Sergei Tšassovskihh koos teenistuskaaslastega.

Eestist pärit likvidaator: hoolisime oma sõduritest

75
(Uuendatud 10:37 21.04.2016)
Sergei Tšassovskihh on üks viimastest Tšernobõli AEJ avarii tagajärgede likvideerijatest. Instituudi lõpetamise järel Nõukogude armee reservohvitseri auastme saanud leitnandina tuli tal esmakordselt teenistusse asuda just nimelt Tšernobõli AEJ eraldustsoonis.

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Kaheksakümnendate aastate alguses töötas Sergei Punases RET-is. Kutse anti talle kätte nagu paljudele teistele likvidaatoritele otse töökohal. Küünarnukist 1989. aastal reservväelasi enam ei haaratud, kuid kordusõppuse eesmärki ka eriti ei reklaamitud. Selliseid kutseid peljati väga: kes läks ootamatult lähetusse, kes maale pakku. Sergei tunnistab, et mõningane hirm kammitses ka teda.

Valmistumiseks anti kaks päeva. Sõjaväevormi saime kätte Riias. Sealt edasi sõitsime rongiga otse Ukrainasse, Ovrutšisse. Eestimaalased paigutati väikesesse Stetšanka külla (25 kilomeetrit Tšernobõlist, praegu on see küla dokumentidest kustutatud seoses elanike ümberasustamisega ebasoodsa radiatsioonifooni tõttu), kus paiknes punalipulise Balti sõjaväeringkonna baas.

"Kui kohale jõudsime, teatas Kaliningradist pärit arst, poisid, ärge pabistage, kõik saab korda. Lihtsalt täitke korraldusi ja ärge ronige, kuhu pole vaja," meenutab Sergei.

Сергей Часовских.
© Фото : из личного архива Сергея Часовских
Leitnant Sergei Tšassovskihh Tšernobõli AEJ territooriumil.

Tööle ei hakanud me kohe. Kõigepealt pidid kõik saabunud eriväljaõppe läbima: räägiti, mis on radiatsioon, kuidas seda mõõdetakse, kuidas käituda saastatud aladel jne. Pärast instruktaaži anti välja spetsiaalsed näokatted ja gaasimaskid. Selliste kaitsevahendite vajalikkuses Sergei ei kahtle — eraldustsoonis tundus õhk tõesti väga raske. Esimesel õhtul ei saanud ta magamagi jääda, hingata oli raske.

Oma baarid täis korjata võis mitut moodi

Leitnandi auastmes Sergei määrati roodukomandöri asetäitja ametikohale. Tema ülesandeks oli töö korraldamine objektidel, samuti sõdurite radiatsioonidooside arvestus. Reeglina tehti seda silma järgi: objektile saabudes mõõdeti selle radiatsioonifoon ja kui tuli aeg inimesed tagasi viia, arvutas ta millise radiatsioonidoosi võis iga sõdur oma töötamise aja jooksul saada. Vahetuse lõppedes koostas ta nimekirja ja saatis vastavale teenistusele. Seal peeti juba täpsemat arvestust ja kelle saadud radiatsioonidoos lähenes lubatud ülempiirile — 5 baari (1986. aastal 25 baari), seda enam tööle ei saadetud.

"Me hoolisime oma sõduritest. Mõnikord ma panin oma alluvatele isegi rohkem baare kirja, et nad rutem koju saaksid," tunnistab Sergei.

Tol ajal koguti 5 baariline radiatsioonidoos täis mõne kuuga. Oli ka erandeid. Ükskord saadeti Tšernobõli AEJ reaktorile kaks kraanajuhti, kes pidid reaktori katusele mingi konstruktsiooni tõstma. Kohe pärast seda lasti nad koju, oma 5 baari said nad täis paari tunniga.

Kuid seda juhtus harva. Kogu Nõukogude Liidust tulnud likvidaatorite jõupingutustega ei olnud Tšernobõli AEJ eraldustsoon enam nii ohtlik, kui vahetult avarii järgselt. Mõned piirkonnad olid aga endiselt saastunud radioaktiivse tolmuga ja kaugeltki mitte alati ei saanud seda kokku korjata. Sergei meenutab, et tema roodu sõduritel tuli Pripjati jõel maha jätta ujuvkraana, sest mingite desaktiveerimisvahenditega polnud selle radiatsiooni vähendada enam võimalik. Ilmselt seisab see seal siiamaani.

Väikesed rõõmud ja suur stress

Teenistusülesannete tõttu oli Sergei Tšernobõli AEJ-s sage külaline. Enamik jaama töötajatest evakueeriti Pripjatist Slavutitšisse ja sealt pääses jaama tööle mööda haruraudteed. Sergei meenutab, et kord jäi ta spetsiaalselt jaama teiseks vahetuseks, et Slavutitšis ära käia. Nii et siseturism oli Tšernobõli tsoonis sel ajal üsna levinud, naljatab ta.

Сергей Часовских.
© Фото : из личного архива Сергея Часовских
Sergei Tšassovskihh koos teenistuskaaslastega Tšernobõli AEJ neljanda energiabloki taustal.

Siiski ei kompenseerinud need väikesed rõõmud ohtlikes kohtades töötamise stressi. Kolme kuuga sai Sergei 4,998 baari suuruse kiiritusdoosi. Ta ei usu, et see oleks tema tervisele mingit mõju avaldanud. Kuid iga inimese organism on individuaalne ja ühele tema teenistuskaaslasele, kellega koos ta tagasi Tallinna sõitis, osutus Tšernobõli kogemus fataalseks: tema süda lakkas töötamast kolm päeva pärast koju naasmist. Kas surma põhjuseks oli radiatsioon või igapäevane tööstress, ei võta Sergei hinnata.

Tal on siiamaani säilinud valvatava eraldustsooni sissepääsuluba, mida ta hoiab koos ülejäänud Tšernobõlit pärit asjadega. Sergeil on hea meel, et ta täitis oma kodanikukohuse, kuid ei pea end mingil juhul kangelaseks.

"Olen tavaline inimene. Olen uhke selle üle, et likvideerimises osalesin."

 

 

75
Teema:
Tšernobõli tuumakatastroof (13)
Мeediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski

Võšinski käivitas kampaania Sputnik Eesti toetuseks

(Uuendatud 20:30 25.12.2019)
Avaldamaks toetust Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud võimud ajakirjanikutöö eest vanglaga ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski flashmobi #SputnikSila

ТАLLINN, 25. detsember — Sputnik. Avaldamaks toetust portaali Sputnik Eesti töötajatele, keda kohalikud ametivõimud oma kutsealaste kohustuste täitmise eest kriminaalvastutusega ähvardavad, algatas meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski netipõhise kodanikuliikumise #SputnikSila – Sputnikus on jõud.

Liberaalse avalikkuse hingematva vaikimise taustal, kes muudel juhtudel võimude poolt ahistatud meedia toetuseks kõrvulukustavat kära armastab teha (a’la "Je suis Charlie") on algatatud flashmobi #SputnikSila portaali Sputnik Eesti töötajate toetuseks, keda Eesti võimud sidemete eest meediaagentuuriga Rossija Segodnja vastutusele võtta ähvardavad.

Aktsiooni algatajaks sai meediaagentuuri Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski, kes RIA Novosti Ukraina peatoimetaja kohustusi täites omal nahal Kiievi-poolse õigusliku omavoli kogu "ilu" tunda sai. 

Võšinski, kes viibis oma ametialaste kohustuste täitmise tõttu ühtekokku 15 kuud Ukraina vanglates, mõistab pareminini kui keegi teine sellise toetuse vajalikkust ajakirjanikele, kes on ka Eestis väljaspool seadust olevaiks kuulutatud.

Гиря Sputnik
© Sputnik
Sputniku sangpomm

Flashmobi #SputnikSila tunnusmärgiks sai ettevõtte kollase logo toonidesse värvitud sangpomm, kus on kirjas "Got You Covered!" ("Võid meie peale loota!").

Võšinski sõnul polegi siis, kui ajakirjanik satub võimude surve alla, oluline, millisel kujul see nimelt väljendub, olgu siis tegu vahistamisähvarduse või tegeliku vangistusega.

"Aga just nimelt see surve võimaldab mõtteid koguda, keskenduda ja mõista, mida ja milleks sa teed."

"Meie Eesti kolleegid ja kõik teised mõistavad suurepäraselt, miks neile survet avaldatakse, ja seetõttu on eriti tähtis neile toetust avaldada," sõnas ta.

Võšinski rõhutas, et ta ei taha, et kõike toimuvat liialt traagiliselt võetaks, mistõttu täidab kogu toetusavaldust teatav huumor ja satiir.

"Kolleegid, me survestame teie nimel kõike, mis meie võimuses," teatas ta Sputnik Eesti töötajatele.

Toetuskampaanias on juba kaasa löönud sellised meediaagentuuris Rossija Segodnja tuntud inimesed nagu Andrei Blagodõrenko, Pjotr Lidov-Petrovski, Armen Gasparjan, Tural Kerimov ning agentuuri hispaania-, hiina- ja ingliskeelsed korrespondendid.

Lugege lisaks:

Tagid:
flashmob, Kirill Võšinski, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Starliner

Kosmosesõda lükkub edasi: ameeriklased olid sunnitud Starlineri kosmosest tagasi tooma

(Uuendatud 15:42 25.12.2019)
NASA teatas, et toob Maale tagasi oma uusima kosmoselaeva Starliner, mis ei suutnud põkkuda rahvusvahelise kosmosejaamaga.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. USA katse luua Venemaast sõltumatu viis oma astronautide toimetamiseks rahvusvahelisse kosmosejaama lõppes edutult: tema uusim kosmoselaev Starliner tuleb Maa peale tagasi "tühjade kätega".

USA riikliku aeronautika- ja kosmosevalitsuse (NASA) peadirektoro Jim Bridenstine'i otsust Starliner koju tuua vahendas RIA Novosti.

Starliner on terve ja naaseb pühapäeval New Mexicosse," teatas ta.

Директор НАСА Джим Брайденстайн
© Sputnik / Сергей Мамонтов
NASA peadirektor Jim Bridenstine

Starliner maandus langevarjusüsteemi abil pühapäeval kell 15.00 Eesti aja järgi White Sandsi polügoonile.

Pärast Starlineri maandumist loodavad tema konstrueerijad välja selgitada äparduse põhjused.

NASA ei suuda end Venemaast "lahti rebida"

Starlineri on konstrueerinud ettevõte Boeing NASA tellimusel spetsiaalselt mehitatud missioonideks rahvusvahelisse kosmosejaama, Kuule ja kaugemale kosmosesse.

On pidulikult kuulutatud, et see projekt teeb lõpu "Ameerika sõltuvusele Venemaast", kelle kosmoselaevad Sojuz on toimetanud USA astronaute rahvusvahelisse kosmosejaama pärast kosmosesüstikute (Space Shuttle) programmi lõpetamist.

Starliner startis reedel, 20. detsembril, kanderaketiga Atlas V Florida osariigis Canaverali neemel asuvalt kosmodroomilt oma esimesele, mehitamata katselennule. Ta pidi põkkuma rahvusvahelise kosmosejaamaga laupäeval, 21. detsembril, ja jääma nädalaks ajaks jaama "külge" enne plaanipärast tagasitulekut Maale.

15 minutit pärast plaanipäraselt kulgenud starti vabastas Starliner kanderaketi viimase astme ja läks üle iseseisva lennu režiimile. Kuid kavandatud aja pärast tema enda mootorid ei käivitunudki. Selle tagajärjel sattus laev valele orbiidile ega suutnud kosmosejaama juurde lennata.

Starlineriga on midagi viltu

Endine USA astronaut Gregory J. Harbaugh, kes on Ameerika süstikutega neli korda kosmoses käinud, kommenteeris oma kogemuste põhjal firma Boeing laeva "Starliner" valmisolekut mehitatud lennuks.

"Peaagu miski ei töötanud eeldatud viisil. Laev on mehitatud lennuks valmis," kirjutas astronaut irooniliselt Twitteris. 

Kogenud astronaut luges üles Starlineri stardil tekkinud ootamatud olukorrad, nimetades muuhulgas manöövrite mittetoimumist etteantud ajal orbiidile jõudmiseks, laeva vale orientatsiooni, rahvusvahelise kosmosejaamaga põkkumise ärajäämist, mis tema sõnul on riist- ja tarkvara demo, samuti side puudumist kriitilisel ajal.

Lugege lisaks:

Tagid:
avarii, kosmosejaam, kosmoselaev, kosmos, NASA, USA
Samal teemal
Venemaa relvajõudude peastaabi ülem: NATO tegevus valmistab ette ulatuslikku konflikti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega