Kui unustada sõda, kuidas siis üldse elada

Kui unustada sõda, kuidas siis üldse elada

166
(Uuendatud 11:27 09.05.2017)
Kusagil sõjas pole tapetud nii palju inimesi, kusagil ei olnud vastupanu nii massiline, kusagil ei olnud mobiliseeritud nii palju mehi, nagu Valgevenes, rääkis ajaloolane

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Valgevene riikliku ülikooli dotsent, ajalooteaduste kandidaat Kuzma Kozak rääkis raadios Sputnik Belarus sellest, miks tuleb mälestust sõjast tähtsaks pidada, mälestust rindemeestest ja nendest, kes sattusid okupatsiooni alla. Ajaloolase sõnul oli pärast sõda pikk vaikusepaus, sellest ei räägitud. Isegi võidupäeva ei tähistatud.

Kozak arvab, et sellel on kaks põhjust. Esimene — need hirmsad tingimused, millistesse sattus elanikkond pärast sõda: kuidas saab rõõmu tunda, kui kõik elavad praktiliselt muldonnides, on palju hukkunuid, sügaval hinges on hirm. Vabariigi okupeeritud territooriumil elas 7 miljonit inimest. Inimesed teadvustasid, et nad peavad kohanema, et nad peavad ellu jääma. Ja 1946. aastal algas külma sõja periood. 

Ajaloolane rääkis sõja üleelanud tütarlapse loo. Märtsis 1944 ajasid saksa okupandid paljud valgevenelased Azaritšisse, sohu. Kahe nädalaga suri siin üle 20 tuhande inimese. Praskovja kaotas oma sugulased, siis suri tema ema. Sõjast tagasi tulnud isa suri aasta pärast. "Kas see naine sai sõja lõppu tähistada, isegi pärast sõda?" räägib Kozak. 

Alles 60-ndatel aastatel tuli rahvas välja sellest seisundist, kuhu ta sõja tõttu sattus. Siis tulid Hruštšovi "sula" ja inimesi hakati muldonnidest ümber asustama, olgugi, et kõigest "hruštšovkadesse". Vähehaaval hakkasid lootus ja entusiasm tagasi tulema. Üldine meeleolu hakkas muutuma. Sõjateemal hakkasid kirjutama kirjanikud, looma kunstnikud, sellest hakati rääkima raadios ja televisioonis. Ilmusid võimsad sõjateemalised teosed Aleksei Adamovitšilt, Vassil Bõkovilt.

"Kujutlege sõjajärgset Minski, kus 250 tuhandelisest elanikkonnast jäi alles vaid 50 tuhat — nemad tulidki võitjaid tervitama. Sellele järgnes pikk adapteerumine. Nüüd elab linnas 2 miljonit inimest, kuid vaid 1% nendest on ehk põlised elanikud," räägib Kuzma Kozak.

Fašistlikud okupandid põletasid maha terveid külasid, kus 85% elanikest olid naised ja lapsed, meenutab ajaloolane. Partisaniliikumine oli kõige massilisem Valgevenes — väikeses liiduvabariigis, mille rahvaarv on 10 miljonit. Kozak meenutas naiste kangelastegu, kes pidid ka okupatsiooni tingimustes toitma lapsi, partisane ja… fašiste, et vältida surma ja kaitsta lapsi.

Okupatsioon on omaette teema, märgib ajaloolane. Ta nägi dokumenti suurest hulgast vägistatud naistest, kuid ükski nendest okupantide kuritegusid ei tunnistanud. Nad hoidsid valu ja hirmu endas. Seda hävitamise valu ja mälestust sellest antakse edasi geenidega.

Seda ei saa unustada, sest muidu reedaksime me iseend, on Kuzma Kozak veendunud. Kuid ka rikas ja edukas Euroopa kardab puhkeda võivat sõda. Ja ta püüab leida sellist sõjapidamise viisi, mis näitaks noortele, kui hukatuslik see on.

Võidupäevale pühendatud telesillas osales ka Tallinn
© Sputnik / Вадим Анцупов

Seda on raske teha, sest fašistid, kes kirjutasid sõjast kirju koju, ei rääkinud oma peredele, mida nad kohaliku elanikkonna kallal toime panid. Nende kirjades oli lüürika ja headus, nostalgia lähedaste järele, märkis ajaloolane.

Üks Saksamaa perekond andis Kozakile üle päeviku, mida pidanud sõdur suri 97-aastaselt. Selles kirjutas ta, kuidas ta einestas, kuidas ta hommikuti kohvi jõi, pesu vahetas, puhkusel käis. "Meie lihtsad poisid võitsid ilma kohvita, olid näljas ja poris. Elu oli hindamatu. Saksamaa ajaloolane rääkis valgevenelaste kohta, et nendel ei olnud šanssi ellu jääda," ütles Kuzma Kozak.

Noored ei tohi unustada, kuidas tapeti ja põletati nende eellasi. "Kui see unustada, kuidas siis üldse elada!?" küsib Valgevene ajaloolane retooriliselt.

166
Tagid:
mälestus, arvamus, ajaloolane, okupatsioon, Võidupäev, Teine maailmasõda, Kuzma Kozak, Valgevene, Venemaa
Teema:
Sõja portreed (23)
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega