Солдаты Кайтселийта

Kaitseliidu ülem tahab "surnud hinged" rivvi tagasi tuua ja relvad koju anda

89
(Uuendatud 11:20 17.11.2019)
Kaitseliidu ülem Riho Ühtegi, kes on ise Kaitseliidus alates 1992. aastast, tahab viia Kaitseliidu tagasi algusaegade juurde - kui Kaitseliit toimis rohujuure tasandil.

TALLINN, 17. november — Sputnik. Ühtegi sõnul tuleb kaitseliitlastele luua tingimused relvade kodus hoidmiseks, uue ülesandena lisandub liitlaste vastuvõtmine ja neile tingimuste loomine nagu hiljuti lõppenud õppuse Tractable puhul.

"Me anname neile, kes relvad koju võtavad, relvakapi välja tasuta. Me igati tahame, et kaitseliitlane hoiaks relva võimalusel kodus, sest läbi selle me tekitame enesekaitse ja ma pean silmas just riigi enesekaitsevõimekuse märkimisväärset kiirenemist," selgitas Ühtegi.

Рихо Юхтеги
© Estonian Defence Forces
Kaitseliidu ülem Riho Ühtegi

Sputnik Eesti kirjutas varem, et president Kersti Kaljulaid esines võidupüha paraadil kõnega, kutsudes üles valmis olema mistahes, isegi hetkel kõige ebatõenäolisena tunduvaks olukorraks. 

Presidendi sõnul "ei suuda riik kunagi olla kõikjal, ei tavaolukorras ega ka kriisi ajal". Seetõttu peavad kodanikud vastutama iseenda ja oma lähedaste saatuse eest. Igaüks meist saab teha väga palju selleks, et ennast ja oma lähedasi erinevates olukordades kaitsta.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд
© Sputnik / Денис Пастухов
President Kersti Kaljulaid

"Igaüks meist saab osta väikese toiduvaru, tuletada meelde esmaabivõtted, laadida alla Naiskodukaitse mobiilirakenduse või hoida käepärast käitumisjuhised, mille valitsus paar kuud tagasi kõigile elanikele saatis," ütles Kaljulaid. 

Oma kõnet elanike panuse tähtsusest riigikaitses täiendas Kaljulaid tsitaadiga Eesti vabadussõjast osa võtnud Ilmar Rammo mälestustest, kes aastatel 1918-1920 teenis soomusrongil. Kord nägi ta, kuidas talumees jagas enda ümber kogunenud inimestele tasuta putru. Sõda veel käis, kuid harjumatu stseen andis paljudele lootust, on president kindel. 

Kolonel Riho Ühtegi: rind medaleis

19. juulil asendas Riho Ühtegi organisatsiooni praeguse juhi, kindralmajor Meelis Kiili, kes siirdus NATO peakorterisse Belgias. Kaitseliitu asus juhtima Vene agressorid tappa lubanud kolonel Riho Ühtegi, vahendas Sputnik Eesti suvel. 

Riho Ühtegi teenis sõjaväekohuslasena aastatel 1982-1984 Nõukogude armees. 1990. aastal liitus ta taasloodud Kaitseliiduga ja töötas pärast Eesti iseseisvumist politseis. 1993. aastal läks Ühtegi teenima Kaitseväe peastaapi ning oli 1998–2007 luurepataljoni ülem.

2012. aastast oli Ühtegi kaitseväe operatsioonide osakonna ülem, osales kaks korda NATO operatsioonides Afganistanis, teenis kaitseatašeena Gruusias. Tal on kokku 22 erinevat au- ja teenetemärki nii Eestist kui ka välisriikidest (USAst, Saksamaalt, Gruusiast jne). Kaitseliidu uus juht on abielus ja tal on kaks last.

Sajandipikkuse kogemusega organisatsioon

Eesti Kaitseliit loodi 11. novembril 1918 Saksa okupatsiooni lõppedes seoses Saksamaa alistumisega Antanti riikidele Esimeses maailmasõjas. Kaitseliidu esimeseks ülemaks sai Venemaa keisririigi endine polkovnik Ernst Põdder ja esimeseks juhatuse esimeheks Johan Pitka. 

Suure Isamaasõja ajal osalesid paljud endised Kaitseliitlased Saksa okupatsioonivõimude organiseeritud kohalikus Omakaitses, võideldes kohalike Nõukogude aktivistide ja Punaarmee üksuste vastu.

Kaitseliit taasloodi 17. veebruaril 1990 125-liikmelise rühma algatusel, mida juhtis endine Nõukogude armee kapten Johannes Kert. Organisatsiooni rahastab ja juhib Kaitseministeerium ning ta sarnaneb ülesehituselt USA Rahvuskaardile.

Kaitseliidus on koos noorte- ja naisorganisatsioonide liikmetega umbes 26 000 inimest.

Lugege lisaks: 

89
Tagid:
relv, julgeolek, Eesti, Riho Ühtegi, Kaitseliit
Samal teemal
Kaitseliit esitles Eesti esimest soomusautot
Kaitseliidu õppused hõlmavad nädalavahetusel pea poolt Eestit
Kaitseliit esitleb vastvalminud räpilugu Meie reliikvia on Vabadus!