Eestis töötavad ukrainlased tahetakse kiibistada ja panna makse maksma, illustreeriv foto

Eestis töötavad ukrainlased tahetakse kiibistada ja panna makse maksma

220
(Uuendatud 09:17 12.10.2019)
Siseministeerium ja Justiitsministeerium tulid välja uue algatusega kontrolli karmistamiseks renditööjõu üle, mida Eesti ettevõtted kasutavad välismaal registreeritud varifirmade abil.

TALLINN, 12. oktoober — Sputnik. Fiktiivsete skeemide tõttu, mida Eesti tööandjad kasutavad välistööjõu palkamisel, on riigikassasse jäänud võimude andmetel laekumata 14 miljonit eurot makse.

Jutt käib sellistest töötajatest, kes väidetakse viibivat Eestis töölähetusel või keda kohalikud ettevõtted rendivad välismaistelt ettevõtetelt. Enamasti on tegemist Poolas registreeritud ettevõtete palgalehel olevate Ukraina kodanikega.

Siseminister Mart Helme esinemas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Siseminister Mart Helme sõnul peavad Eesti ettevõtjad, kes kasutavad renditööjõudu, hakkama tõendama, et Poolas, Ukrainas või Leedus registreeritud firmad, kelle teenuseid nad kasutavad, on tõepoolest olemas ja tegutsevad selles valdkonnas. "See tähendab, et need firmad ei ole fiktiivsed," rõhutas ta.

Maksu- ja Tolliamet on juba välja arvutanud, et 2018. ja 2019. aastal on välistööjõuga seotud petuskeemide tõttu jäänud Eesti riigil saamata 14 miljonit eurot. Et võimudel ei jätku ressursse kümnete tuhandete Eestis töötavate välismaalaste kontrollimiseks, tehakse seadustesse mõned parandused, mis võimaldavad teha päringuid kõigepealt tööjõurendiga tegelevatelt ettevõtetelt.

Kus on teie tõendusmaterjal?

Muide, mõned ettevõtjad kahtlevad kavandatud meetmete tõhususes. Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse esimees Raivo Rand, kes esindab ehitussektorit, kus iga viies töötaja on välismaalane, arvab näiteks, et need, kes juhuslikult pettusega vahele jäävad, maksavad küll trahvi ära, aga sellised tööandjad, kes on teinud seda teadlikult, tegelavad sellega edasi.

"Selles ongi probleem. Öelda, et nüüd järgnevad kontrollid, ja nõuda mingeid dokumente — see ei toimi. Meie liit on juba aastaid rääkinud, et nii kohalikele kui ka renditöötajatele tuleb väljastada identifitseerimiskaardid," teatas ta.

Randi sõnul on kiipkaart, mille saab siduda siseministeeriumi ja maksuameti andmebaasidega, töötamise registriga ja nii edasi, end juba heast küljest näidanud Soomes. Ta seletas, et nii saab igal objektil, olgu see ehitusplats või restoran, mitte ainult inspektsioon, vaid ka tööandja või peatöövõtja ise kiiresti kindlaks teha, kes seal töötab ja kas tema tööandja maksab Eesti riigile makse.

Helmetest on saanud Ukraina võõrtööliste hirm

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et lähiajal hakkab Maksu- ja Tolliamet süstemaatiliselt kontrollima kolmandatest riikidest tööjõurendilepingute alusel toimuva töötajate värbamise kuritarvitamist. Sellekohase korralduse on andnud Eesti rahandusminister Martin Helme, kelle isa, siseminister Mart Helme, on tuntud kui äge Ukraina tööpagulaste kriitik.

Мартин Хельме
© Sputnik / Вадим Анцупов
Martin Helme

Martin Helme arvab, et Eestis töötab massiliselt Ukraina kodanikke, kellel on sõlmitud tööleping Poolas asuva äriühinguga, kes lähetab töötaja renditööle Eestisse. Sel moel hiilitakse kõrvale välismaalaste seadusest tulenevatest piirangutest ja keeldudest.

Rahandusministri meelest ei vasta väga paljudel juhtudel Ukraina kodanike sel viisil Eestis tööle rakendamine renditöö tunnustele, sest tegemist ei ole välismaal töötava töötaja ajutise Eestisse lähetamisega.

"Kui Eestis tegutsev "kasutajaettevõtja" värbab ise Ukrainast töötajaid, töötajad liiguvad otse Ukraina ja Eesti vahel, Poolas vormistatakse vaid tööluba, kuid seal ühtegi päeva tööd ei tehta, siis on tegemist näiliku renditööga ning tulenevalt maksukorralduse seaduse § 83 lõikest 4 tuleb lugeda tegelikuks tööandjaks Eestis asuv kasutajaettevõtja," selgitas Helme probleemi olemust.

Ta palub Maksu- ja Tolliametil suunata olulise osa oma ressurssidest fiktiivsete töösuhete väljaselgitamisele.

Kontrollile allutatakse kõik rendilepingu alusel töötavad Ukraina võõrtöölised ja nende tööandjad, kasutajaettevõtjad ja Poolas registreeritud renditöö vahendajad.

Martin Helme soovitab kaasata nende kontrollimisse politsei ja Tööinspektsiooni jõud. Maksu- ja Tolliamet peab hakkama kontrolli tulemustest iga kuu Rahandusministeeriumile aru andma.

Lugege lisaks: 

220
Teema:
Migratsioon Eestis (89)
Samal teemal
Migratsioon Eestis
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega