Illustratiivne foto

Täna on ostuvaba päev

33
(Uuendatud 10:20 26.11.2016)
Ostuvaba päev on rahvusvaheline konsumerismi kriitilisusele üles kutsuv päev. Ostuvaba päeva tähistatakse USA-s ja Kanadas novembri viimasel reedel, mis tavaliselt on tänupühale järgnev päev, ning mujal maailmas novembri viimasel laupäeval.

TALLINN, 26. november — Sputnik. Esimest korda tähistati ostuvaba päeva Vancouveris 1992. aasta septembris ning Eestis tähistati seda esmakordselt 2002. aastal. Sel päeval kutsutakse inimesi üles eriliselt mõtlema oma tarbimiskäitumise üle.

Idee algatajate sõnul ei ole ostuvaba päeva mõte see, et inimene ei käi üks päev poes, vaid see, et tarbijad mõtleksid hoolega oma valikute üle ning võtaks seda esimese sammuna keskkonnasäästlikuma eluviisi poole.

Viis põhjust, miks liituda ostuvaba väljakutsega:

Väärtusta rohkem ennast ja oma aega — iga päev poes käimine on harjumus, mis varastab meilt kullahinnalist aega, mida võiks veeta enda meelistegevuste või lähedastega, vahendas MTÜ Mondo pressiteate vahendusel.

Igal sinu ostul on mõju majandusele. Võta tänane päev, et lülitada end ostutsüklist välja ning mõelda sellele, kuidas sina tahaksid enda tegevusega maailma mõjutada — milliseid tootjaid ja tarnijaid sooviksid toetada ning milliseid mitte.

Igal sinu ostul on mõju ühiskonnale. Meile odavad tooted — näiteks kakao või kohv — võivad põhjustada seda, et teiselpool maailma elavad talunikud ei suuda maksta oma töötajatele piisavalt palka ning panevad rasked tööd tegema hoopis lapsed. Laste koolitee jääb pooleli ning neil on vähe lootust tulevikus vaesusest välja murda.
Seetõttu tasub eelistada õiglase kaubanduse tooteid, kus on lapstööjõu kasutamine keelatud.

Igal sinu ostul on mõju keskkonnale. Kaugelt meieni tulevad tooted kurnavad ka keskkonda, kuna transpordi käigus kulub palju fossiilkütuseid. Eestimaised tooted on seega eelistatumad.

Ostuvaba päev aitab raha kokku hoida. Ostlemisest loobumine annab puhkust rahakotile ja aitab edaspidi meeles pidada, kuidas nutikamalt poes käia.

„Ostes odava banaani teen rõõmsaks küll poe, kuid pikk tarneahel kurnab keskkonda ning banaanikasvataja enda elu- ja töötingimused võivad olla päris masendavad. Äkki tasub osta hoopis eestimaist õuna või õiglase kaubanduse banaane, mis on toodetud keskkonnasäästlikumalt ja mille tootjale on tasutud kindlasti vähemalt miinimumhind?" küsib ostuvaba päeva puhul Kristina Mänd, MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja.

Poeskäigust vabaks jäänud ajaga saad aga teha palju põnevaid asju: minna näitusele, alustada toreda reisi plaanimisega, kutsuda sõbrad külla ja vaadata mõnda hea filmi või alustada hoopis keeleõpinguga tasuta mobiilirakenduses. Ostuvaba päev aitab väärtustada rohkem ennast ja oma aega. See päev annab võimaluse osta vähem ja elada rohkem.

33
Tagid:
ostuvaba, keskkond, tarbimine, maailm