Tšernobõli aatomielektrijaama (AEJ) avarii.

Eestist pärit likvidaator: vaenlane oli nähtamatu ja kuuldamatu

355
(Uuendatud 17:34 23.04.2016)
Ilmar Kikkas viibis Tšernobõli AEJ eraldustsoonis vaid mõne korra, kuid tema osaluseta ei olnud polgu tegutsemine päästetsoonis võimalik: kütuseteenistuse ülemana vastutas ta 1986. aasta suvel eraldustsoonis töötavate masinate kütusega varustamise eest.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. 1985. aastal astus Ilmar, selleks ajaks juba Nõukogude armee reservleitnant, Tartu Ülikooli kaugõppesse psühholoogiat õppima. Kaugele ta oma õpingutega ei jõudnud — 8. mail 1986, poolteist nädalat pärast avariid Tšernobõli AEJ-s, helistati talle sõjakomissariaadist ja paluti kohalikku sõjaväeossa ilmuda.

Sellest, et tuleb minna Tšernobõli, sai ta teada kohapeal. Väeosa territoorium kihas juba Ukrainasse saadetavatest sõjaväelastest ja reservistidest. Ilmari ilmudes sai väeosa koosseisutabelis täidetud ka kütuseteenistuse ülema ametikoht.

Чернобыльская аэс
© Sputnik / Василий Литош
Tšernobõli aatomielektrijaam.

Selline määramine sai võimalikuks tänu aasta varem läbi käidud kordusõppusele, kus tehnikakaugele reservohvitserile omistati uus sõjaline eriala. Ja see uus eriala saigi järgnevaks kolmeks kuuks tema peamiseks teenistusülesandeks.

Reaktorit 30 kilomeetri raadiuses eraldav okastraataed sööbis mällu kogu eluks. Väeosa telklinnak jäi sellest "surnud tsooni" eraldavast okastraataiast vaid 100 meetri kaugusele. Polgu isikkoosseis sõitis iga päev teisele poole seda aeda päästetöödele. Ilmari mure oli hoolitseda, et masinatel jätkuks kütust tööle sõita, päev otsa tööd teha ja õhtul tagasi laagrisse jõuda, nii et paak keset metsi ja soid tühjaks ei saaks.

"Sõda nagu sõda ikka, ainult et vaenlast polnud ei näha ega kuulda…" meenutab Ilmar.

Autojuhid pelgasid mitte ainult radiatsiooni

Kütust veeti lähimast naftabaasist väeossa iga päev kümnete tonnide kaupa. Enamik polgu autojuhtidest olid eilsed nõukogude transpordiettevõtete autojuhid. Juri Andropovi valitsemisest polnud palju aega möödunud. Autojuhid olid harjunud tsiviilelu kütuse kulunormidega. Sõiduolud olid aga viletsad, kütust kulus palju. Tangitavat kogust jälgiti piinliku täpsusega, liitri-paari vähemtankimise pärast läks tihtipeale jagelemiseks. Sellepärast tundus kütus olema vähemalt samasuur probleem, kui radiatsioon. Tegelikult kehtisid kohapeal aga sõjaaja kütuse kulunormid, mis olid salastatuse pärast teadmata, kuid tegelikult tsiviilnormidest pea kaks korda suuremad.

Ильмар Киккас.
из личного архива Ильмара Киккаса
ILmar Kikkas.

Bürokraatliku masinavärgi tähtsa mutrina muutus ta mõnigi kord kahtlusaluseks, küllap ta mingit kütuseäri ikka ajab. Ja võimalusi oli tõepoolest. Ükskord järjekordselt kütuseveokite kolonniga naftabaasist väeosa laagrisse sõites avastas ta õudusega, et ühe kütuseveoki kohta on dokumendid vormistamata jäänud. Hoobilt oli tekkinud 4 tonni liigset arvel mitteolevat kütust, tolleaegse tsiviilelu mõistes terve varandus. Tema aga sõitis naftabaasi tagasi ja palus puuduvad saatelehed vormistada. Kuuldused jõudsid ka osabisti kõrvu (sõjaväes julgeoleku tagamisega tegelev eriosakond). Pärimise peale sai ta enese kaitseks vastata vaid, et kas te olete siit 50 kilomeetri raadiuses näinud siin mõnd tsiviilsõiduautot, kelle juhile ma siis seda oletatavat varastatud kütust kasvõi teoreetiliselt müüa oleks saanud? Ja tõepoolest, müüa poleks seda sealkandis olnud eriti kellelegi.

Tagalarotina polnud tal 30-kilomeetrisesse eraldustsooni eriti asja. Kui selline vajadus oligi, polnud varustustabelijärgsetest kaitsevahenditest puudust, respiraatoreid oli lademetes, individuaalne dosimeeter (ilmselt isegi välismaist päritolu) tolknes vöörihma küljes nagunii. Mingi aeg kästi isegi erimaterjalist keemiakaitsevormi kanda (mitte segamini ajada kummist kaitseülikonna, nn "kondoomiga"), iseasi, mis neist kõigist tolku oli.

"Juhtkonnal võttis aega, enne kui aru saadi, et kaitse keemiarelva ja radiatsiooni vastu ei ole päris üks ja seesama. Alles pärast seda, kui mehed pidevast keemiakaitse vormide kandmisest kärna hakkasid minema, võisime uuesti puuvillastes "hebeedes" käia," räägib Ilmar.

Radiatsioonifoon oli väga erinev

Kunagi väljaõppel joonistasime kaartidele vorstikujulisi radiatsioonitsoone sõltuvalt tuumaplahvatuse hetkel puhuva tuule suunast ja tugevusest. Tuli välja, et tegelikult ei levi radioaktiivne saast sugugi "vorstikujuliselt". Läksid kord polgukomandör ja keemiaohvitser töötsooni luurele. Mõõtsid tare ja viljapuuaeda selle ümber, polnudki radiatsioonitase väga hull. Tegid suitsu. Ja oli neil vaja mõõteriist vastu kõrvalolevat pehkinud kändu panna. Seier hüppas põhja ja signaal hakkas kõigest jõust ragisema. Ohvitserid viskasid oma suitsud kus seda ja teist ja kadusid nii kiiresti, kui jalad võtsid.

Kellel koduigatsus väljakannatamatuks muutus, võis lasta end reaktori katusele tööle saata. Töö oli lihtne: sõdur jooksis mööda redelit jaama katusele, haaras seal suvalise kamaka, viskas selle üle katuseserva alla ja jooksis redelit mööda alla tagasi. Enam-vähem ühe minutiga oli lubatud radiatsioonidoos käes ja edasi võis laagris kodusõiduvõimalust ootama jääda.

Mingil ajal tuli käskkiri, et teatud kategooriad reservväelasi tuli koju lasta. Üheks selliseks seltskonnaks olid õppurid. Et ka Ilmar oli Tartu ülikooli üliõpilane, sai temagi peagi, augustikuu alguses tulema. Ülikool aga jäigi tal teist korda lõpetamata, psühholoogi temast ei saanudki.

 

 

355
Teema:
Tšernobõli tuumakatastroof (13)
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega