Maria Pavlovna Barkova oma 100. sünnipäeval

Tallinnas õnnitleti Suure Isamaasõja veterani 100. juubeli puhul

60
(Uuendatud 09:23 15.10.2019)
Möödus sada aastat Eesti ühe vanima elaniku – Maria Pavlovna Barkova sünnist. Sünnipäevalast külastasid ja õnnitlesid Venemaa saatkonna töötajad, veteraniorganisatsiooni esindajad, sugulased ja sõbrad.

TALLINN, 15. oktoober – Sputnik, Julia Kalinina. Sajandal sünnipäeval jagas Tallinna elanik, Suure Isamaasõja veteran Maria Barkova oma rõõmsameelsuse ja pikaealisuse saladusi.

Venemaa suursaatkonna esindaja Vjatšeslav Potapov luges ette Venemaa erakorralise ja täievolilise suursaadiku Aleksandr Petrovi õnnitluskõne: "Teie pikk elutee on näide sellise inimese julgusest ja elujõust, kes on täielikult Isamaa teenimisele pühendunud. Noorpõlves oli teile määratud teada saada, mis on sõda. Katkestatud õpingud, evakueerimine, omakasupüüdmatu töö tagalas – kõik see on teile tuttav."
От имени посла РФ в Эстонии Александра Петрова юбиляра поздравил третий секретарь посольства Вячеслав Потапов
© Sputnik / Юлия Калинина
Venemaa suursaadiku Eestis Aleksander Petrovi nimel õnnitles juubilari saatkonna kolmas sekretär Vjatšeslav Potapov.
Aleksandr Petrov märkis õnnitluskõnes, et alates 1942. aasta augustist teenis Maria Barkova strateegiliselt olulisel objektil Lavassaarel, mis andis Nõukogude allveelaevadele võimaluse liikuda positsioonidele Läänemere keskosas: "Kogu eluks jäid teile meelde päevad ja ööd, mida veedeti hitlerlaste lennuväe ägedate pommitamiste all vaenlase poolt ümberpiiratud saarel."

Vanus ei ole elule takistuseks

Teisest maailmasõjast osavõtnute Tallinna seltsi juhataja Nina Pavlova õnnitles sünnipäevalast soojalt, ulatas talle lilled ja veteranide organisatsiooni kolleegide õnnitluskirja.

"Teil on seljataga suurepärane elutee ja tohutu kogemus. Olete nende põlvkonnast, kellele langes osaks relvaga käes riigi nimel vapralt võidelda ja kanda oma õlgadel sõjaaja raskusi. Tänu teile, kallis Maria Pavlovna, saame täna väärikalt elada ja töötada. Sellel teile erilisel päeval soovime teile head tervist, elurõõmu, et lähedased rõõmustaksid teid oma hoolivuse ja tähelepanuga," seisab kirjas.

Иван Антонович Смольников и Нина Ивановна Павлова поздравили Марию Павловну Баркову с юбилеем
© Sputnik / Юлия Калинина
Ivan Antonovitš Smolnikov ja Nina Ivanovna Pavlova õnnitlesid Maria Pavlovna Barkovat tema aastapäeva puhul.
"Nüüd on Veteranide Ühingu Tallinna osakonnas registreeritud kolm Suures Isamaasõjas osalenud üle saja aasta vanust veterani," ütles Nina Pavlova Sputnik Eestile. Ta tõi välja sõjakoledustest üle elanud veteranide erilise vaimujõu, aktiivse ellusuhtumise ja optimismi.
Maria Barkovat õnnitles aastapäeva puhul ka heategevusfondi "Vladimir Metelitsa mälestuseks" juhatuse aseesimees, erupolkovnik Ivan Smolnikov. "Õnnitlen teid kogu südamest teie toreda tähtpäeva – 100. sünnipäeva puhul. Elasite suurepärast elu, milles kajastus mitme põlvkonna saatus: tegite kõvasti tööd, olite alati olulistes küsimuste keskmes ja pälvisite ümbritsevate sügavat austust," sõnas ta.
В Таллинне с вековым юбилеем поздравляли ветерана Великой Отечественной войны Марию Павловну Баркову
© Sputnik / Юлия Калинина
Tallinnas õnnitleti Suure Isamaasõja veterani Maria Pavlovna Barkovat sajanda sünnipäeva puhul.
Lilled, tohutu suur tort ja pirukad ning soojad õnnitlussõnad sugulastelt kaunistasid Maria Pavlovna Barkova pühapäeva. Õnnitlusi vastu võttes tänas päevakangelane kõiki külastuse ja osutatud tähelepanu eest.
Юбилейный торт для Марии Павловны Барковой
© Sputnik / Юлия Калинина
Юбилейный торт для Марии Павловны Барковой

Pika teekonna etapid

Maria Barkova (neiupõlvenimega Kahhovskaja) sündis 13. oktoobril 1919 Smolenski oblastis Hislavitši külas. Pärast 9. klassi lõpetamist läbis neiu 6-kuulise õpetajakursuse, misjärel astus Smolenski pedagoogilisse tehnikumi. Ent talle ei olnud määratud õppima jääda – algas sõda. Koos põgenikega Bologoje jaama saabunud, pääses ta ešeloni, mis evakueeriti Arhangelski oblastisse. Teel kimbutasid rongi pidevalt vaenlase õhurünnakud.

Мария Павловна Баркова во время Великой Отечественной войны
© Фото : из личного ахива Геннадия Баркова
Maria Pavlovna Barkova Suure Isamaasõja ajal
Velski linnas sai Maria Barkova tööd raamatupidajana liha- ja piima tootvas sovhoosis, kus ta töötas ka brigadirina. 1942. aasta augustis kutsuti ta Balti laevastikku, pärast noorsõduri kursuse läbimist Leningradis määrati ta teenima mereväebaasi Lavassaarele. Algul oli neiu telefonioperaator baasi staabis, seejärel teenis rannapatarei sihtimisjaamas.

Pärast kaht aastat rindel demobiliseeriti Maria 1944. aasta detsembris tervislikel põhjustel. 1945. aastal, abiellus ta NSV Liidu mereväe rannakaitse suurtükiohvitseri Konstantin Barkoviga, kellega ta elas õnnelikult peaaegu pool sajandit.

Koos abikaasaga elas Maria erinevates teenistuskohtades üle kogu Nõukogude Liidu Liepajast Sahhalini saare lõunapoolseima punkti – Kriljoni neemeni. 1956. aastal saabusid Barkovid Tallinna ega lahkunud siit enam.

Родные поздравляют с юбилеем Марию Павловну
© Sputnik / Юлия Калинина
Sugulased õnnitlevad Maria Pavlovnat tema juubeli puhul
Maria Barkova töötas tehases "Kommunaar". Teda autasustati Isamaasõja II järgu ordeni ja medalitega "Leningradi kaitsmise eest" ja "Võidu eest Saksamaa üle".

Maria Barkoval on suur pere - poeg Gennadi, kolm lapselast ja kuus lapselapselast.

Lugege lisaks:

60
Tagid:
Aleksandr Petrov, juubel, sõjaveteran, Suur Isamaasõda, Tallinn
Samal teemal
Venemaa diplomaadid panid Pronkssõdurile lilli
Täname rahu eest: Venemaa suursaadik austas isamaa kaitsjate mälestust
Kuniks süda lööb, pidage meeles!
Vene kaitseministeerium avalikustas Tallinna vabastamise 75. aastapäevaga seotud ürikud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega