Venemaa saatkond Eestis

Venemaa saatkond Eestis: räiged seaduserikkumised Sputnik Eesti suhtes

(Uuendatud 17:29 25.12.2019)
Sputnik Eesti vastu käivitatud kampaania on vastuolus riigi juhtkonna sõnadega Moskvaga peetava dialoogi vajalikkusest, väidavad Venemaa diplomaadid.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. Sputnik Eesti ja tema meeskonna vastu loodud administratiivne ja finantssurve on täielikult vastuolus Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi hiljutise avaldusega Venemaaga peetava dialoogi olulisusest.

Геворг Мирзаян
© Фото : из личного архива Геворга Мирзаяна

Nii kommenteeris Vene Föderatsiooni suursaatkond olukorda, mis on kujunenud Eesti võimude surve tõttu Sputniku kohalikule toimetusele.

Diplomaat meenutas – käesoleva aasta 16. detsembri intervjuus ajalehele "Postimees" märkis president Kaljulaid, et oluline on dialoog Venemaaga, mis tõi kaasa lootuse kahepoolsete suhete paranemisele.

On vaja läbirääkimisi Venemaaga, ütles ka president Andrzej Duda pärast NATO tippkohtumist Londonis selle aasta 3. – 4. detsembril. Venemaaga soojemate suhete kasust rääkis hiljutise külaskäigu ajal Eestisse ka Briti peaminister Boris Johnson.

Niisuguste ametlike väidetega on aga selgelt vastuolus olukord uudistetoimetuse ümber:

"Öeldu taustal on avalduste ja nende mõttega täielikus vastuolus vastuvõetud meetmed haldus- ja finantssurve avaldamiseks Venemaa meedia ja tema kollektiivi suhtes, kuhu kuulub, muide, ka palju Eesti kodanikke.

Jääb mulje, et otsustati – kas omal soovil või vastu oma tahtmist – tagasi pöörduda näiliselt ammuunustatud USA McCarthy ajastusse, olles tunnistajaks olukorrale, kus "ebameeldivaile" meediakanaleile riputatakse kaela "propagandaagentuuri" ja "teabeoperatsioonide üksuse" sildid," kommenteeris Vene saatkond Tallinnas.

Diplomaadid märkisid ka, et "räiged sõnavabaduse rikkumised" Sputnik Eesti puhul pälvisid laiaulatusliku rahvusvahelise vastukaja.

Nagu teame, on OSCE meediavabaduse esindaja Harlem Desir on juba kinnitanud, et Euroliit pole Sputniku vastu mingeid sanktsioone kehtestanud.

Eesti eurosaadik Yana Toom
© Фото : из личного архива Яны Тоом

Desir pöördus Eesti ametivõimude poole palvega hoiduda välismaise meedia tegevuse tarbetust piiramisest, mis võib teabe vaba liikumist kahjustada.

Kommentaar mainib ka fakti, et Eestiski on palju inimesi, kes mõistavad Sputnik Eesti vastu algatatud kampaania hukka.

"Eesti, kus riigijuhid deklareerivad "kõrgete demokraatlike väärtuste" järgimist ja "tugeva demokraatia" olemasolu, on tekitanud endale arvestatava mainekahju. Tahaks näha väljakuulutatud väidetest juhindumist mitte ainult sõnades, vaid ka praktikas."

"Tundub, et olukord uudisteagentuuriga on just see proovikivi, mis näitab valmisolekut omaenda deklareeritud põhimõtteid järgida," lõpetas Venemaa saatkond oma pöördumise.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, said asutuse töötajad politsei- ja piirivalveametilt kirjad otseste ähvardustega algatada nende suhtes kriminaalmenetlus, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks meediaagentuuriga Rossija Segodnja suhteid ei lõpeta.

Venemaa president Vladimir Putin on Sputnik Eestiga seotud olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa ametivõimud teevad kõik endast sõltuva, et Sputniku tööd teistes riikides toetada.

Lugege lisaks:

Tagid:
demokraatia, Venemaa Föderatsiooni Eesti saatkond, tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Samal teemal
Kisseljov: sanktsioonid Sputnik Eesti vastu on ohtlik pretsedent kogu Euroopale
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega