Baltimaade põllumehed taotlevad taas Brüsselilt õiglast kohtlemist, illustreeriv foto

Baltimaade põllumehed taotlevad taas Brüsselilt õiglast kohtlemist

(Uuendatud 17:40 04.12.2019)
Eesti, Läti ja Leedu põllumehed pöördusid taas kord Brüsseli poole, nõudes endi suhtes võrdset kohtlemist.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Baltimaade põllumajandussaaduste tootjad ja töötlejad saatsid Euroopa Ülemkogu, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi presidendile avaliku pöördumise kaebusega ebaausa konkurentsi üle, kirjutab ERR.

Pöördumises rõhutatakse, et Eesti, Läti ja Leedu põllumeeste otsetoetuste tase on alates 2004. aastast, mil Balti riigid liitusid Euroopa Liiduga, olnud Euroopa Liidus kõige madalam ja alles viimastelgi aastatel küündinud vaid 54–60 protsendini keskmisest tasemest.

Seoses sellega nõudsid Baltimaade põllundusorganisatsioonid järjekordselt Eesti, Läti ja Leedu põllumeeste võrdset kohtlemist Euroopa Liidu otsetoetuste jagamisel aastaiks 2021–2027, tuletades meelde, et klimaatiliste olude tõttu on nende tootmiskulud Euroopa Liidu keskmistest palju kõrgemad.

Selliseid nõudmisi on Balti riikide põllumajandussaaduste tootjad ja töötlejad Euroopa ametivõimudele juba korduvalt esitanud, paar korda on koguni traktoritega Brüsselisse sõidetud ja meeleavaldusi korraldatud.

Kuna 1. detsembril vahetus täies koosseisus Euroopa Liidu juhtkond ning 12. detsembril toimub Euroopa Ülemkogu istung, otsustasid Baltimaade põllumehed juhtida taas Euroopa võimude tähelepanu oma muredele.

Valitsuses pettumine toob põllumehed meeleavaldusele, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigi jaoks niivõrd olulisele tootmisharule piisava riigipoolse toetuse puudumise pärast rahulolematud Eesti põllumehed valmistuvad Tallinnas asetleidvaks meeleavalduseks.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti põllumajandus- ja maamajandusettevõtteid ühendav Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) korraldab 10. detsembril Toompeal meeleavalduse, sest valitsuserakonnad on vaatamata varasematele lubadustele vähendanud 2020. aasta riigieelarves põllumajanduse siseriiklike hüvitiste summat üle kolme korra – 15,3 miljonilt 5 miljoni eurole.

"Riigieelarvest makstakse põllumajandussektorile üleminekutoetusi, et hüvitada Eesti põllumehele osaliseltki Euroopa Liidu keskmisest väiksemaid põllumajandustoetusi," ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus. Tema sõnul peab Eesti põllumajandussektor võistlema väga ebavõrdses konkurentsis teiste EL riikide põllumeestega. 

"Meie otsetoetused on 2020. aastal vaid 66% Euroopa Liidu keskmisest. See pidurdab jätkuvalt Eesti põllumajandus- ja toidutootmise arengut, paneb löögi alla nii põllumajandussektori tuleviku kui ka töökohad maapiirkondades," lisas Sõrmus.

2020. aasta riigieelarve koostamisel oli otsustatud kirjutada kulude poolele põllumajandustoetused summas 5 miljonit eurot 15 miljoni asemel, mida Eesti veel tohib oma põllumeestele maksta.

Lugege lisaks: 

Tagid:
toetus, majandus, Eesti, Balti riigid, põllumajandus
Samal teemal
Ees seisab leiva, köögiviljade ja õlle hinna tõus
Riik ja põllumehed asuvad arutama kriisitoetuse jaotust
Põllumehed löövad häirekella: valitsus kärbib toetusi
Soome põllumeestele pakutakse hingeabi
Euroopa põllumehed peavad ELi põllumajanduspoliitikat läbikukkunuks