Kuld.

Klondike'is avastati kulda

39

Klondike on jõgi Põhja-Ameerikas Kanadas. Saab alguse Ogilvie mäestikust. Suubub Dawson City juures paremalt Yukoni jõkke.

16. augustil 1896. aastal leiti jõe äärest kulda. See põhjustas Klondike'i kullapalaviku.

Kullapalavik oli aeg kui töölised koondusid erinevaist maailma paigust kindlale alale kus suuremas koguses kulda on leitud. Tihti on neist tekkinud uusasustused aladel kus varem inimasustus oli hõre või puudus.

Kuigi kulda on kaevandatud juba Rooma Impeeriumist saadik ja varemgi siis suurimad kaevandused jäid kullapalaviku perioodi 18 sajandi keskpaigast kuni 20 sajandi alguseni. Sel ajal võttis hoogu ka tööstusrevolutsioon mis oli kaevandustes kasutatava tehnoloogia ja uute tehniliste lahenduste kiireks arendajaks, kõik see omakorda kiirendas muude kaevandusega seotud harude nagu transport, logistika, rasketehnika jne arengut. Kullakaevandus ise-enesest ei olnud küll niivõrd tulus aga paljud vahendajad ja transpordi firmad teenisid hiigaslikke kasumeid kulla käitlemisega, selle tulemusena tekkisid esimesed tõelised tänapäeva mõistes miljonärid ja teatud regioonis monopol firmad.

 

39