Генеральный директор МИА Россия сегодня Дмитрий Киселев.

Kisseljov: sanktsioonid Sputnik Eesti vastu on ohtlik pretsedent kogu Euroopale

(Uuendatud 15:25 23.12.2019)
Dmitri Kisseljov nimetas sanktsioone Sputnik Eesti vastu ohtlikuks pretsedendiks kogu Euroopale. Ta märkis, et Euroopa Liidu riikide hulgas tõlgendab sanktsioone sedasi ainult Eesti.

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. Sanktsioonid Sputnik Eesti vastu loovad ohtliku pretsedendi, mis võib esile kutsuda ahelreaktsiooni kogu Euroopas, teatas rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja peadirektor Dmitri Kisseljov oma autorisaates "Vesti Nedeli" telekanalil "Rossija 1".

Varem on Rossija Segodnja teatanud, et Sputnik Eesti töötajad on saanud Politsei- ja Piirivalveameti juhtidelt otsese ähvarduse, et kui nad enne 1. jaanuari 2020 ei katkesta töösuhet selle organisatsiooniga, algatatakse nende vastu kriminaalasi.

Neid meetmeid põhjendatakse sanktsioonidega, mis Euroopa Liit on kehtestanud 17. märtsil 2014 mitmete füüsiliste ja juriidiliste isikute vastu Ukraina sündmuste valguses.

Kisseljov juhtis tähelepanu sellele, et Eesti on need meetmed tarvitusele võtnud Euroopa Liidu personaalsanktsioonide ettekäändel, mis on tema vastu kehtestatud juba 2014. aastal.

"Eesti võimude hoiak Sputnik Eesti suhtes on ohtlik ka sellepärast, et niiviisi luuakse Euroopa Liidu sisene pretsedent, mis võib vallandada Euroopas ahelreaktsiooni.

Seetõttu ei ole Sputniku staatuse küsimus Tallinnas sugugi mitte lokaalne teema, vaid põhimõtte väljatöötamine kogu maailmajao tarvis," ütles Kisseljov märkides, et personaalsanktsioone ei tohi tõlgendada laiemalt kui need tegelikult kehtivad.

Ta tuletas meelde ka seda, et OSCE esindaja ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désir on kutsunud Eesti võime üles loobuma tarbetutest piirangutest Sputniku tegevusele.

Rossija Segodnja peadirektor rõhutas, et tal ei ole isiklikke pangakontosid Euroopas.

"Kuid ausalt öeldes näruselt käitudes otsustasid eestlased laiendada meediakontserni juhi suhtes kehtestatud personaalsanktsioonid kogu meediakontsernile — otsekui riigiettevõtte eelarve oleks minu isiklik, personaalne eelarve," ütles ta lisades, et sedasi tõlgendab sanktsioone Euroopa Liidu riikide hulgas ainult Eesti.

Sputnik Eesti survestamine

2019. aasta sügisel kogesid Sputnik Eesti töötajad pretsedenditut survet võimude ja finantsasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti tütarettevõtted, kes külmutasid palga-, maksu- ja muude maksete ülekanded.

Detsembri keskel saatis Politsei- ja Piirivalveameti rahapesu andmebüroo Sputnik Eesti töötajatele kirja, milles ähvardati võtta nad kriminaalvastutusele, kui nad enne 1. jaanuari 2020 töölt ära ei tule ja suhteid selle organisatsiooniga ei katkesta.

Ametkond põhjendas seda vajadusega täita sanktsioone, mis on kehtestatud 2014. aastal rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi vastu.

Seejuures ei ole Rossija Segodnjat ennast, mis kuulub Vene riigile, üheski sanktsiooninimekirjas ja üheski teises Euroopa Liidu liikmesriigis agentuuri töötajate suhtes samasuguseid meetmeid ei rakendata.

Lugege lisaks:

Tagid:
sõnavabadus, sanktsioonid, Eesti, Sputnik, Dmitri Kisseljov
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Samal teemal
OSCE esindaja kutsus üles hoiduma Sputnik Eesti survestamisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega