Odessa Ametiühingutemaja veretöö  kolmandal aastapäeval

Hübriidvale - hübriidsõjas ammu tuntud relv

65
(Uuendatud 14:05 04.05.2017)
Praegustel Lääne propagandistidel on head õpetajad

Anatoli Vasserman, RIA Novosti

Odessa Ametiühingutemaja veretöö (2. mail Odessa kesklinnas toimunud rahvuslaste ja venemeelsete tänavakokkupõrkes ja sellele järgnenud Ametiühingute maja tulekahjus hukkus ligi 50 inimest) kolmandal aastapäeval tulevad paljukannatanud Emalt (Odessat peetakse vene kõnepruugis mõnikord emaks ja Doni-äärset Rostovi isaks) teated üha uutest süüdistustest nende vastu, kellel vastupidiselt separatistide plaanile õnnestus tol ajal ime läbi eluga pääseda. Ukrainlus on separatismi klassikaline näide: osa rahvast, antud juhul püütakse venelasi ehk 5/6 Ukraina elanikkonnast rahu ajal eraldada selle samast rahva ülejäänud osast.

Kusjuures kindlalt (muuhulgas nende endi poolt üles võetud ja internetti üles pandud videosalvestistega) tuvastatud kuritegeliku relvastatud grupeeringu liikmed mitte ainult et viibivad endiselt vabaduses, vaid osalevad aktiivselt ka uute kuritegude toimepanemises, kaasa arvatud eelpoolmainitud valesüüdistused.

Samal ajal süüdistab Kiievi separatistide terroristlikku tegevust juhtinud Pjotr Aleksejevitš Porošenko (juba pärast riigipööret hakkasid kõik temaga seotud ametiisikud püüdlikult ja põhimõtteliselt rikkuma paljusid Ukraina seadusi, nii et kõikide ennast võimuks nimetavate inimeste tegevus on juriidiliselt õigustühine: muuhulgas nad ei saa end nimetada presidendiks, ministriteks, saadikuteks, kubernerideks jne) pidevalt Venemaad kõikvõimalikes Ukraina vastastes surmapattudes, kusjuures omamata selleks mitte ainult võimalust, vaid paistab, et ka soovi esitada oma sõnade tõestuseks midagigi tõendile sarnanevat.

Kiievi terroristidel on, kellest eeskuju võta. Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu ametlikud lõustad (keel ei paindu neid isikuteks nimetamast) süüdistasid Venemaa Föderatsiooni veel enne Kiievi riigipöörde ettevalmistamsele asumist ägedalt Ukraina siseasjadesse ebaseaduslikus sekkumises just sellepärast, et nad ise rikkusid avalikult mitte ainult Ukraina, vaid ka omaenda seadusi. Ja juba pärast riigipööret võimendasid nad mitmekordset oma valet, varjates tõendite täieliku puudumise oma hüsteerilise lärmiga.

Seejuures on praegustel Lääne propagandistidel ka head õpetajad. Näiteks Eric Arthur Richard Walmsley'vitš Blair töötas Teise maailmasõja ajal (ja veel paar aastat pärast seda) Briti luure libauudiste tootmisele spetsialiseerunud üksuses. 1948. aastal üllitas ta (Georges Orwelli pseudonüümi all) oma töökogemuse kunstipärase üldistuse raamatuna "1984", kus ta prognoosis oma kolleegide pikaajalise ja piiramatu tegevuse tagajärgi. Praeguseks on selge, et tema kodumaal (ja riikides, mis temast eeskuju võtavad — Saksamaast kuni Ameerika Ühendriikideni) on prognoos, kuigi kolm aastakümnese hilinemisega, üldiselt täitunud.

Möödas on kolm aastat 2014. aasta 2. mai traagilistest sündmustest Odessas
© Sputnik / Александр Полищук

Muidugi Blairi värbajad kinnitasid (ja küllap uskusid isegi), et nad annavad vaid vastulöögi, sest terminile "propaganda" tänapäevase tähenduse andnud filosoofiadoktor Paul Joseph Friedrich'ovitš Goebbels sai muuhulgas kuulsaks võimega tõestada, et Saksamaa kallaletungi ohvriks langenud riigid ja rahvad on oma saatuses ise süüdi (tema versiooni meie riiki puutuvalt reklaamib juba kolm aastakümmet järjest NSV Liidu kaitseministeeriumi Kindralstaabi luurepeavalitsuse Šveitsi residentuuri endine ametnik Vladimir Bogdanovitš Rezun). Tema tõele Briti propaganda "midagi muud peale tõe" vastu panna ei suutnud ja teinud sellega endale ülesande lihtsamaks, hakkas valetama.

Kuid ka Goebbels ise võttis eeskuju nendest samadest briti propagandistidest. Juba Esimeses maailmasõjas ei piirdunud nad Saksmaa relvajõudude poolsete sõjapidamistavade rikkumiste ümberjutustamisega, vaid luuletasid kokku nii palju õudusjutte, et selle tulemusena uskusid vähesed isegi Saksa metsikuste kohta avaldatud täpseid andmeid, seda enam, et brittide metsikuste foonil Teises buuri sõjas (1899-1902) ei avaldanud sakslaste teod brittidele vajalikku muljet.

Seda ajalooliste valede ahelat, mida õigustati varasemate valedega, võib kerida ajaloos vähemalt kirjaoskuse alguseni. Kuid hoopis mõistlikum on arvestada meie Isamaa kogemust, kuidas sellest välja rabelda. Juba mitu sajandit järjepanu vastame me vaenlaste valedele vaid tõega. Vaid Esimese maailmasõja ajal patustas meie propaganda Briti — liitlaste ju! —fantaasiate ümbertrükkimisega. Kuid juba Teise maailmasõja algusest avaldati ainult kindlalt kontrollitud andmeid.

Suure Isamaasõja ajal ei patustanud valega kordagi (kuigi kahjuks polnud alati võimalik vahetult lahingutegevuse käigus saadud andmeid operatiivselt kontrollida: nii osutus 28 panfilovlase lugu ajakirjandusliku segaduse krestomaatiliseks näiteks, mis viis katseteni maha salata kogu kangelastegu selle algses kirjelduses tehtud vigade pärast).

Praeguse Ukraina vene enamuse suhtes toime pandava terrori valgustamisel korrutavad meie vaenlased siiamaani — juba peaaegu kolm aastat! — ainsat Venemaa meedia ekslikku väidet (Pervõi kanal lasi kontrollimatult eetrisse Kiievi karistussalklaste poolt okupeeritud Donbassi linnast põgenenud naiskodaniku avalduse, et nood lõid risti poisslapse; juba järgmises uudisteväljaandes seda avaldust enam polnud) lihtsalt sellepärast, et kõik ülejäänud Venemaa uudistesaated Ukraina sündmustest on tõepärased ja ümberlükkamatud.

Arvan, et pikaajalises perspektiivis on kodumaine toetus tõele palju kindlam kuitahes keerulisest valest isegi selliste meistrite nagu Goebbels, Blair ja teised Obamad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

65
Tagid:
riigipööre, Ametiühingute maja, separatist, Porošenko, Odessa
Teema:
Relvastus (196)
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega