Eesti-vene sõnaraamat, illustreeriv foto

Eesti tähestiku tähed nimes võivad raskendada Venemaa e-viisa saamist

94
(Uuendatud 15:40 08.10.2019)
Venemaa uus e-viisa süsteem võib oma lihtsuses viisa väljastamisel tõrkuda, kui taotleja nimi taotluses ei vasta süsteemi programmi nõuetele.

TALLINN, 8. oktoober — Sputnik. Mõne eesti tähestiku tähe kirjutamise eripära võib "osutada karuteene" neile Venemaa elektroonilise viisa taotlejatele, kellel selline täht ees- või perekonnanimes esineb.

Mida peab tegema näiteks kodanik Üllo Žarõševitš

Eesti kodanikud hindasid vääriliselt Venemaa uut viisateenust, mis võimaldab kiiresti ja hõlpsalt Peterburi ja Leningradi oblastit külastada - Eestist on tulnud rekordarv Venemaa e-viisade taotlusi (peaaegu kolmandik koguarvust).

Siiski ei saadud hakkama karideta, kuhu purjetasid need, kelle ees- ja perekonnanimed sisaldavad selliseid eesti tähestiku tähti nagu ä, ö, õ, ü, ž või š — automaatse viisasüsteemi programm "tunnistab" ainult ladina tähestiku "standardseid" tähti ega erista selle alusel loodud rahvustähestike mõne sümboli kirjutamise iseärasusi.

E-viisa saamiseks peavad näiteks sellise ees- ja perekonnanimega viisataotlejad, nagu Üllo Žarõševitš, kirjutama need tähed mitte harjumuspärase eesti tähestiku tähtedega, vaid nii, nagu need on trükitud isiku passis foto all oleval masinloetaval real.

Näiteks kui passi nähtavas tsoonis on nimi "Séo Türre", siis tuleb taotluse täitmisel kasutada masinloetaval real olevat nimekuju - "Seo Tuerre": P <UTOTUERRE << SEO <<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<< L898902C <3UTO6908061F9406236ZE184226B <<<<< 14

Эстонские паспорта
© Sputnik / Аллан Хантсом
Eesti passid

Lisaks võib e-viisa väljastamisest keeldumise põhjuseks olla taotleja andmete sisaldumine Venemaa välisministeeriumi nn "mustas nimekirjas", kuhu kantakse välismaalased, kelle sisenemine Venemaale on keelatud nende russofoobse tegevuse tõttu.

Lennake peale, kuni tasuta saab

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et alates 2019. aasta oktoobrist saavad 53 riigi, sealhulgas Eesti kodanikud tasuta elektroonilise viisaga külastada Peterburi ja Leningradi oblastit. Juba varem sai e-viisasid taotleda sisenemiseks Kaliningradi oblastisse.

Venemaa välisministeeriumi otsusel väljastatakse elektrooniline viisa isiku taotluse alusel, mille ta täidab ministeeriumi võrgulehel hiljemalt neli päeva enne Venemaale sisenemise kuupäeva. Konsulaartasu elektrooniliste viisade väljastamise eest ei võeta. Viisa kehtivusaeg on kuni 30 kalendripäeva, kusjuures riigis viibimise aeg võib olla kuni kaheksa päeva.

Alates 2021. aastast kavatseb Venemaa välisministeerium kehtestada elektrooniliste viisade väljastamise tasu. Esialgsetel andmetel saab konsulaartasu olema sama, mis tavaliste viisade puhul - 35 eurot. Bussiettevõtte Lux Express andmetel sõidab juba iga viies välisturist Peterburi elektroonilise viisaga.

Lugege lisaks:

Venemaa e-viisad muutuvad tasuliseks — nende võimalik hind on teada

E-viisa murdis lahti laia värava Eesti katsetesse end Venemaast eraldada

Välismaalased saavad sõita Peterburi elektroonilise viisa alusel

94
Tagid:
täht, nimi, Eesti, tähestik, Leningrad, Peterburi, viisa
Samal teemal
Kinnitati riikide loetelu, mille kodanikud pääsevad Venemaale tasuta viisaga
Venemaa tegi Kaliningradi külastamise Eesti kodanikele lihtsamaks
Eesti võib Venemaa pärast Soome turiste kaotada
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega