Stenbocki maja

Uue valitsuse sada päeva: kelle elu on paremaks läinud

34
(Uuendatud 13:44 03.03.2017)
Sputnik Eesti koostas valitsuskabinetiga seotud sündmustest ja langetatud otsustest kroonika, mille põhjal saab lugeja ise valitsuse senise tegevuse efektiivsust hinnata

TALLINN, 3. märts — Sputnik. Reformierakonna aastatepikkuse valitsemise langemise eest on Eesti tänuvõlgu ennekõike Mart Helme paremradikaalsele konservatiivsele rahvaerakonnale (EKRE).

Keskerakondlased Riigikogus, eesotsas Kadri Simsoniga šantažeerisid küll toonast peaministrit Taavi Rõivast umbusaldusavaldusega, kuid koalitsioonikaaslased — isamaaliitlased ja sotsiaaldemokraadid ühinesid umbusaldusavaldusega alles pärast EKRE korraldatud piketti. Selle põhjuseks oli hirm võimust ilma jääda.

Riigikogu andis 21. novembri plenaaristungil häälteenamusega Keskerakonna esimees Jüri Ratasele volitused uue valitsuse moodustamiseks.

Otsuse poolt hääletas 53, vastu 33, erapooletuks jäi seitse saadikut. 22. novembril esitas Jüri Ratas president Kersti Kaljulaidile uue valitsuse koosseisu. President kinnitas ametisse nii peaministri, kui ka tema kabineti.

Välispoliitikas ei taganeta sammugi

Kaua aega opositsioonis olnud keskerakondlased said viis ministriportfelli.

Sama arvu ministrikohti said ka isamaaliitlased ja sotsiaaldemokraadid. 28. novembril 2016 õnnitles Venemaa Föderatsiooni peaminister Dmitri Medvedev Jüri Ratast ametisse nimetamise puhul. Jüri Ratas teatas, et Rõivase ja Reformierakonna välispoliitikast ei taganeta sammugi, kui uus valitsus just ei saa olema ideoloogiliselt veelgi aktiivsem.

Riigikeel vene koolides ajas koalitsiooni segadusse

1. detsembril 2016 algavad uues valitsuses arusaamatused. Peaminister Jüri Ratas lükkas tagasi Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti teated eesti keele õppimise nõuete võimalikust pehmendamisest vene koolides.

Школа в Ласнамяэ.
© Sputnik / Александр Заболотный

Valitsus kavatseb "40-60" reegli õppeainete omandamisel säilitada. Kõlvart teatas, et ta ei rääkinud pehmendamisest.

Sisevaenlane: minister heitis kinda viinakuradile

Tervis- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kuulutas sõja alkoholile. Järgnenud "gorbatšoviliku võitluse" käigus hakkasid Eesti ja Soome viinaturistid jõudsalt täitma Läti riigieelarvet ja Eesti hakkas tulusid kaotama.

Valitsus arutas maksualaste seadusemuudatuste paketti ajaloo suurima maksureformi elluviimiseks, mille kasulikkuses elanikkond kahtleb. Seadusemuudatuste mõtet valitsus ei selgitanud. Lubati vaid, et vaeste elu läheb paremaks ja rikastel ei lähe halvemaks.

Detsembri alguses hoiatasid Eesti arstid oma pöördumises valitsusele ja parlamendile erakorralise meditsiini ja üldise ravikvaliteedi languse eest tervishoiusüsteemi "kroonilise alarahastuse" tõttu.

Minister Ossinovski ütles arstidele täiendavast rahastamisest ära, keskendudes võitlusele alkoholiga.

Esimene skandaal: Repinski vabastas ministritooli

Skandaalideahela järel võttis peaminister vastu tagasiastumisepalve maaeluminister Martin Repinskilt, kellel, nagu meedia kindlaks tegi, oli varasem kriminaalkaristus kelmuse eest.

Martin Repinski astub maaeluministri ametist tagasi
© Sputnik / Евгений Ашихмин

USA sõjaväelased on oma mittekodanikest tähtsamad

17. jaanuaril 2017 aastal allkirjastati "Eesti ja Ameerika Ühendriikide vaheline kaitsekoostöö leping", millega USA sõjaväelased saavad rea soodustusi. Peaminister Jüri Ratas tunnistas, et Eesti ei saa EL liikmena kujundada oma poliitikat Venemaa suhtes iseseisvalt ning et Moskva ja Brüsseli suhted on kriisis. Lisaks teatas valitsuse juht, et kodakondsuseta isikute probleemide kiiret lahendamist ei maksa oodata.

Minister Ossinovski esitas valitsusele seaduseelnõu, mis keelab alkoholi reklaami sotsiaalvõrgustikes, kuid tühistab müügipiirangud.

Majandus ja meditsiin on sügavalt seal, kus nad olema ei peaks

2017. aasta jaanuari lõpul tunnistas peaminister Jüri Ratas riigi majanduse kurba seisu ja teatas, et Eesti tuleb uuesti üles ehitada.

Meedikud on minister Ossinovski suhtes üha umbusklikumad. Ammune konflikt Eesti arstide liidu ja valitsuse vahel erineva hinnangute pärast rahvusliku tervishoiusüsteemi seisundile ei leia lahendust — streik on peaaegu vältimatu.

Välisvaenlane püsib: venevastane retoorika samuti

Eesti süüdistas Venemaad soovis balti rahvad ja rahvusvähemused tülli ajada. Eesti välisluure laseb välja teise aastaraamatu, kus öeldakse otsesõnu, et Venemaa on Eesti peamine vaenlane.

Haldusreformi ebavõrdne abielu: valdade sundliitmise algus

See haldusreformi käigus toimuv valdade sundliitmine puudutab 50 kohalikku omavalitsust, mis liitumisavaldust ise ei esitanud.

Teine skandaal: proua "valelik" haridus- ja teadusminister sattus skandaali

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps sattus skandaali, laimetes ajalehes Postimees portaali Sputnik Eesti.

Ühtlasi sai teatavaks, et võimuesindajad on saanud kaitsepolitseilt soovituse portaaliga Sputnik Eesti mitte suhelda. Peaminister Jüri Ratas teatas, et Repsi viga võib inimlikult mõista, kuid suhtumist portaali Sputnik see muuta ei tohi.

Mailis Repsi valeinformatsiooni avaldanud ajaleht Postimees end vabandamisega ei vaevanud ja ükski ajakirjanik vanade heade ajakirjandustavade ja sõnavabaduse kaitseks välja ei astunud.

34
Tagid:
kroonika, otsused, sündmused, kokkuvõte, 100 päeva, valitsus, Jüri Ratas, Eesti