Мартин Хельме

Eesti rahandusminister vabandab kõigi ausate maksumaksjate ees

(Uuendatud 08:50 05.12.2019)
Eesti Vabariigi rahandusminister Martin Helme esitas avalduse, milles vabandas riigi ettevõtjate ees kohalikule ettevõtlusele ebasõbralike valitsusametnike tegevuse pärast.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Eesti rahandusministeeriumi ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhi asetäitja Martin Helme vabandas kõigi ametnike omavolist mõjutatud "ausate maksumaksjate" ees.

Tuulegeneraatorid Eestis
© Sputnik / Светлана Бурцева

Kuidas tuulikud koalitsioonipartnerite suhteid rikkusid

Rahandusminister vabandas ka kohalikus meedias levitatud teabe pärast uuest konfliktist kõrgemate ametnike ja EKRE valitsusliikmete vahel.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti peadirektor Kaur Kajak pöördus pärast kohtumist rahandusminister Martin Helme ning tollase infotehnoloogia- ja väliskaubandusministri Kert Kingoga prokuratuuri poole.

Kajaki sõnul ähvardas Kingo teda väidetavalt tuntud ettevõtjate - vendade Olegi ja Andres Sõnajalgade - 125 miljoni euro suuruse kahjunõudega Aidu tuulepargi projekti peatamise tõttu. Ärimeestest vendade nõudeid riigi vastu toetas Martin Helme, kelle sõnul on ametnike suhtumine neisse kallutatud ja võib kaasa tuua Sõnajalgade firma pankroti.

Министр обороны Эстонии Юри Луйк
© Estonian Defence Forces
Eesti kaitseminister Jüri Luik

Kaitseminister Jüri Luik ei jaganud oma koalitsioonikaaslase arvamust, kuna just tema ametkonna korraldus peatas Sõnajalgade tuulepargi ehituse. Kaitseministeeriumi ametnikud leidsid, et ehitatavad tuulikud on liiga kõrged ja takistavad radarite tööd.

Selle tulemusena lakkasid Jüri Luik ning Keskerakonna majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas vastamast Martin Helme kutsetele osaleda sellel teemal toimuvatel kohtumistel.

Eesti kordab Ukraina vigu

Pärast seda, kui tänu tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti juhile lekkis ajakirjandusse teavet tuuleparkide ümber puhkenud konflikti kohta, esitas rahandusminister Martin Helme koos vabandusega ka oma versiooni toimunust.

Helme sõnul tunneb ta oma ametikohal vastutust Eesti äri arendamise ja täiendavate maksutulude riigikassasse toomise eest. "Peame toetama ettevõtete tegevust, mis loovad ääremaadel töökohti ja investeerivad eksporti ning soovivad tutvustada ka uusi tehnoloogiaid ja innovaatilisi lahendusi," sõnas ta.

Rahandusminister nimetas EKRE vastu esitatud süüdistusi, mille kohaselt nad ründavad väidetavalt "ausaid" ametnikke "ebaausate" ettevõtjate huvides ilmseks ja otseseks valeks. Ta selgitas, et tema ametkond töötas intensiivselt, selgitamaks, kuidas tekkis ebaharilik olukord, mil tuuleelektrijaamade areng kogu Eestis seiskus.

Таави Аас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Taavi Aas

"Sama muster kordub kõikjal: arendajad, kes on juba saanud kohalike omavalitsustelt loa tuulikute ehitamiseks ja investeerinud kümnetesse miljonitesse eurodesse ulatuvaid summasid, said vastutasuks kallid kohtukäigud erinevate valitsusasutustega, kes otsivad üha uusi ettekäändeid tuulegeneraatorite ehituse peatamiseks," rääkis Helme.

Tema hinnangul näib eriti kummaline kogu selles protsessis kaitseministeeriumi tegevus, mis hakkas juba teistele ministeeriumidele juhiseid andma ja isegi esindab nende huvisid kohtus, kuid keeldub osalemast rahandusministri korraldatud koosolekutel, et probleemidele lahendusi leida.

"Miks rahandusminister tuulikutega tegelema asus? Lühike vastus on selline, et kuna ettevõtjad ähvardavad Eesti riiki sadade miljonite eurode suuruse kohtuasjaga, tuleb otsida lahendusi nende nõuete ärahoidmiseks või vähendamiseks," selgitas ta.

Helme rõhutas, et tuulepargi tekkimine Ida-Virumaale loob piirkonnas uusi töökohti neile, kes on põlevkivikaevandustes töö kaotanud. "Ukraina kogemustele tuginedes julgen väita, et tuhat Ida-Virumaa töötut kaevurit või elektrimehaanikut kujutavad endast ohtu, mille vastu on ka kõige võimsam radar jõuetu," ütles minister.

Ametnikud näevad ettevõtjates vaenlast

Kahjuks, jätkas Helme, on tuulikute probleem vaid jäämäe tipp. Ta ütles, et ministrina töötamise lühikese aja jooksul on ta rääkinud paljude ettevõtjatega, kes on Eestis pettunud ja kaaluvad tõsiselt oma firma sulgemist või siin on seda juba teinud.

"See ei puuduta mitte ainult poliitikute südametunnistusele jääva aktsiisimaksu tõstmise laastavaid tagajärgi, vaid ka seda, et ülekohtused ametnikud igal sammul äri kodaratesse kaikaid pilluvad. Olin üllatunud, kui laialt on levinud Eesti tippametnike vaenulikkus ettevõtjate suhtes, kes tegelikult neile palka maksavad," ütles rahandusminister.

Andke mulle andeks, head inimesed.

Minister kinnitas, et ei tema ega tema nõunikud ole andnud ühegi konkreetse isiku huvides riigiasutuse juhtidele mingeid käske ega keelde.

"Kuigi ma pidin abitult õlgu kehitama, kui tuli järgmine ettevõtja kaebusega, mis kirjeldas vale juhtimist. Ma sain vastuseks vaid kirjutada, et seaduse järgi pole mul õigust järelevalvesse sekkuda ja soovitada hädalisel vajaduse korral kohtu poole pöörduda, "sõnas ta.

Kahjuks märkis Helme, et ettevõtjad ei looda enam Eesti kohtusüsteemile, kuna nende arvates usaldab kohtunik nende ja ametnike vahelises vaidluses rohkem viimaseid.

"Tahan vabandada kõigi ausate Eesti maksumaksjate ees, kes on ametnike ebaseadusliku tegevuse tõttu kannatanud, ja annan endast parima, et seda olukorda muuta," lõpetas rahandusminister.

Lugege lisaks:

Tagid:
jüri Luik, Martin Helme, radar, tuulepark, Eesti
Samal teemal
Riigikohus tühistas Tamba tuulikute ehitus- ja kasutusload
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega