Malaysia Airlinesi lendu 370 otsingud

Malaysia Airlinesi Boeingi 777-200 lõputa lend

83
(Uuendatud 13:22 08.03.2017)
Malaysia Airlinesi lendu 370 sooritanud reisilennuk Boeing 777 startis 8. märtsil 2014 kell 00:41 (7. märtsil kell 16:41 UTC,) Kuala Lumpuri lennuväljalt ja oleks pidanud maanduma Pekingis kell 06:30. Lennuki pardal oli 227 reisijat ja 12 meeskonnaliiget

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Side lennukiga kadus 8. märtsil kell 01:22 (Malaisia aja järgi), kui lennuk oli Lõuna-Hiina mere kohal. Viimane lennukilt tulnud teade oli: „Kõik on korras, head ööd."

Reisijad ja meeskond

Malaisia Airlines avaldas lennukis olnud 15 riigist pärit 227 reisija ja 12 meeskonnaliikme nimed ja kodakondsuse. Reisijatest 222 olid täiskasvanud ja viis kuni 5-aastast last.

Lennuki meeskond koosnes vaid Malaisia kodanikest. Kapten, 53-aastane Zaharie bin Ahmad Shah oli Malaisia Airlaines teenistusse 1981. aastast, tema lennustaaž oli 18 365. Zaharie oli ka kogenud lennuinstruktor, kes võttis vastu lendurite lennusimulaatorikatseid. Teine piloot, 27-aastane Fariq Abdul Hamid töötas Malaysia Airlines'is 2007. aastast ja tema lennustaaž oli 2763 lennutundi.

Enamik reisijatest — 152 olid Hiina kodanikud, lisaks 38 Malaisia, seitse Indoneesia, kuus Austraalia, viis India, neli Prantsusmaa ja kolm USA kodanikku. Veel oli lennukis kaks Iraani, Kanada, Ukraina ja Uus Meremaa ning üks Hollandi, Hong Kongi (praegu Hiina RV — toim), Taiwani ja Venemaa kodakondsusega reisija.

Hiljem seati vähemalt kahe reisija kodakondsus kahtluse alla põhjusel, et nad võisid kasutada varastatud passe. Interpoli andmetel lendasid kaks iraanlast Austria ja Itaalia passiga, neil polnud küll pistmist terrorismiga ja nad olid teel Euroopasse illegaalsete migrantidena.

Lennuk

Lendu 370 sooritanud reisilennuki Boeing 777-2H6ER esmalend toimus 14. mail 2002 ja ta anti Malaysia Airlinesile üle sama aasta 31. mail.

Tundmatu last

Kadunuks jäänud Boeing vedas lisaks reisijatele ka ligi 7 tonni lasti, millest vaid osa oli veodokumentides kajastatud. Lennukis oli 4,566 tonni mangostane (troopiline puuvili), samuti partii liitiumpatareisid (200 kilogrammi), mis oli 2,4 tonni kaaluva eraldi kaubasaadetise osa. Malaysian Airlines'i esindaja sõnul oli tegemist "raadioaparatuuri lisatarvikute ja laadimisseadmetega".

Tundmatu lasti tellijaks oli logistikaettevõtte HHR Global Logistics Pekingi osakond, kuid lasti pidi tema nimel vastu võtma hoopis JHJ International Transportation Co.Ltd.

Lennuki kurss

Seni teadmata põhjustel kaldus lennuk kursilt kõrvale ja suundus Hiina asemel üle Malaka poolsaare Malaka väina suunas, olles pärast kontakti kadumist õhus veel kuni seitse tundi. Võimalik, et ACARS lülitati välja tahtlikult, vahemikus 01:07-01:37, samuti lülitati välja lennuki transponder. Satelliit võttis lennukilt viimase signaali ("ping") vastu kell 08:11 kohaliku aja järgi, kui lennuk asus India ookeani lõunaosa kohal, Perthist enam kui 2000 km lääne-edela suunas.

Otsingud

Kadunud lennukit otsisid 26 riiki, Interpol, FBI, rakendades hulgaliselt tehnikat. Otsinguala hõlmas algselt Tai lahte, Malaka väina ja Lõuna-Hiina merd. Hiljem laienes otsinguala maismaale, Andamani merele ja India ookeanile.

Pärast Malaisia peaministri Najib Razaki 15. märtsil toimunud pressikonverentsil tehtud avaldust on otsingud Lõuna-Hiina meres ja Tai lahes lõpetatud. Peaministri sõnul võib lennuk olla ükskõik kus Kasahstanist India ookeanini.

Järgmisel päeval toimunud pressikonverentsil kinnitas peaminister, et tegemist on lennuki pardal olnud isiku(te) tahtliku teoga (kaaperdamine, terrorismiakt vm) ning lennuk võis pärast sidevahendite väljalülitamist jõuda kaht lennukoridori pidi piirkonda, mis ulatub kas India ookeani lõunaosast või Antarktika rannikust kuni Kasahstani-Türkmenistani piiri või Kaspia mereni.

24. märtsi pressikonverentsil teatas Malaisia peaminister, et lendu MH370 teenindanud Boeing kukkus alla India ookeani lõunaosas. Niisugusele järeldusele jõuti Inmarsati andmete täiendaval analüüsil. Otsimislaevad ei olnud selleks ajaks avastanud ühtegi kadunud lennukiga seostatavat eset. Malaisia valitsus avaldas hukkunute omastele kaastunnet.

Aprillis alustati lennuki "mustade kastide" veealuseid otsinguid. 7. aprilli pressikonverentsil teavitati kahe uue signaali tuvastamisest India ookeani lõunaosas — Perthist 1680 km kaugusel loodes ja 1550 km kaugusel lääneloodes asuvaid punkte lahutab 600 km. Ookeani sügavus on seal umbes 4500 meetrit.

28. aprillil teatas Austraalia peaminister kadunud lennuki rusude otsingute lõpetamisest õhust. Veealuseid otsinguid jätkati umbes 60 000 km² suurusel alal.

29. juulil 2015 leiti Réunioni saare rannalt Boeing 777 tüüpi reisilennuki tiivatükk, mis viidi ekspertiisi Toulousi. Malaysia peaministri 6. augusti 2015 pressiteates kinnitati, et rahvusvahelise ekspertide grupi kinnitusel on tegemist kadunud lennuki tiivatükiga.

17. jaanuaril 2017 teatasid Austraalia, Malaisia ja Hiina veealuste otsingute lõpetamisest. Läbi uuriti 120 000 ruutkilomeetrine ala, kuid lennuki vrakki ei leitud.

Kadunud lennuki otsinguid otsustasid jätkata eraisikud organisatsioonid. Veebruari 2017 seisuga on leitud 25 lennukiosa. Malaisia on saavutanud vastastikuse mõistmise memorandumi Aafrika riikidega, kelle territoorium ulatub India ookeani rannikule. Aafrika riigid kohustusid osutama kaasabi mistahes lennukirusude avastamise korral, millel võiks olla puutumust kadunud reisilennukiga.

Lennuki kadumise uurimiskomisjon valmistab ette finantsaruannet, mis avalikustatakse käesoleva aasta jooksul.

Allikas: RIA Novosti, Vikipeedia

83
Tagid:
lennuk, Boeing, Malaysia Airlines, Malaisia
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega