Viktor Tsoi pressikonverentsil

Viktor Tsoi "tsementeerib" eestlased ja venelased Eesti kinos

158
(Uuendatud 17:52 02.11.2019)
Tallinna Harjumäel ei jõudnud veel vaibuda kontsert "Tsoi laulud", kui hilisnõukogude kultusrokkari ja näitleja, rokkbändi Kino asutaja Viktor Tsoi looming tuleb jälle tagasi Eesti pealinna — seekord filmi kujul.

TALLINN, 2. november — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Seda, miks Viktor Tsoi on tänini Eestis nõutud ja mida ainulaadset näeb publik temanimelisel filmifestivalil, uuris Sputnik Eesti "Kino päevade" korraldajatelt.

Üks Viktor Tsoi mälestusfestivali korraldajatest, režissöör ja produtsent Tatjana Mühlbayer, teatas Sputnik Eestile, et festivali idee tekkis tänu eestimaalasi ühendavale huvile Viktor Tsoi loomingu vastu.

Продюсер и режиссер Татьяна Мюльбайер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Režissöör ja produtsent Tatjana Mühlbayer

Mühlbayer on oma lähedastelt ja tuttavatelt korduvalt kuulnud, et Tsoi laule tunnevad ja laulavad ka eesti noored. Selle kinnituseks on igaastane ühiskoor, mis kogub Eesti pealinna Harju mäel Tsoi laulude fänne. Toimuv annab lootust leida publikut ka kinos Artis toimuvatele linastustele ja ühendada mõlema keele kogukonna vaatajaid.

"Nõelal" on noorem õde

Festivali juhatab sisse kultusfilm "Nõel" (Игла). Tasub märkida, et seda filmi näidatakse tasuta ja priipääsmeid hakatakse jagama tund enne seansi algust. Kogemus on näidanud, teatas Tatjana Mühlbayer, et kui jagada pääsmeid palju varem, siis inimesed tavaliselt seansile ei tule.

Кадр из фильма Игла
© Фото : «Казахфильм» © 1988
Kaader filmist "Nõel"

Tänavu möödus 30 aastat "Nõela" jõudmisest suurde levisse ja seda filmi tutvustab nüüd selle režissöör Rašid Nugmanov Kasahstanist Almatõst. Korraldajate meelest ei paku publikule erilist huvi ehk isegi mitte see kultusfilm, vaid selle uusversioon "Nõel Remix" (Игла Remix). See on autori uus vaade uutmise ehk perestroika koidikul loodud filmile "Nõel". 2010. aastal linastunud "remiksis" on kasutatud teist montaaživarianti, mis on laiendanud süžeeliine, ja lisaheliriba.

Publik saab suhelda filmiuuendajaga

Muide, kõiki oma filme tutvustab režissöör "Kino päevadel" ise ja need väärivad nii rock-muusika asjatundjate kui ka autorifilmihuviliste tähelepanu. Kunagine algaja režissöör oli ju teretulnud külaline Leningradi rokiklubi ringkonnas, aga Sergei Solovjovi meistriklassi neljanda kursuse tudengi Rašid Nugmanovi kursusetööst "Jja-Hha" (Йя-Хха) sai alguse Viktor Tsoi taassünd.

Казахстанский режиссер Рашид Нугманов
© Фото : из личного архива Рашида Нугманова
Kasahstani režissöör Rašid Nugmanov

"Nugmanov on tõeline novaator, kes suutis 30 aastat tagasi lõhkuda stagnatsiooniaja kohmakad, kõiki ära tüüdanud standardid ja teha uue filmi läbimurde suurele ekraanile. See on evolutsiooniprotsess, mida toetasid aja nõuded. Võib ette kujutada, kui riskantne oli noorel režissööril tollal stereotüüpe lõhkuda. Tema looming oli tõeliselt ootamatu, uus ja avangardistlik. Rašid Nugmanov suhtleb Tallinnas isiklikult publikuga, jagab mälestusi, vastab küsimustele," ütles Mühlbayer.

Filme näidatakse vene keeles inglis- või eestikeelsete subtiitritega.

Mühlbayer avaldas arvamust ka selle kohta, miks Tsoi on tänini Eestis — ka eestlaste hulgas — populaarne.

"Viktor Tsoi "tsementeeris" omal ajal eesti ja vene kogukonna, sest uutmiseelsed juurded olid noortel ühised (kõik me "istutasime alumiiniumkurke presentpõllul"), Tsoi looming sümboliseeris protesti totalitarismi vastu ja andis lootust, et uutmine toob meile, nõukogude noortele, uusi demokraatlikke ümberkorraldusi. Ja seejuures sõltub tulemus igaühest meist. Noorel rock-muusikul Tsoil õnnestus hõlmata oma loominguga kõik elanikkonna kihid, samuti esmakordselt kinnistada populaarne kuvand Euraasia päritolu noormehest," teatas Mühlbayer.

Legendaarsele Viktor Tsoile pühendatud filmifestival "Kino päevad" toimub 7.–10. novembrini Tallinna kinos Artis. Festivali kavaga saab tutvuda Artise kodulehel.

Varem on Sputnik Eesti avaldanud Eesti rock-muusiku, ansambli Sõpruse Puiestee eestvedaja Allan Vainola arvamuse sellest, miks Viktor Tsoi ja tema bänd Kino on paljude eesti artistide lemmikud.

Lugege lisaks:

158
Tagid:
rokibänd, film, Eesti, kino, Viktor Tsoi
Samal teemal
Vladimir Võssotski oleks täna saanud 81-aastaseks
Võssotski: muidugi tulen ma tagasi…
Viktor Tsoi oleks saanud 55-aastaseks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega