NSV Liidu ja Venemaa luureüksuste kõige vägevamad operatsioonid, illustratiivne foto

Kummitussõdalased: NSV Liidu ja Venemaa luureüksuste kõige vägevamad operatsioonid

138
(Uuendatud 18:30 07.11.2017)
5. novembril tähistasid Venemaa sõjaväeluurajad oma ametipäeva. NSV Liidu ja Venemaa sõjaväeluurajate märgilise tähendusega välisoperatsioonidest kirjutab RIA Novosti autor

Andrei Kots, RIA Novosti

Libiseda nähtamatu varjuna üle rindejoone, tuvastada sihtmärk, täita ülesanne ja jõuda terve nahaga omade juurde tagasi. Soovitavalt koos "keelega". Need sõjamehed on Venemaa relvajõudude silmadeks ja kõrvadeks. Nad ei jäta kunagi jälgi maha ja on alati valmis viskuma ükskõik millisesse sõjadraama etteastesse. Luurajad lahendavad kõige laiahaardelisemaid ülesandeid: koguvad infot vaenlase vägede liikumiste ning iseärasuste, tugevate ja nõrgade külgede kohta. Korraldavad varitsusi, korrigeerivad lennu- ja suurtükiväe tulelööke. Annavad täpselt sihitud lööke vaenlase ülemjuhatuse isikkoosseisule ja korraldavad diversioone sügaval tagalas.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Венявский

Tugipunkt

Venemaa sõjaväeluure on korduvalt tõestanud, et ta on suuteline lahendama mitte ainult lokaalseid taktikalisi ülesandeid, vaid võib määrata ka tervete riikide saatust. 1968. aasta 20. augustil viisid NSV Liidu Relvajõudude Luure Peavalitsuse (GRU) eriüksuse võitlejad läbi hiilgava operatsiooni Praha Ruzyně lennuvälja hõivamiseks. Justnimelt selle sündmuse järel algas Varssavi pakti riikide vägede sissemarss Tšehhoslovakkiasse, tehes lõpu Praha kevade reformidele.

Luurajad toimetati ettenähtud punkti reisilennuki pardal. Lennuki komandör palus Prahalt luba hädamaandumiseks seoses väidetavalt ühe mootori rikkega. Dispetšer andis maandumisloa. Niipea kui lennuk peatus, kargasid eriüksuslased ainsa hetkega maandumisrajale ja kihutasid jooksujalu lennuvälja juhtimistorni. Tšehhi sõdurid sattusid sedavõrd segadusse, et ei suutnud vastupanu osutada. Luure eriüksus hõivas kogu transpordisõlme kõigest üheksa minutiga. Mõne tunni möödudes aga maandusid Ruzyněs esimesed seitsmenda õhudessantdiviisi lennukid abijõududega.

NATO-s kardetakse venekeelseid sõdureid Baltimaades >>

Samal ajal hõivasid teised eriteenistuse allüksused, kes olid tunginud Prahasse juba mitu päeva enne operatsiooni algust, linna raadio- ja telekeskused, telefonisõlmed, ajalehetoimetused ja muud olulised hooned. Ning varahommikul sisenesid sõdurid Tšehhoslovakkia Kommunistliku Partei Keskkommitee hoonesse, kus sel ajal peeti Alexander Dubčeki kabineti istungit. Luuresõjaväelased võitsid miljonilinna üheainsa ööga oma kontrolli alla.

Trofee

1986. aastal ilmusid Afganistani dušmanite kasutusse USA kaasaskantavad õhutõrjesüsteemid (MPADS) Stringer, osutudes nõukogude lenduritele äärmiselt ebameeldivaks üllatuseks. Ainuüksi esimese kuuga, mil neid sõdalaste poolt kasutati, õnnestus neil alla tulistada kolm ründekopterit Mi-24. Uus relv sundis Nõukogude väejuhatust kogu lennuväe rakendamise taktika täielikult ümber mängima. Kopteripiloodid lendasid sellest ajast peale ülimalt madalal, et mitte sattuda isejuhtivate rakettide haardeulatusse.

Muidugi oli NSVL vägagi huvitatud sellest, et ameeriklaste MPADS-i kätte saada. Esiteks selleks, et lääne innovaatilist relvaliiki põhjalikult uurida. Teiseks selleks, et tõendada dušmanite vahetut toetamist LKA poolt. Peastaabi GRU eriväed kuulutasid välja totaalse jahipidamise Stringeritele. Seda, kes esimesena "torule jaole saab", lubati otsekohe ja vähimagi vaidluseta autasustada Nõukogude Liidu kangelase tähega. Kuid pool aastat luuretegevust ei andnud vähimatki tulemust – "duhhid" (dušmanid – toim.) kaitsesid oma MPADS-i kui silmatera.

Luurajana kurdide juures >>

Stinger õnnestus kätte saada juhuslikult. 1987. aasta 5. jaanuaril suundus eriotstarbelise 186. üksikrühma luuregrupp major Jrevgeni Sergejuevi juhtimisel kahe helikoprteriga Mi-8 "taktikalisele jahile". Eriüksus plaanitses puhastada kahtlusaluse "rohelise tsooni" teel Kandagari Qalati lähedal ja vajaduse korral vaenlase puhul tuvastatud sihtmärgid hävitada. Kopterid lendasid ülimalt madalalt ja sattusid sõna otseses mõttes ninapidi vastamisi kolme sõduriga moottoratastel. Puhkes lahing. Peale lüheldast maandumist hargnesid luurajad maastikul ja avasid vastase pihta tule. Peatselt saabus ka dušmanitele abiväge, kuid eriõksusel õnnestus ilma kaotusteta kõik 16 ründajat hävitada.

Kapo pidas kinni Venemaa luure poolt värvatud mehe >>

Vanemleitnant Vladimir Kovtun leidis Stingeri esimesena. See oli teki sisse mähituna seotud ühe mootorratta külge. Pisut hiljem tõid tema sõdurid veel kaks "toru" – ühe tühjana ja ühe laetud kujul. Kuid tõeliseks jackpotiks sai ühe dušmani diplomaatkohver, millest luurajad leidsid MPADS-i täieliku dokumentatsiooni – alates tarnijate aadressidest USA-s kuni seadeldise üksikasjalik kasutusjuhendini. Neli luurajat esitati Nõukogude Liidu kangelase aunimetuse omistamiseks. 

Aga nagu sageli juhtub, ei saanud ükski neist kõrget autasu. Nagu eriüksuslased ise tunnistasid, olid selle põhjuseks nende mitte just parimad suhted kõrgema juhtkonnaga. Kusjuures mitte keegi neist meelt ei heitnud: sõjaväeluure jaoks on saaärased ülesanded tavapäraseks rutiiniks.

Korraldamine

Sõjaväeluurajad on sageli olnud vähemkogenud ning hästivarustatud sõdurite instruktorite, nõuandjate ja lahinguväljal otseste komandöride rollis. Nii osales GRU eriüksuse 15. brigaad alates 1992. aasta septembrist vahetult Tadžikistani kodusõjas. Endine nõukogude vabariik oli leekides: võimu haarasid usuäärmuslased, riigist lahkusid katkematu voona põgenike kolonnid, võimutses häving, ebasanitaarsed elutingimused ja nälg. Moskvas mõisteti, et saa lubada Tadžikistani muutumist kõrilõikajate tallermaaks. Selle ülesande pidid aitama lahendada naaberriigis Usbekistanis paiknenud luurajad.

"Natsid paistavad nii naiselikud": sakslased vaatavad kultusseriaali "Seitseteist kevadist hetke" >>

15. brigaadi sõjamehed treenisid kohalikke kaitse- ja sõjaväelasi, turvasid saatjatena kovnoisid humanitaarabiga, tegelesid tsiviilisikute evakueerimisega sõjategevuse ajadelt. Tänu luurajate tegevusele õnnestus hajutatud moodustada Tadžikistani Rahvarinne, mis sai kokkuvõttes aluseks riigi tulevasele ilmalikule valitsusele. Tuli ka neil endil lahingusse astuda. 1993. aasta algul vabastas GRU eriüksus koos miilitsavägedega Karategini oru, mis sõna otseses mõttes kubises äärmuslaste sõdalastest. Luurajad juhtisid lahingutegevust, korraldasid sidepidamist, juhtisid lennuväe- ja suurtükituld. Operatsioon viidi edukalt lõpule.

Likvideerimine

Üht põhilist tšetšeenide põrandaaluste bandiitide sõjalist ja ideoloogilist juhti Zelimhan Jandarbijevit jälitas Vene luure mitu aastat. Ta likvideeriti Dohas 13. veebruaril 2004. aastal. See sõdalane võttis aktiivselt osa esimesest sõjast, juhtides 1995. aasta jaanuaris Groznõi kaitset. Pärast Džohhar Dudajevi hukkunist täitis ta tunnustamata vabariigi presidendi ja vägede kõrgema ülemjuhataja kohuseid kuni 1997. aastani, mil sellesse ametisse valiti Aslan Mashadov. Seejärel ühines Jandarbijev sõdalaste rahvusradikaalse tiivaga, mille eesotsas oli Salman Radujev. Paralleelselt täitis ta ka emissari ülesandeid teistes riikides, kus ta käis rgulaarselt tšetšeenide põrandaaluste jaoks rahalist toetust küsimas. Ta oli üks 2002. aasta oktoobris Moskvas Dubrovka teatrikeskuses toimunud pantvangidraama korraldajaid.

Saatuse iroonia ehk kuidas Eesti luure udu ajab >>

Alates 2003. aastast elas Zelimhan Jandarbijev alaliselt Kataris, kus ta sai põgeniku staatuse. Selleks hetkeks oli ta Interpoli kaudu tagaotsitav ning ÜRO Julgeolekunõukogu on ametlikult tunnistanud tema seotust rahvusvahelise terrorismiga. Ta likvideeriti 13. veebruaril 2004. aastal Dohas tema sõiduauto põhja alla paigutatud fugasspommi plahvatusega. Katari võimud vahistasid peatselt kaks venemaalast ja peale lühiajalist kohtulikku uurimist tunnistati nad kordasaadetud kallaletungi korraldamises süüdlasteks, määrates neile eluaegse vanglakaristuse. Kinnitati, et nad on Venemaa Relvajõudude Peastaabi GRU operatiivtöötajad. Ametlikku kinnitust ei ole see info pälvinud. Olgu öeldud, et 2004. aastal õnnestus Venemaa välisministeeriumil saavutada süüdimõistetute väljaandmine nende kodumaale, kus neid Vnukovo lennuväljal tervitati sõjaväeliste auavaldustega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

138
Tagid:
analüütika, luuraja, kummitussõdalased, relvajõud, luure, NSV Liit, Venemaa
Teema:
Relvastus (187)