Kontradmiral Ivan Merkulov

Merkulov: kabinetis istudes sõjast rääkimine on ebaproduktiivne

30
(Uuendatud 09:37 27.08.2019)
Sõjasündmuste võimalike erinevate arengustsenaariumide üle pole mõtet arutleda, sest sõjas kehtivad teised, hoopis karmimad reegleid, usub kontradmiral Ivan Merkulov.

TALLINN, 27. august — Sputnik. Tallinna mereretke käigus hukkus üle 60 laeva ja tuhandeid inimese. Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud selleteemalise ümarlaua ühe osaleja, kontradmiral Ivan Merkulovi sõnul on täna lihtne selle marsruudi valinud laevastiku juhtkonda kritiseerida.

Merkulov märkis, et mõned spetsialistid räägivad täna mereretke teisest võimalikust - põhjapoolsest mereteest. "Kuid tol ajal polnud olemas mingit põhjapoolset laevateed. See avati alles siis, kui Nõukogude sõjaväebaas Hanko poolsaarelt evakueeriti," selgitas ta.

Veelgi enam, see rajati katse-vea meetodil - kõigepealt saadeti luuregrupp, seejärel prooviti see läbida üksikute laevadega. Kuid isegi kui juhtkond oleks sellest laevateest teadnud, oleksid laevad seda vaevalt kasutanud – laevagrupis olid ju suured laevad, mis ei oleks saanud fjordides liikuda.

Sellegipoolest kahetsevad paljud raamatute autorid ja mereväe ajaloo eksperdid praegu - kuidas küll ometi põhja laevateed ei kasutanud, see oleks ju olnud nii ilmselge. 

Esmaspäeval, 28. augustil toimus Sputnik Eesti pressikeskuses ümarlaud mis oli pühendatud Tallinna mereretke aastapäevale. Nii nimetatakse viitseadmiral Tributsile allunud Balti laevastiku laevade ja 10. laskurkorpuse vägede kangelaslikku evakueerimisest Tallinnast Kroonlinna 1941. aasta augusti lõpus.

Ümarlaua venekeelset salvestist saate kuulata siit: 

Lugege lisaks:

30
Tagid:
Juminda, Soome laht, Kroonlinn, Tallinna mereretk, Eesti
Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
Samal teemal
Ukraina lõikas Teise maailmasõja ümber
Laadoga – elu tee: ka Eestis mäletatakse Leningradi blokaadi
Kedagi pole unustatud: Velikije Lukis austati langenud eestlaste mälestust
Kuniks süda lööb, pidage meeles!