Stenbocki maja

Valitsus kiitis heaks teise samba muudatused

47
(Uuendatud 15:02 14.11.2019)
Valitsus kiitis heaks kogumispensioni teise samba kavandatavad muudatused, mille tulemusel muutuks sambas pensionivara kogumine vabatahtlikuks.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Muudatuste tulemusel muutub teise pensionisambaga liitumine ja lahkumine vabaks – selleks tuleb esitada vastav avaldus pensionikeskusele või pangale. Nüüd tekib võimalus kogutud raha enne pensioniiga kasutusele võtta.

Suurem osa muudatustest on kavandatud rakenduma 2021. aasta jaanuaris, kuid avaldusi teise sambaga liitumiseks või sealt lahkumiseks saaks muudatuste jõustumise järel hakata esitama suvel 2020.

"Meie eesmärk on parandada Eesti inimese valikuvõimalusi ja paindlikkust pensioniks kogumisel. Noored ei pea enam kohustuslikus korras koheselt mõne fondiga liituma, vaid saavad seda teha hiljem. Kes on rahul oma valitud fondiga, saab sellega rahulikult jätkata," rääkis rahandusminister Martin Helme.

Мартин Хельме
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rahandusminister Martin Helme

Kogumispensioni teisest sambast saavad soovijad lahkuda, lõpetades lihtsalt sissemaksete tegemise ja jättes seni kogutud raha pensionifondi edasi kasvama või lõpetades nii sissemaksed kui ka võttes juba kogutud raha välja.

Investeerimishuvilised saavad võimaluse oma teise samba vahendeid iseseisvalt isikliku pensioni investeerimiskonto kaudu edasi investeerida.

Raha alles pensionieas välja võttes saab samuti valida, kas võtta raha välja korraga või siis eluaegse või tähtajalise pensionina. Pika pensioniplaani alusel väljavõetavat raha ei maksustata üldse, muudel juhtudel oleks maksumääraks 10 protsenti.

Pensionisüsteem Eestis

Teisest sambast lahkunutel tekib kümne aasta möödudes võimalus sambaga uuesti liituda. Uuesti liitunutel on pärast kümneaastast kogumisperioodi võimalik taas raha välja võtta ja sambast veel korra välja astuda. Sellised inimesed saaksid tulevikus pensioni üksnes esimesest sambast või olemasolu korral kolmandast sambast.

Nende Euroopa Liidu riikide hulgas, kus on kasutusel kolmesambaline pensionisüsteem, on kõige halvemaid tulemusi näidanud Eesti kolmas ehk vabatahtlik pensionisammas, vahendas Sputnik Eesti. Sellest annavad tunnistust Euroopa pensionikogumissüsteemide tegevuse analüüsi tulemused, mis on avaldatud Briti väljaandes Financial Times.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Kuidas elavad pensionärid Euroopa Liidus

Lugege lisaks: 

47
Tagid:
rahandusministeerium, Martin Helme, Eesti, pensionisüsteem, heakskiit, pension
Samal teemal
Tõusis pensioni kojukande hind
Valgevenelased võivad saada Eesti pensioni
Kes saab teisest pensionisambast oma raha korraga välja võtta