Sõjaväeparaad Moskva Punasel väljakul, illustreeriv foto

Eestis muretsetakse: venelased pole nagu meie, biokütusega nad oma tehnikat ei riku

77
(Uuendatud 16:18 09.10.2019)
Eesti võimude võetud kliimaneutraalsuse poliitika teeb muret kohalikele rahvuskonservatiividele, kes on kindlad, et asjatu keskkonnalembesus vähendab riigi ja tema NATO liitlaste kaitsevõimet.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik, Oleg Leontjev. Eestis jätkuva kliimaneutraalsuse eest võitlemise olulisus langeb järsult, kui algab sõda, mille osalised keskkonnaprobleemidest ei hooli, usub Eesti rahvuslik-konservatiivne väljaanne "Uued uudised".

Kuidas NATO tankide akusid laadima hakkab

Eesti valitseva koalitsiooni toetus EL-i pikaajalisele keskkonnastrateegiale erutab rahvuskonservatiive, kel on valitsuses viis ministrikohta. Nende arvates on sõja korral Eesti sõjaväelased ja nende NATO liitlased elektrimootoritega tankidel ja biokütustel töötavail hävitajatel ebasoodsamas olukorras võrreldes võimaliku vaenlase vägedega, kes keskkonna puhtuse nimel "vaeva ei näe".

Väljaanne tuletas meelde, et relvajõududel on tohutu autopark, mis vajab maastiku ületamiseks võimsaid mootoreid ja kütust, mis võimaldab neil toimetada ka ekstreemsetes tingimustes. Seda tehnikat kasutavad sõjaväelased peavad pidevalt harjutama ja seetõttu ka "keskkonda saastama".

"Kas kliimavõitlejad kavatsevad oma tähtaegadeks sõjad lõpetada? Või sunnivad nad sõjaväelasi tankidel aeg-ajalt juhtmega akusid laadima? Kas kliimaliikumine Extinction Rebellion saadab oma aktivistid Süüria rinnetele protesteerima saastamise vastu sõdimise kaudu?" küsisid "Uued uudised" retooriliselt.

Väljaande väitel on just sõjad, mida inimkond ei ole suutnud (ja tõenäoliselt ei suudagi) lõpetada, kliimaneutraalsuse üks suurimaid vaenlasi ja isegi Greta Thunberg ei saa seda fakti muuta.

Terroristide pommid ei säästa ka "kliimapäästjaid"

"Kuidas hakkab kliimaneutraalsus mõjutama NATO liitlaste ja sealtkaudu ka Eesti kaitseväe tehnikat, edasi ka kaitsevõimet ja julgeolekuolukorda? Sest võib täiesti kindel olla, et Vene (Põhja-Korea, Hiina, Iraani jt) kindralid oma lahingumasinate mootoreid keskkonnasõbraliku solkkütusega rikkuma ei hakka. Ei ole aga sugugi võimatu, et Saksamaa seevastu hakkab nõudma mittesaastavaid (keskkonnaneutraalseid) tanke või sõjalaevu," süvendas väljaanne hirmu.

Samal ajal, rõhutasid Eesti rahvuskonservatiivid, "hoiab Prantsusmaa tuhandeid sõdureid (ja nende kasutatavat tehnikat) tänavatel, kaitsmaks ühiskonda islamistide eest, kelle pommid kisuvad võrdselt ribadeks nii veganeid, kliimavõitlejaid, sallivuslasi, rändepakti toetajaid kui ka teisi Lääne ühiskonna produkte, kes nõuavad nüüd juba barrikaadidel lammutavaid kliimaotsuseid".

"Sest kus maailma otsas uus sõda ka ei puhkeks, lakkavad seal kohe olemast kõik need läänelikud pseudoõilsad "väärtused" ja absurdsed kampaaniad," lõpetas väljaanne.

Kliimavõitlus ei takista NATO paisumist

Eesti rahvuskonservatiivide mure NATO võitlusvõime ja julgeoleku pärast võib olla kiiduväärne, kuid ilma igasuguse aluseta.

Põhja-Atlandi alliansi olemasolu ajal ei ole NATO kindralid keskkonnaprobleemide ettekäändel ühtki sõjalist operatsiooni tühistanud.

Isegi Greta Thunbergi kõiki sõnavõtte sisaldav kogumik ei mõjutaks kuidagi arvukate NATO õppuste läbiviimist Venemaa piiril.

Pärast NATO-le vastukaaluks loodud Varssavi pakti kokkuvarisemist neelas allianss enam kui tosin Euroopa riiki ja kõrvaldas oma kätega vööndi neutraalsetest maadest, laienedes otse Venemaa piiridele.

Kremli sõnul teab NATO seda kõike väga hästi ja kasutab "Vene kolli" ettekäändena oma vägede viimiseks Venemaa piiridele võimalikult lähedale.

Lugege lisaks:

77
Tagid:
keskkond, Eesti, Venemaa, sõda, sõjaväetehnika, tank, biokütus
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
NATO idarindel
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega