Председатель партии EKRE Март Хельме

Eesti siseminister Helme tsiteeris Leninit ja solvas Soome peaministrit Marinit

(Uuendatud 15:50 16.12.2019)
Eesti siseminister ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme kritiseeris teravalt Soome uut valitsust, mida juhib 34-aastane Sanna Marin.

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Sanna Marini valitsuse võimuletulekut Soomes nimetas Eesti siseministeeriumi juht ja kohalike rahvuskonservatiivide pealik Mart Helme "punaseks" revanšiks ja vasakjõudude ajalooliseks kättemaksuks lüüasaamise eest kodusõjas sada aastat tagasi.

Премьер-министр Финляндии Санна Марин
© REUTERS / KENZO TRIBOUILLARD
Sanna Marin

Nii teravat kriitikat naaberriigi juhtkonna üle, kellega Eestil on traditsiooniliselt olnud alati head suhted, lubas Helme endale raadiosaates "Räägime asjast".

Soome Riiginõukogu juhti nimetati "müüjatüdrukuks"

"See, mis praegu Soomes toimub, ajab ihukarvad püsti. Ma tuletaksin meelde Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Aga nüüd me näeme, kuidas müüjatüdrukust on saanud peaminister, aga ka seda, kuidas mõnest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige," teatas Eesti siseminister.

Mart Helme arvates on nüüd "mingil määral" näha, kuidas toimub "punaste ajalooline kättemaks valgetele". Punased, kes kaotasid 1918. aastal Soome kodusõja, on nüüd võimule saanud ja püüavad meeleheitlikult teha riigist Euroopa provintsi, mis nime poolest võib ju olla Suomi, kuid tegelikult saab Fukuyama ideoloogilise ajaloo lõpu filosoofia kehastuseks, selgitas ta.

Eesti siseminister kahtles selles, et Soome uus valitsus suudab seista riigi huvide eest. Tema arvates peab Soome järgmiseks peaministriks saama suurima opositsioonierakonna Põlissoomlased liider Jussi Halla-aho, kes seisab EKREga sarnastel ideoloogilistel positsioonidel.

Юсси Халла-ахо
© REUTERS / LEHTIKUVA
Jussi Halla-aho

Mart Helme on varemgi lubanud endale häälekaid väljaütlemisi, mis on provotseerinud skandaali. Juba sisse töötatud skeemi kohaselt teatab pärast seda enamasti peaminister Jüri Ratas, et Helme isiklik arvamus ei ole Eesti ametlik seisukoht.

Sanna Marin vastas kriitikale Twitteris - öeldes, et tunneb Soone üle uhkust ka seepärast, et igaühest, ka poemüüjast võib päritolust sõltumata saada sobivate omaduste korral ükskõik kes, kasvõi peaminister.

Mart Helme kommentaari pärast vabandasid Soome poole ees president Kersti Kaljulaid, kes võttis ühendust president Niinistöga ja Sotsiaaldemokraatide juht Indrek saar, kes Marinile isikliku vabanduskirja saatis.

Jüri Ratas nimetas toimunut kohatuks ja valitsuse seisukohta mitte kajastavaks.

Reformierakond lubab tavapäraselt algatada järjekordse umbusaldusprotsessi, kui Helmet tagasi astuma ei sunnita.

Soome "naiste tosin"

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 10. detsembril kiitis Soome parlament (Eduskunta) heaks Sanna Marini kandidatuuri Riiginõukogu (Valtioneuvosto) esimehe ametikohale. 34-aastane Marin ei ole mitte ainult Soome, vaid kogu maailma noorim peaminister.

Marini kabineti tulekuga hakkab Soomet esmakordselt valitsema "naiste tosin", sest kaksteist ministrikohta on täidetud naistega ning ainult seitse meestega. Ka kõigi valitsusparteide liidrid on naised.

Nii on Soome on toetanud omamoodi Põhjamaade "naistrendi". Näiteks Islandi valitsust juhib alates 2017. aastast Katrin Jakobsdottir, Taani oma alates 27. juunist Mette Frederiksen, Norra oma alates 2013. aastast Erna Solberg. Järjekord on Rootsi käes.

Lugege lisaks:

Tagid:
peaminister, Mart Helme, Soome, Eesti
Samal teemal
Siseminister lubas politseinikele stabiilsust ja palgatõusu
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega