NSV Liidu ja Venemaa luureüksuste kõige vägevamad operatsioonid, illustratiivne foto

Kummitussõdalased: NSV Liidu ja Venemaa luureüksuste kõige vägevamad operatsioonid

147
(Uuendatud 18:30 07.11.2017)
5. novembril tähistasid Venemaa sõjaväeluurajad oma ametipäeva. NSV Liidu ja Venemaa sõjaväeluurajate märgilise tähendusega välisoperatsioonidest kirjutab RIA Novosti autor

Andrei Kots, RIA Novosti

Libiseda nähtamatu varjuna üle rindejoone, tuvastada sihtmärk, täita ülesanne ja jõuda terve nahaga omade juurde tagasi. Soovitavalt koos "keelega". Need sõjamehed on Venemaa relvajõudude silmadeks ja kõrvadeks. Nad ei jäta kunagi jälgi maha ja on alati valmis viskuma ükskõik millisesse sõjadraama etteastesse. Luurajad lahendavad kõige laiahaardelisemaid ülesandeid: koguvad infot vaenlase vägede liikumiste ning iseärasuste, tugevate ja nõrgade külgede kohta. Korraldavad varitsusi, korrigeerivad lennu- ja suurtükiväe tulelööke. Annavad täpselt sihitud lööke vaenlase ülemjuhatuse isikkoosseisule ja korraldavad diversioone sügaval tagalas.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Венявский

Tugipunkt

Venemaa sõjaväeluure on korduvalt tõestanud, et ta on suuteline lahendama mitte ainult lokaalseid taktikalisi ülesandeid, vaid võib määrata ka tervete riikide saatust. 1968. aasta 20. augustil viisid NSV Liidu Relvajõudude Luure Peavalitsuse (GRU) eriüksuse võitlejad läbi hiilgava operatsiooni Praha Ruzyně lennuvälja hõivamiseks. Justnimelt selle sündmuse järel algas Varssavi pakti riikide vägede sissemarss Tšehhoslovakkiasse, tehes lõpu Praha kevade reformidele.

Luurajad toimetati ettenähtud punkti reisilennuki pardal. Lennuki komandör palus Prahalt luba hädamaandumiseks seoses väidetavalt ühe mootori rikkega. Dispetšer andis maandumisloa. Niipea kui lennuk peatus, kargasid eriüksuslased ainsa hetkega maandumisrajale ja kihutasid jooksujalu lennuvälja juhtimistorni. Tšehhi sõdurid sattusid sedavõrd segadusse, et ei suutnud vastupanu osutada. Luure eriüksus hõivas kogu transpordisõlme kõigest üheksa minutiga. Mõne tunni möödudes aga maandusid Ruzyněs esimesed seitsmenda õhudessantdiviisi lennukid abijõududega.

NATO-s kardetakse venekeelseid sõdureid Baltimaades >>

Samal ajal hõivasid teised eriteenistuse allüksused, kes olid tunginud Prahasse juba mitu päeva enne operatsiooni algust, linna raadio- ja telekeskused, telefonisõlmed, ajalehetoimetused ja muud olulised hooned. Ning varahommikul sisenesid sõdurid Tšehhoslovakkia Kommunistliku Partei Keskkommitee hoonesse, kus sel ajal peeti Alexander Dubčeki kabineti istungit. Luuresõjaväelased võitsid miljonilinna üheainsa ööga oma kontrolli alla.

Trofee

1986. aastal ilmusid Afganistani dušmanite kasutusse USA kaasaskantavad õhutõrjesüsteemid (MPADS) Stringer, osutudes nõukogude lenduritele äärmiselt ebameeldivaks üllatuseks. Ainuüksi esimese kuuga, mil neid sõdalaste poolt kasutati, õnnestus neil alla tulistada kolm ründekopterit Mi-24. Uus relv sundis Nõukogude väejuhatust kogu lennuväe rakendamise taktika täielikult ümber mängima. Kopteripiloodid lendasid sellest ajast peale ülimalt madalal, et mitte sattuda isejuhtivate rakettide haardeulatusse.

Muidugi oli NSVL vägagi huvitatud sellest, et ameeriklaste MPADS-i kätte saada. Esiteks selleks, et lääne innovaatilist relvaliiki põhjalikult uurida. Teiseks selleks, et tõendada dušmanite vahetut toetamist LKA poolt. Peastaabi GRU eriväed kuulutasid välja totaalse jahipidamise Stringeritele. Seda, kes esimesena "torule jaole saab", lubati otsekohe ja vähimagi vaidluseta autasustada Nõukogude Liidu kangelase tähega. Kuid pool aastat luuretegevust ei andnud vähimatki tulemust – "duhhid" (dušmanid – toim.) kaitsesid oma MPADS-i kui silmatera.

Luurajana kurdide juures >>

Stinger õnnestus kätte saada juhuslikult. 1987. aasta 5. jaanuaril suundus eriotstarbelise 186. üksikrühma luuregrupp major Jrevgeni Sergejuevi juhtimisel kahe helikoprteriga Mi-8 "taktikalisele jahile". Eriüksus plaanitses puhastada kahtlusaluse "rohelise tsooni" teel Kandagari Qalati lähedal ja vajaduse korral vaenlase puhul tuvastatud sihtmärgid hävitada. Kopterid lendasid ülimalt madalalt ja sattusid sõna otseses mõttes ninapidi vastamisi kolme sõduriga moottoratastel. Puhkes lahing. Peale lüheldast maandumist hargnesid luurajad maastikul ja avasid vastase pihta tule. Peatselt saabus ka dušmanitele abiväge, kuid eriõksusel õnnestus ilma kaotusteta kõik 16 ründajat hävitada.

Kapo pidas kinni Venemaa luure poolt värvatud mehe >>

Vanemleitnant Vladimir Kovtun leidis Stingeri esimesena. See oli teki sisse mähituna seotud ühe mootorratta külge. Pisut hiljem tõid tema sõdurid veel kaks "toru" – ühe tühjana ja ühe laetud kujul. Kuid tõeliseks jackpotiks sai ühe dušmani diplomaatkohver, millest luurajad leidsid MPADS-i täieliku dokumentatsiooni – alates tarnijate aadressidest USA-s kuni seadeldise üksikasjalik kasutusjuhendini. Neli luurajat esitati Nõukogude Liidu kangelase aunimetuse omistamiseks. 

Aga nagu sageli juhtub, ei saanud ükski neist kõrget autasu. Nagu eriüksuslased ise tunnistasid, olid selle põhjuseks nende mitte just parimad suhted kõrgema juhtkonnaga. Kusjuures mitte keegi neist meelt ei heitnud: sõjaväeluure jaoks on saaärased ülesanded tavapäraseks rutiiniks.

Korraldamine

Sõjaväeluurajad on sageli olnud vähemkogenud ning hästivarustatud sõdurite instruktorite, nõuandjate ja lahinguväljal otseste komandöride rollis. Nii osales GRU eriüksuse 15. brigaad alates 1992. aasta septembrist vahetult Tadžikistani kodusõjas. Endine nõukogude vabariik oli leekides: võimu haarasid usuäärmuslased, riigist lahkusid katkematu voona põgenike kolonnid, võimutses häving, ebasanitaarsed elutingimused ja nälg. Moskvas mõisteti, et saa lubada Tadžikistani muutumist kõrilõikajate tallermaaks. Selle ülesande pidid aitama lahendada naaberriigis Usbekistanis paiknenud luurajad.

"Natsid paistavad nii naiselikud": sakslased vaatavad kultusseriaali "Seitseteist kevadist hetke" >>

15. brigaadi sõjamehed treenisid kohalikke kaitse- ja sõjaväelasi, turvasid saatjatena kovnoisid humanitaarabiga, tegelesid tsiviilisikute evakueerimisega sõjategevuse ajadelt. Tänu luurajate tegevusele õnnestus hajutatud moodustada Tadžikistani Rahvarinne, mis sai kokkuvõttes aluseks riigi tulevasele ilmalikule valitsusele. Tuli ka neil endil lahingusse astuda. 1993. aasta algul vabastas GRU eriüksus koos miilitsavägedega Karategini oru, mis sõna otseses mõttes kubises äärmuslaste sõdalastest. Luurajad juhtisid lahingutegevust, korraldasid sidepidamist, juhtisid lennuväe- ja suurtükituld. Operatsioon viidi edukalt lõpule.

Likvideerimine

Üht põhilist tšetšeenide põrandaaluste bandiitide sõjalist ja ideoloogilist juhti Zelimhan Jandarbijevit jälitas Vene luure mitu aastat. Ta likvideeriti Dohas 13. veebruaril 2004. aastal. See sõdalane võttis aktiivselt osa esimesest sõjast, juhtides 1995. aasta jaanuaris Groznõi kaitset. Pärast Džohhar Dudajevi hukkunist täitis ta tunnustamata vabariigi presidendi ja vägede kõrgema ülemjuhataja kohuseid kuni 1997. aastani, mil sellesse ametisse valiti Aslan Mashadov. Seejärel ühines Jandarbijev sõdalaste rahvusradikaalse tiivaga, mille eesotsas oli Salman Radujev. Paralleelselt täitis ta ka emissari ülesandeid teistes riikides, kus ta käis rgulaarselt tšetšeenide põrandaaluste jaoks rahalist toetust küsimas. Ta oli üks 2002. aasta oktoobris Moskvas Dubrovka teatrikeskuses toimunud pantvangidraama korraldajaid.

Saatuse iroonia ehk kuidas Eesti luure udu ajab >>

Alates 2003. aastast elas Zelimhan Jandarbijev alaliselt Kataris, kus ta sai põgeniku staatuse. Selleks hetkeks oli ta Interpoli kaudu tagaotsitav ning ÜRO Julgeolekunõukogu on ametlikult tunnistanud tema seotust rahvusvahelise terrorismiga. Ta likvideeriti 13. veebruaril 2004. aastal Dohas tema sõiduauto põhja alla paigutatud fugasspommi plahvatusega. Katari võimud vahistasid peatselt kaks venemaalast ja peale lühiajalist kohtulikku uurimist tunnistati nad kordasaadetud kallaletungi korraldamises süüdlasteks, määrates neile eluaegse vanglakaristuse. Kinnitati, et nad on Venemaa Relvajõudude Peastaabi GRU operatiivtöötajad. Ametlikku kinnitust ei ole see info pälvinud. Olgu öeldud, et 2004. aastal õnnestus Venemaa välisministeeriumil saavutada süüdimõistetute väljaandmine nende kodumaale, kus neid Vnukovo lennuväljal tervitati sõjaväeliste auavaldustega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

147
Tagid:
analüütika, luuraja, kummitussõdalased, relvajõud, luure, NSV Liit, Venemaa
Teema:
Relvastus (196)
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega