Jürgen-Kristoffer Korstnik Lapimaal

Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna

(Uuendatud 21:28 25.11.2019)
Eesti reisimees Jürgen-Kristoffer Korstnik rääkis Sputnik Eestile antud intervjuus, milliseid nõudmisi esitatakse Jõuluvana abilisele ja kuidas käib ettevalmistus selleks tavatuks tööks.

TALLINN, 24. november – Sputnik, Ilona Ustinova. Lapimaal, jõulutaadi külmas kodukülas Rovaniemis algab palav jõuluettevalmistuste aeg, mistõttu jõulukinkide ja -soovide ülemisand vajab abilisi. Üheks neist saab tallinlane Jürgen-Kristoffer Korstnik.

Oma sinnasõidu eel rääkis ta Sputnik Eestile eesseisvast tööst ja sellest, kuidas ta kasinaima rahavaruga taskus ringi reisib.

Kuidas te teada saite, et on Põhja-Soomes on võimalus saada Jõuluvana enda abiliseks?

Möödunud aastal saatis sõber mulle kuulutuse lingi, kus pakuti "maailma kõige põnevamat tööd" – olla Lapimaal jõuluvana päkapikuks.

Ma siis mõtlesin, et miks ka mitte. Mulle meeldivad väga jõulupühad oma peres, alati mängin lastega. Nüüd aga lausa niisugune töö, see tundus mulle huvitav. Läinud aastal mind sinna ei valitud, tänavu kandideerisin uuesti ja läbisin tööintervjuu.

Mida teilt tööintervjuul küsiti? Millised on põhilised nõudmised selle töökoha kandidaadile?

Kõigepealt küsiti, kui külmatundlik ma olen, sest palju aega tuleb õues veeta, kuid õhutemperatuur võib vahetevahel langeda 30 külmakraadini. Olulised on noorsoo- ja teatritöö kogemused, valmidus töötada mitte ainult laste, vaid ka täiskasvanutega, oskus maastikul kiiresti orienteeruda. Kõige tähtsamad on aga sisimad isikuomadused – heatahtlikkus ja avatus. Piisab inglise keele oskusest, kuid ka teised keeled on teretulnud.

Путешественник Юрген-Кристоффер Корстник
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника
Jürgen-Kristoffer Korstnik

Kas teile võimaldatakse ka majutus ja toitlustus?
Ei, see on mu enda kulul. Majutuse eest oma töötajatele hinnaalandust ei tehta. Samuti ostame endale ise soojad jalatsid ja riided, mis kostüümi alla külmakaitseks selga panna.

Laste hulgas leidub tillukesi skeptikuid, kas olete sellistega kokku puutunud, kes jõuluimedesse ei usu?
Teate, kui ma oma sugulastega jõulupühi pean, siis panen tähele, et päris lõpuni lapsed siiski ei usu, et jõulutaadi mundris on näiteks nende onu. Ühest küljest panevad nad küll tähele, et keegi täiskasvanuist on toast kadunud, ja hakkavad teraselt silmitsema, kes seal habeme taga peitub. Teisalt aga tahavad nad imedesse uskuda ja jätkavad seetõttu meelsasti seda mängu ja lustimist.

 • Путешественник Юрген-Кристоффер Корстник в Индии
  Eesti reisimees Jürgen-Kristoffer Korstnik Indias
  © Фото : из личного архива Ю-К. Корстника
 • Путешественник Юрген-Кристоффер Корстник в Индии
  Eesti reisimees Jürgen-Kristoffer Korstnik Indias
  © Фото : из личного архива Ю-К. Корстника
 • Путешественник Юрген-Кристоффер Корстник
  Eesti reisimees Jürgen-Kristoffer Korstnik
  © Фото : из личного архива Ю-К. Корстника
 • Путешественник Юрген-Кристоффер Корстник
  Eesti reisimees Jürgen-Kristoffer Korstnik Indias
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Эльфы и Санта-Клаус напротив Офиса Санта-Клауса на полярном круге летом
  Päkapikud ja Jõuluvana Rovaniemis
  © Фото : Santa Claus Village
1 / 5
© Фото : из личного архива Ю-К. Корстника
Eesti reisimees Jürgen-Kristoffer Korstnik Indias

Täismahus intervjuud saab lugeda portaali venekeelsest osast.

Lugege lisaks:

Tagid:
päkapikud, Lapimaa, jõuluvana, jõuluaeg, jõulud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega