Illustreeriv foto

Viidipäeval on viimane aeg kapsaid istutada

13
Kirikukalendris märter Vituse (4. sajandi algul) mälestuspäev. Kroonik Balthasar Russow andmetel keskajal Eestis paiguti hästi tuntud tähtpäev, 19. sajandiks muutunud vähetähtsaks.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Viidipäeval on viimane aeg kapsaid istutada (hiljem istutatud kapsad ei kasvata päid), hakkas vähenema lehmade piimaand. Viidipäeval ei kasteta taimi, et nad ära ei kuivaks.

See oli maarahvale kiire töötegemise aeg.

Varasem viidipäeva kombestik on kalendritriivi tõttu kandunud jaanipäevale.

Eesti rahvakalendriks nimetatakse eestlaste pärimuslikku ajaarvestuse ja tähtpäevade süsteemi, millega seostuvad ka teatud uskumused, kombed, rahvalaulud jms. Rahvakalender on ajaloo jooksul muutunud ja erinevatest allikatest mõjutusi saanud.

Tavaliselt peetakse eesti rahvakalendrist rääkides silmas rahvakalendrit sellisena, nagu ta oli välja kujunenud ligikaudu 19. sajandi keskpaigaks.

Eestlaste muistsest kalendrist on suhteliselt vähe teada, sest kalendriteateid on kirja pandud alles 19. ja 20. sajandil. Varasemate kommete kohta leidub üksikuid andmeid visitatsiooni- ja nõiaprotsesside protokollides, reisikirjades ja kroonikates. Väga paljus on muinaseestlaste kalendrit puudutavad seisukohad hüpoteetilised ja oletuslikud.

Läbi aegade on rahvakalendri keskmes olnud suurte tööde alguse ja lõpu tähistamine, suuremate looduse üleminekute pühitsemine. Nii jagunes aasta kahte ossa: suviseks ajaks, mil tehti põllutöid ja kari käis väljas, ning talveajaks, mil loomad olid laudas ja põld lume all.

Aasta suurimad tähtpäevad olid talvine ja suvine pööripäev.

20. sajandi teisel poolel hakati Eestis teatud määral tähistama Nõukogude võimu juurutatud ametialaseid tähtpäevi nagu ehitajate päev, kaevurite päev, kalurite päev jne. Eesti taasiseseisvumisega see komme praktiliselt hääbus.

20. sajandi lõpuaastatel võeti angloameerika kultuurist üle valentinipäeva (Eestis ka sõbrapäev) ning halloweeni tähistamise komme. Uue sisu sai volbripäev 1. mail, mis on muutunud eeskätt tudengite ja noorte kevadpeoks.

Allikas: Vikipeedia

13
Tagid:
rahvakalender, viidipäev