Teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko

Ekspert rääkis Sputniku töö "rahvuslikest iseärasustest" Eestis

(Uuendatud 10:43 29.11.2019)
Teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko rääkis takistustest, mida Eesti võimud Sputnik Eesti töötajate teele asetavad.

TALLINN, 27. november — Sputnik. Tallinnas tegutsevale Sputnik Eesti toimetusele Eesti ametivõimude poolt loodavad otsesed takistused võivad olla osaks järjekordsest russofoobsete sanktsioonide lainest, ütles teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko.

Zelenskõi visiit võib Sputnikut mõjutada

Blagodõrenko jagas oma arvamust NTV telekanali otsesaates "Oma tõde". Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et Sputniku Baltikumi toimetustes toimuvad sündmused pole kaugeltki juhuslikud ning võivad olla seotud muuhulgas Ukraina presidendi Vladimir Zelenskõi visiidiga Eestisse ja Leetu.

Tema sõnul on Ukraina presidendi jaoks äärmiselt oluline tegevuse Baltimaadega "koordineerimine", seega on tema reis Tallinna ja Vilniusse tervikuna üsna loogiline.

"Mul on tunne, et seisame hetkel järjekordse sanktsioonidelaine lävel. Minu arvates edastas WADA eile avalduse Venemaa olümpiamängudelt ja Euroopa jalgpalli meistrivõistlustelt väljajätmise kohta, nagu juhtus ka kaks või neli aastat tagasi," meenutas ta.

"Mis puutub sündmustesse, mis toimuvad meie Baltimaade toimetustes, siis kui me selle kõik kokku võtame, näen ma teatud loogilist ahelat – kõik see ei toimu juhuslikult. Ja ka Zelenskõi visiit Balti riikidesse sobib sellesse mustrisse," ütles Blagodõrenko.

Kokkusattumus? Ei usu
Maria Zahharova rääkis, milleks loodi Sputnik
© Sputnik / Konstantin Chalabov

Teabeagentuuri Sputnik asepeatoimetaja märkis, et kõigist kolmest Balti vabariigist on otse kohapeal töötav Sputniku toimetus olemas ainult Eestis. Ja kui viimase nelja aasta jooksul polnud probleeme töötajatele maksmise, maksude tasumise ja kontori rentimisega, siis hiljuti tekkisid ühtäkki dramaatilised raskused.

"Just mõni nädal tagasi võeti meilt kõigis pangakanalites võimalus makseid teha. Pretensioonid on väga lihtsad, neid korratakse aeg-ajalt, eriti Baltimaades. Nad väidavad, et raha, mida uudisteagentuur Russia Today oma töötajatele Baltimaades maksab, on "must ja terroristlik", ütles ta.

Kommenteerides Sputniku olukorda Baltimaades, märkis Blagodõrenko, et riigi ametnikud keelduvad põhimõtteliselt teabeagentuuri ajakirjanikega suhtlemast. Pealegi ei saa Sputnik isegi valitsusasutuste pressiteateid ega ühtki akrediteeringut sündmustel ja riikliku tasandi pressikonverentsidel osalemiseks.

"Kuna Eestis puudub meediaseadus, pole ka ametlikku akrediteerimist. See, keda nad propagandistideks peavad, sõltub ühele või teisele ametnikule pähe tulnud ideest," ütles ta.

Puudutades Sputniku olukorda teistes Balti vabariikides, meenutas Blagodõrenko Sputnik Lietuva ja Sputnik Latvija peatoimetajate Marat Kasemi ja Valentins Rožentsovsi kinnipidamist.

Kasem peeti kinni Vilniuse lennuväljal 2019. aasta mais ja tal keelati viieks aastaks Leetu siseneda, kinnitades, et see "ohustab riiklikku julgeolekut".

Шеф-редактор Sputnik Латвия Валентинс Роженцовс
© Фото : из личного архива Валентинса Роженцовса
Valentins Rožentsovs

Rožentsovs peeti Läti kaitsepolitsei poolt kinni 2018. aastal, pärast mida korraldati talle 12-tunnine ülekuulamine. Samal ajal on mõlemad peatoimetajad Läti kodanikud.

Balti riikide pressivabadus Sputniku kohta ei kehti

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Vene meediast ja ajakirjanikest saavad regulaarselt Balti võimude rünnakute ja ahistamiste sihtmärgid.

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nagu Venemaa välisministeerium märkis, on nähtav antud riikide tegevuse kooskõlastatus Venemaa meedia diskrediteerimise kampaanias.

Eesti riigiametnikel soovitatakse näiteks tungivalt mitte anda mingeid märkusi "valedele" Vene meediakanalitele, sealhulgas Sputnik Eestile. "Soovituste" rikkujad satuvad karmi kriitika ja avaliku umbusalduse alla, nagu juhtus näiteks minister Mailis Repsiga.

2019. aasta juulis andis Vilniuse ringkonnakohus loa blokeerida Sputnik Lietuva veebisait riigis seoses LRT ringhäälinguettevõtte kaebusega väidetava "autoriõiguse rikkumise" kohta. Hiljem juurdepääs ressursile siiski taastati.

Lugege lisaks:

Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, Balti riigid, poliitika, meedialahingud, Andrei Blagodõrenko, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Samal teemal
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega