Tallinn aastal 1991

Tallinn tähistab iseseisvuse taastamise aastapäeva suurte pidudega

44
(Uuendatud 15:28 17.08.2018)
Taasiseseisvumispäeva eelõhtul, 19. augustil saab Tallinna lauluväljakul teoks muusikaline suursündmus - EV100 Üheslaulmine.

TALLINN, 15. august — Sputnik. Üheslaulmine on ainukordne muusikaline suursündmus, sest kõigile tuntud ja tähenduslikke laule saab kaasa laulda nii Tallinna lauluväljakul kui ka Eesti Televisiooni või interneti vahendusel mistahes külaplatsil, linnaväljakul või kodudiivanil kogu maailmas, teatab Tallinna linnavalitsus.

Muusikalise suursündmuse esimeses osas "Laulu võim" lauldakse eeslauljate juhendamisel 100 minutit järjest. Sellele järgneb "Sajandi sumin", kus saab kaasa laulda koos mitmete armastatud Eesti bändide ja artistidega.

Taasiseseisvumispäeval, 20. augustil korraldatakse Raekoja platsil suur ühiskontsert "ÉIREESTI 1988–2018". Kell 17 algaval kontserdil esinevad rahvamuusikud Iirimaalt ja Eesti muusikud: vennad Johansonid, Celia Roose, Indrek Kalda, Birgit.

Reedel algab EV100 suur suvine peonädal>>

Eestile 100. sünnipäevaks kingitav ühiskontsert tähistab ühtlasi 30 aasta möödumist 20 Iiri rahvamuusiku esmakordsest visiidist Eestisse ning samal aastal toimunud Eesti muusikute ja kultuuritegelaste (Kukerpillid, Johansonid, Urbid, Celia Roose, Jaan Kaplinski, Paul-Eerik Rummo, Doris Kareva jpt) vastukülaskäigust Iirimaale. Ka 1988. aastal esineti Raekoja platsil.

Tallinna Teletornis toimub 20. augustil juba traditsiooniks kujunenud taasiseseisvumispäeva perepäev. Teletorni õuele oodatakse kõiki, keda huvitavad Eesti iseseisvuse taastamise sündmused ning riigi ja kodu kaitsmisega seonduv.

Teletorn ei ole pelgalt telemast ning turismiobjekt, vaid sellel on eestlaste jaoks sügavam tähendus – Tallinna Teletorn on Eesti taasiseseisvumise sümbol. Just siin toimus 1991. aasta augustis rida olulisi sündmusi.

20. augusti perepäev Tallinna Teletorni õuel algab kell 11.00 ning kestab orienteeruvalt kuni 18.00-ni. Perepäeval saab näha, kuidas töötavad need inimesed, kellest sõltub tänapäeval Eesti iseseisvus ja heaolu – oma tegemisi demonstreerivad Kaitseliit, Kaitsevägi, Päästeamet, Politsei- ja Piirivalveamet ning mitmed teised. Kavas on militaartehnikaga tutvumine, näidislahing, airsofti lasketiir, veeohutuse teemade tutvustamine Päästeametilt virtuaalreaalsuse abil. Lisaks esinemised Kaitseliidu Tallinna Maleva puhkpilliorkestrilt ja bigbandilt. Lastele on avatud meisterdamise loovustoad Teletornilt ja Vabamu muuseumilt.

Kehakinnitust pakuvad koha peal erinevad toitlustajad. Kinosaalis saab vaadata dokfilmi vitraažikunstnik Dolores Hoffmanist ning toimub ka minikonverents "August 1991"

Tasuta Perepäev toimub ka Vabaduse väljaku ääres asuvas Rahvarinde muuseumis. Tegevust jagub nii noorematele kui vanematele: ülipõnev robootikatöötuba kogenud õpetaja juhendamisel, sama põnevad lood elust ENSV-s (kannab ette poeet Jaan Keskel), animafilm "Naksitrallid", lasteraamatute laat.

Keskkonnaagentuur kutsub Eesti looduse päevale, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Taasiseseisvumispäeval on kella 13-18 külalistele avatud ka Pika Hermanni torn. Ladusama sissepääsu korraldamiseks jagatakse külastajatele tasuta pääsmeid, kuhu on märgitud torni pääsu kellaaeg.

100 aastat Eesti Vabariiki>>

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis toimub taasiseseisvumispäeva puhul lossipäev. Kogu päeva vältel sõidutab lossipargis huvilisi hobukaarik! Avatud on restoran Maarjamäe ja Filmimuuseumi kohvik. Lapsed saavad lustida lossipargi Eestimaa-kujulisel mänguväljakul ning meisterdamistundidest osa võtta.

Kui teil on kodus veidraid esemeid, tundmatuid asju, vana raha, mille kohta tahad rohkem teada saada, fotosid, mis vajaksid dateerimist või häid soovitusi säilitamiseks, siis võtke asjad kaasa ja tulge Maarjamäele, sest ajaloomuuseumi spetsialistid on valmis aitama. Toimuvad ka ekspositsioone tutvustavad eesti- ja venekeelsed ekskursioonid.

Hoogsa ja meeleoluka etenduse annab Tsirkus Folie noorte artistide grupp Lost D, külalisartistiks õhuakrobaat Grete Gross. Filmimuuseumi kinosaalis linastub Marta Frelihi 2016. aastal valminud dokumentaalfilm "Ita Rina: filmistaar, kes keeldus Hollywoodist". Film räägib Sloveenia päritolu filmistaarist, kes astus üles esimeses Saksa-Eesti koostööfilmis "Kire lained" (1930), mille üheks võttepaigaks oli ka Maarjamäe loss.

Nõmmel Vabaduse pargis korraldataval Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva kontserdil esineb ansambel Dagö.

Kesklinna valitsus kutsub linnarahvast hümni ühislaulmisele Harjumäele, 20. augusti väljakule täpselt kell 23.03 – hetkel, mil 27 aastat tagasi kuulutas parlament Eesti riikliku iseseisvuse taastatuks.

Juba laupäeval, 18. augustil kell 18 korraldatakse Mustamäel Männi pargis taasiseseisvumispäeva kontsertetendus "Vabaduse hääl"; kontserdil esinevad vokaalansambel Noorkuu, superstaarisaate finalist Sissi ja DJ Andrei Zevakin. Muusikute ülesastumine on põimitud toredate videolugudega.

18.-30. augustini on Vabaduse väljakul vaatamiseks Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäeva puhul kolm fotonäitust.

Tallinna Vabaduse väljaku ajaloost jutustab Tallinna Linnamuuseumi ja Tallinna Kultuuriameti koostöös valminud fotonäitus "Heinaturust Vabaduse väljakuni". Näitus koosneb 32 ajaloolisest fotost, mis on pildistatud aastatel 1903 kuni 1992.

Riia linn on Tallinnale kingituseks saatnud Läti fotograaf Ilmārs Znotiņši kureeritud fotonäituse Läti ajaloost ja sündmustest Riias viimase 100 aasta jooksul. Näha saab fotosid alates 20. sajandi algusest, sõja-aastatest, Läti laulupidudest, taasiseseisvumise püüdlustest ning Lätile olulistest sümbolitest.

Vilniuse linn on Tallinnale kinkinud fotonäituse Leedu iseseisvusese algusest, okupatsiooniajast, pöördelistest 1980ndatest aastatest kuni tänavuse juubeliaastani.

44
Tagid:
üheslaulmine, taasiseseisvumisepäev, Eesti sõjamuuseum, Raekoda, Eesti, Tallinn
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega