Здание Рийгикогу

Riigikogu uus koosseis peab 4. aprillil avaistungi

65
Neljapäeval, 4. aprillil peab Riigikogu XIV koosseis esimese istungi ja valib juhatuse.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Istungil peab avakõne Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. Riigikogu liikmed allkirjastavad ametivande, mille teksti loeb ette parlamendi vanim liige Enn Eesmaa, teatas Riigikogu pressiteenistus.

Riigikogu valib oma liikmete hulgast esimehe ja seejärel kaks aseesimeest.

Vastavalt põhiseadusele teatab peaminister Jüri Ratas pärast Riigikogu juhatuse valimist valitsuse tagasiastumisest.

EKRE osalusega valitsus sunnib vaatama maailma uue pilguga, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, pälvis riigis valitsev Keskerakond parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%). Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Tallinnas ja Tartus toimusid loodava võimuliidu vastaste meeleavaldused>>

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Kuna president Kersti Kaljulaid on varem öelnud, et teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimiste võitjale, kohtub ta reedel, 5. aprillil Kadriorus Reformierakonna esimehe Kaja Kallasega, kellele teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Viimase Kantar Emori uuringu järgi on Reformierakonna toetus 30%, EKRE toetus 18% ja Keskerakonna toetus 17%, vahendas Sputnik Eesti.

Küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

65
Tagid:
Jüri Ratas, Kersti Kaljulaid, riigikogu
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)