Läti SS leegionärid Riias 16. märtsil

Haakrist varrukal: SS-leegioni poolehoidjad marssisid Riia tänavatel

175
(Uuendatud 10:06 17.03.2019)
SS-leegionäride ja nende poolehoidjate marsil Läti pealinnas osales enam kui tuhat inimest, kohalikele antifašistlidele keelduti protestiürituse korraldamiseks koha võimaldamisest.

TALLINN, 16. märts - Sputnik. Riias 16. märtsil toimunud Waffen-SS Läti leegioni mitteametlikul mälestuspäeva marsil lehvisid Eesti, Läti ja Leedu lipud. 

Läti SS-leegionäride kokkutulek
© Sputnik / Сергей Мелконов

Lilled ameeriklaste määritud Vabadusel

Sputnik Latvia teatel kogunesid üritusest osavõtjad hommikul Riia vanalinnas asuvasse Püha Peetri kirikusse, kust kõnniti mööda Kaļķu tänavat Vabaduse väljakule, kus asetati lilli Vabaduse monumendile, kus mõne päev varem olid urineerinud kaks Ameerika sõjaväelast.

Шествие легионеров в Риге 16 марта 2019
© Sputnik / Sergey Melkonov
Leegionäride kokkutulek Riias

Marsi korraldas organisatsioon Daugavas vanagi ja Rahvuslike sõjaväelaste toetuse selts. Politsei hinnangul osales üritusel üle tuhande inimese, sealhulgas Läti Seimi valitsuskoalitsiooni kuuluvad saadikud.

Leegioni veterane ja vanema põlvkonna esindajaid oli suhteliselt vähe, kuid noorte suur osakaal oli märgatav. Mõnede riietele olid kinnitatud haakristid.

Mitte kõik Lätis ei saa tulla vabalt Vabaduse väljakule

Leegionäride marsi vastased Läti antifašistlikust komiteest soovisid oma meeleavaldust samuti korraldada Vabaduse väljakul, kuid Riia linnavolikogu pakkus neile selleks võimalust korraldada SS-ohvrite mälestusüritus Bastioni mäel, leegionäride ürituse toimumiskohast võimlikult kaugel. 

Иосиф Корен
© Sputnik / Sergey Melkonov
Jossif Koren - Leegionäride kokkutulek Riias

Selle peale ütles organisatsiooni "Natsismita Läti" juht Jossif Koren, et Riia Linnavolikogu ettepanek oli "alandav" ja lükkas selle tagasi. Sellegipoolest kogunes Vabaduse väljakule leegionäride rongkäigu kulgemise marsruudile paarkümmend inimest, keda juhtis endine Euroopa Parlamendi saadik Tatjana Ždanok, kes hoides käes plakatit kirjaga "Nad võitlesid Hitleri poolel".

Шествие легионеров в Риге 16 марта 2019
© Sputnik / Sergey Melkonov
Leegionäride kokkutulek Riias

Mitmed spontaanse natsivastases piketis osalejad olid riietatud triibulistesse hõlstidesse meeldetuletusena koonduslaagrite vangidest. 

Шествие легионеров в Риге 16 марта 2019
© Sputnik / Sergey Melkonov
Leegionäride kokkutulek Riias

Kokkupõrgete vältimiseks piirati monumendi ümbrus metallist tõketega ja kahe vastasleeri vahele rivistati politseinike ahelik. Nii konvoeeriti leegionäride marss "Laima" kellani, kus asus mälestusmärki eraldav tõke mille taga toimus leegionäride rongkäik ja protestijaid edasi ei lastud.

Pärast seda, kui üks improviseeritud antifašistlikust meeleavaldusest osavõtja püüdis Vabadussamba juurde pääseda, peatas politsei ta valjuhääldi kaudu antud korraldusega.

Leegionäride marsi ajal töötas Riia politsei tugevdatud režiimis. Sündmuse eel anti Läti piirivalvele käsk mitte lubada Lätisse "välisradikaale".

Kuulsusetu tähtpäev

Läti SS-leegion loodi 1943. aastal Saksamaa poolt okupeeritud Läti territooriumil kahe Waffen-SS Grenadieri diviisi läti rahvusest sõjaväelastest. Hiljem kasutati terminit "Läti leegion" kõigi Waffen-SS Läti sõjaväeüksuste, sealhulgas politseipataljonide kohta.

Латышский легион СС
© Фото : иллюстрация из книги "Латышские легионеры", издательство "Даугава ванаги"
Läti SS-Leegion

Leegioni üksused astusid 16. märtsil 1944. aastal Pihkva oblasti Ostrovi linna lähedal Velikaja jõe piirkonnas Nõukogude vägedega lahingusse, mida Lätis tähistatakse leegionäride mälestuspäevana. Kokku oli Läti leegioni ridades umbes 150 tuhat meest.

Miljonite mälestuse rüvetamine

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et natside kohalike käsilaste mälestamist Lätis peetakse Moskvas "pruuni katku" läbi hukkunute mälestuse rüvetamiseks. Sellest teatas Venemaa välisministeerium, kommenteerides eakate SS-laste ja nende poolehoidjate rongkäiku Riias.

"Me peame seda Läti natsidest kurjategijate poolehoidjate järjekordset küünilist sammu irvitamiseks miljonite "pruuni katku" vastu võidelnute mälestuse üle, öeldakse Venemaa välisministeeriumi veebilehel avaldatud kommentaaris. 

Euroopa Parlament keelab Lätit armastada
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Smolenski väljakul (Venemaa välisministeeriumi asukoht Moakvas – toim.) öeldi, et Läti ametivõimude poolt Teise maailmasõja tulemuste ümbervaatamise on vastuolus Nürnbergi kohtu otsustega ja "teravas vastuolus rahvusvaheliste kohustustega võidelda neonatside ja ksenofoobsete tendentsidega".

"Kutsume rahvusvahelist üldsust Läti inimõiguste kaitse struktuuride ja nende partnerite isikus Euroopa Liidus üles pöörama tähelepanu natsismi ülistamise faktidele Läti Vabariigis ja andma neile oma hinnangut," teatab Venemaa välisministeerium.

"Kahjuks provotseerib sellise reaktsiooni passiivsus Läti ametivõime vaid astuma järgmisi samme fašistlike kurjategijate ülistamiseks," konstateeritakse ametkonnas.

175
Tagid:
natsism, Riia, Waffen-SS
Teema:
Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi (38)
Samal teemal
Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega