Täna 81 aastat tagasi sündis maailma esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova

Maailma esimene naiskosmonaut tähistab oma 81. sünnipäeva

83
(Uuendatud 11:06 06.03.2018)
Täna 81 aastat tagasi sündis maailma esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova - ta on tänaseni ainus naine, kes lendas kosmosesse üksi.

Kindralmajor Valentina Tereškova lendas kosmosesse 16. juunil 1963 kosmoselaeval Vostok-6, mis oli seda tüüpi kosmoselaeva viimane start. Vostok-6 tegi ümber maakera 48 tiiru. Lend kestis peaaegu kolm ööpäeva, täpsemalt 2 ööpäeva, 22 tundi ja 50 minutit.

Kindralleitnant Nikolai Kamanin, kes osales kosmonautide valikus ja ettevalmistuses, kirjeldab starti ja Valentina Tereškova käitumist kui äärmiselt täpset ja professionaalset: "Mul on hea meel, et ma esimese naiskosmonaudi valikul ei eksinud."

16. juunil 1963 startis kosmosesse esimene naine >>

Täna 81-aastaseks saanud Valentina Tereškova oli enne kosmonaudi ametit tekstiilitehase tööline, kelle hobiks oli langevarjusport. 1962. aastal, mil otsiti kandidaate esimese naiskosmonaudi kohale, valiti lisaks temale finaali välja veel neli naist: Žanna Jorkina, Tatjana Kuznetsova, Valentina Ponomarjova (kes oli täielikus valmisolekus asendamaks Tereškovat juhul, kui viimasel hetkel oleks ilmnenud mõni tõrge) ning Irina Solovjova.

Летчик-космонавт Валентина Терешкова
© Sputnik / РИА Новости
Maailma esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova

Kuigi algul oli lennu korraldajail plaan saata kosmosesse kahest naisest koosnev tiim (kumbki erineva kosmoselaevaga), siis 1963. aasta märtsis, umbes 3 kuud enne Tereškova kosmoselendu, sellest plaanist siiski loobuti.

Juri Gagarin tegi esimese inimesena kosmoselennu >>

14. juunil startinud teist kosmoselaeva Vostok-5 piloteeris kosmonaut Valeri Bõkovski. Kosmoselaevad lähenesid üksteisele 5 km kaugusele ning maha peeti ka raadiosideseanss kahe kosmonaudi ja riigijuhi Nikita Hruštšovi vahel.

Космонавт Валентина Терешкова, президент РФ Владимир Путин и космонавт Алексей Леонов перед просмотром фильма Время первых
© Sputnik / Alexei Druzhinin
Maailma esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova ja Venemaa president Vladimir Putin

Valentina Tereškovast ja ülejäänud neljast naiskosmonaudi kandidaadist koosnev naiskosmonautide grupp aga saadeti 1969. aasta sügisel miskipärast laiali ning maailma teine naiskosmonaut, Svetlana Savitskaja, lendas kosmosesse alles 19 aastat hiljem, 1982. aastal.

Allikas: Eesti Kosmosebüroo

83
Tagid:
kosmoselaev, naiskosmonaut, esimene, Vostok-6, Valentina Tereškova, kosmos, Venemaa