1945. aastal Saksamaal. 

  • Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
    Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
    © Фото : © Управление ФСБ по Новгородской области
  • Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
    Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
    © Фото : © Управление ФСБ по Новгородской области
1 / 2
© Фото : © Управление ФСБ по Новгородской области
Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.

Nimekiri on dateeritud 1967. aastaga. Selle kohta, kas karistusüksuslased ka karistust kandsid, tolles dokumendis andmeid ei ole.

Tõendeid massiliste mahalaskmiste kohta asuti koguma kohe pärast Novgorodi oblasti vabastamist okupatsiooni alt 1944. aastal. Pealtnägijad on öelnud, et Žhestjanaja Gorka küla taga on neli hauaplatsi.

FSB poolt avalikustatud Läti karistusüksuslaste nimekiri

Allüksuses oli kõige enam 40 meest. Neist moodustati kaks rühma – üks selgitas välja nõukogude võimu pooldajad ja teine tegeles ainult partisanide, sõjaväelaste ja luurajate vastase võitlusega.

"Mõlemad rühmad asusid Žestjanaja Gorka külas, nende käsutuses oli kaks peakorteriks kohandatud maja ja nad allusid ühele-samale ohvitserile," täpsustab uurija.

Дом, в котором в годы ВОВ размещался штаб латвийских карателей
© Sputnik /
Maja, kus Teise maailmasõja ajal paiknes Läti karistussalklaste peakorter

Vahistatuid veeti Žestjanaja Gorka külla nii rühmiti kui ka üksipäini. Mõningaid küsitleti, pandi piinates proovile, teised lasti kohe maha. Laibad ladustati järgemööda varemvalmis kaevatud aukudesse, puistati mullaga üle ja hiljem maeti maha. Hukkamised käisid lakkamatu voona.

Ohvrite karjed olid külas kuulda. Nähti, kuidas SD karistussaalklased läbipekstud vange mahalaskmispaika viivad. Augud, kuhu laibad visati, olid pealt lahti, see on paljudele kohalikele meelde jäänud," edastab ajaloolane pealtnägijate ütlusi.

Kilesso kinnitab, et nii karistusüksuslaste kui ka saksa ohvitseride nimed on teada. "Konkreetsetest perekonnanimedest on veel ennatlik rääkida, kuigi need on mõistagi juba olemas," nendib ta.

Место раскопок в районе деревни Жестяная Горка, где следователи обнаружили около 500 тел жертв латвийских карателей
© Sputnik /
Žestjanaja Gorka küla kandis avastatud Läti karistussalklaste ohvrite matmispaik enam kui 500 hauaga..

Saksa väejuhatus ei usaldanud aga baltlastest karistusüksuslasi sedavõrd, et neid relvaga käes eesliinile lubada. "Niisugused allüksused täitsid tagalas politsei rolli ja tegutsesid väga julmalt, kusjuures suure rõõmuga," lisab uurija.

Arhiividokumentides leidub tõendeid igasugustest arveteõiendustest. Nii vedasid karistussalklased 1942. aasta talvel hukkamispaika kaht tütarlast, blondi ja brünetti. Nende riided olid puruks rebitud. Neid torgiti pistodadega.

"Kusjuures see vöönd pidi olema ülimalt lai, ulatudes rindejoonest Leningradini välja," sedastab ta.

Astaškini sõnul olid karistussalklased silmapaistvalt punktuaalsed, pidades täpset arvestust nii kinnipeetute kui hukatute üle. Seda pigem mitte tänu korraarmastusele, vaid preemiaid ja suuremaid toidunorme silmas pidades. 

Жертва латвийских карателей, погребенная в районе деревни Жестяная Горка
© Sputnik /
Üks Žestjanaja Gorka küla servas hukatuist

Möödunud 75 aastat, kuid paljud ebainimlikud kuriteod on jäänudki karistamata. Žestjanaja Gorka ja Tšornoje küla on vaid üheks paljudest episoodidest.

Peaaegu igas Novgorodi oblasti asulas leitakse üha uusi tõendeid natside metsikustest. Tahaks uskuda, et kõik sellega seotud inimesed saavad karistatude, sest nendel kuritegudel ju aegumistähtaega ei ole.

Loe lisaks:

114
Tagid:
SS, Suur Isamaasõda, genotsiid, Novgorod, Venemaa, NSVL, Läti
Samal teemal
Kuidas Venemaa Eestit natsismi ülistamise eest karistada võib
Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega