Valitsus kinnitas 2020. aasta töötasu alammäära, illustreeriv foto

Valitsus kinnitas 2020. aasta töötasu alammäära

(Uuendatud 18:13 19.12.2019)
Töötasu alammäära tõus toob kaasa töötasude ja palga tõusu ning hüvitiste suurenemise. Suurenevad näiteks vanemahüvitis, lapsepuhkuse tasu ja hoolduspuhkuse tasu.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. Töötasu alammäär tugineb Eesti Ametiühingute Keskliidu ja Eesti Tööandjate Keskliidu vahel 25. novembril sõlmitud kollektiivlepingule, millega sotsiaalpartnerite keskorganisatsioonid leppisid kokku töötasu alammäära tõstmises 2020. aastal.

Valitsus kinnitas tänasel istungil 2020. aasta töötasu alammääraks 584 eurot ja minimaalseks tunnitasuks 3,48 eurot, teatab Sotsiaalministeerium.

"On oluline, et alampalk tõuseks järjepidevalt ning võimaldaks ka Eestis väärikat äraelamist. Toetan meie töötasu alammäära kujundamise traditsiooni, kus just tööturu osapooled lepivad selle omavahel kokku," sõnas sotsiaalminister Tanel Kiik.

"Töötasu alammääraga tagame inimeste minimaalse heaolu, aga meie eesmärk järgnevateks aastateks peab olema jõuda vähemalt 40 protsendini keskmisest palgast,"lisas Kiik.

Maksu- ja Tolliameti andmetel oli 2019. aastal ühes kuus keskmiselt 20 500 täisajaga töötajat, kes teenisid töötasu alammäära 540 eurot, moodustades sellega 4,3% kõigist töötasu saanud töötajatest.

Töötasu alammäära tõus toob kaasa töötasude ja palga tõusu ning hüvitiste suurenemise. Suurenevad näiteks vanemahüvitis, lapsepuhkuse tasu ja hoolduspuhkuse tasu.

Samuti võib töötasu alammäära tõus kaasa tuua ka kohalike omavalitsuste makstavate toetuste ning hüvitiste tõusu, kuid mõjutada ka pakutavate teenuste hindu, kui kohalik omavalitsus on need sidunud töötasu alammääraga.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et möödunud aastal elas suhtelises vaesuses 21,7% ja absoluutses vaesuses 2,4% Eesti elanikkonnast. Suhtelist vaesust kogevate inimeste osatähtsus vähenes 2017. aastaga võrreldes 0,2 protsendipunkti ja absoluutset vaesust kogevate inimeste osatähtsus 0,3 protsendipunkti.

Suhtelises vaesuses elas 2018. aastal inimene, kelle kuu ekvivalentnetosissetulek oli väiksem kui 569 eurot, absoluutses vaesuses elas inimene, kelle kuu ekvivalentnetosissetulek oli väiksem kui 215 eurot.

Sputnik Eesti on kirjutanud ka sellest, et valitsuse kinnitatud 2020. aasta riigieelarve projekti kohaselt kasvab alates tuleva aasta aprillist keskmine vanaduspension, mis praegu on 483 eurot, 45 euro võrra: 38 euro võrra iga-aastase indekseerimise arvel ja 7 euro võrra ühekordse erakorralise tõstmise arvel.

Eesti keskmine vanaduspension moodustas mullu 41% keskmisest netokuupalgast. See on kõige madalam näitaja Euroopa Liidus.

Kümned tuhanded Eesti elanikud hakkavad tulevikus saama ainult rahvapensioni, mis tähendab, et paljud neist veedavad elu lõpuaastad sügavas vaesuses. 

Peaaegu iga viies Eesti elanik hakkab maksude maksmisest kõrvale hoidmise või vähese tööstaaži tõttu pärast pensionile jäämist saama rahvapensioni, mille suurus on praegu kõigest 205 eurot kuus.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Kuidas elavad pensionärid Euroopa Liidus

Lugege lisaks: 

Tagid:
Eesti, majandus, töötasu, alammäär
Samal teemal
Kultuuritöötaja palga alammäär tõuseb 1150 euroni
Siseminister lubas politseinikele stabiilsust ja palgatõusu
Läti meedikud ei jõudnud palgatõusu ära oodata ja matsid tervishoiusüsteemi maha — video
2018. aastal tõuseb töötasu alammäär 500-le eurole