Illustratiivne foto

USA-s asutati NBA

14
National Basketball Association (NBA) on kutseline korvpalliliiga, mille asutati USA-s 3. augustil 1946

National Basketball Association (NBA) on kutseline korvpalliliiga, mille klubid asuvad peamiselt USA-s.

NBA loodi 6. juunil 1946 New Yorgis BAA (Basketball Association of America) nime all. Nimevahetus toimus 1949. aastal, kui BAA-ga ühinesid mitmed NBL-i (National Basketball League) klubid.

Uus liiga alustas 17 meeskonnaga, kuid juba pärast esimest hooaega lahkus 6 meeskonda, kellele järgnes varsti veel 3 ning hooajal 1954-1955 mängis NBA-s ainult 8 meeskonda. Samal hooajal muudeti ka mitut mängureeglit, mis tänini kehtivad ja mis aitasid suuresti kaasa profikorvpalli arengule. Nendest olulisim oli reegel, mille järgi rünnakuks anti aega 24 sekundit. See reegel muutis proffide korvpalli tempokamaks, jõulisemaks ja pealtvaatajatele nauditavamaks.

NBA hakkas hoolitsema ka selle eest, et võistkondade tugevus püsiks enam-vähem võrdsena. Selleks viidi sisse süsteem, kus hooajal viimaseks jäänud võistkond sai järgmisel aastal valida endale täiendust üliõpilaskorvpallurite seast esimesena, eelviimane teisena ja nii edasi.

Pärast rasket võitlust liiga säilitamise nimel, mille peamiseks põhjuseks olid liigasisesed finantsprobleemid ja lühikese elueaga klubid, suutis NBA saada parimaks elukutseliste korvpalliliigaks USA-s.

NBA-le pakkus vahepeal konkurentsi 1967. aastal moodustatud ABA (American Basketball Association), kellega võideldi aastaid parimate üliõpilaskorvpallurite pärast. 1976. aastal lõpetas ABA tegevuse ja mitu selle võistkonda ühines NBA-ga.

1980. aastatel meelitati õnnestunud reklaami- ja äritegevusega mängudele ja telerite juurde üha enam pealtvaatajaid. Nüüd hakkasid ka telekompaniid ülekannete vastu rohkem huvi tundma, mis omakorda suurendas NBA populaarsust ja tõi rohkem raha sisse.

Tänapäeval on NBA tunnustatuim korvpalli profiliiga maailmas. Sinna kuulub 30 võistkonda, mis on jagatud ida- ja läänekonverentsiks (Eastern Conference ja Western Conference), millest kumbki omakorda jaguneb 3 divisjoniks. Idakonverentsi kuuluvad Atlandi (Atlantic), kesk- (Central) ja kagudivisjon (Southeast), läänekonverentsi aga edela- (Southwest), loode- (Northwest) ja Vaikse ookeani (Pacific) divisjon.

Eestis on NBA-d proovitud populariseerida mitmel korral. 1990. aastate keskel proovis seda otseülekannete ja kokkuvõtetena näidata Kanal 2.

Allikkas: Vikipeedia

14
Tagid:
korvpall, NBA