Pärgade asetamine Teises maailmasõjas langenute monumendile Tallinnas.

Olgu jääv meile rahu Tallinn tähistas natsidest vabastamise aastapäeva

103
(Uuendatud 15:03 23.09.2019)
Eesti pealinnas Tallinnas, mille natsid omal ajal hävitada otsustasid, tähistati Saksa röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäeva. Veteranid vaatasid uut dokumentaalfilmi 8. Eesti laskurkorpuse kangelastest ja nende lahinguteest.

TALLINN, 23. september — Sputnik, Svetlana Burceva. Heledast päikesest ja selgest taevast sai 22. septembril tõeline looduse kingitus pealinnale ja selle külalistele päeval, mil möödus 75. aastat Tallinna vabastamisest natsisissetungijaist.

Sõjaväekalmistul seisva pronkssõduri eest, mis on sümboliseerinud Tallinna vabastajaid alates 22. septembrist 1947, möödusid pidulikus rongkäigus Venemaa diplomaadid, Tallinna vabastamisel osalenud ja Eesti, Venemaa ning Valgevene veteraniorganisatsioonide esindajad, samuti linna elanikud ning külalised.

Au Suure Isamaasõja kangelastele

Sõjaväekalmistule kogunenute poole pöördudes märkis Venemaa Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov, et Tallinna vabastamisele eelnesid ägedad lahingud Eesti kirde- ja lõunaosas.

"Tänase avaldame tänulikkust tolle aja kangelastele, kes ei säästnud oma elusid meie riigi vabastamiseks natsisissetungijatest.

Me mäletame, leiname ja tunneme uhkust. Mäletame, milliseid ohvreid võidualtarile toodi, oleme uhked tolle aja kangelaste üle ja peame äärmiselt oluliseks, et nende kangelaste mälestus ja kuulsus kanduks edasi põlvest põlve," ütles Aleksandr Petrov.

Возложение цветов и венков к подножию монумента Павшим во Второй мировой войне на Военном кладбище в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lillede ja pärgade asetamine II maailmasõjas langenute mälestusmärgi jalamile Tallinna sõjaväekalmistul
iplomaat väljendas veendumust, et ka järeltulevad põlvkonnad tulevad pronkssõduri juurde, säilitades mälestuse lahkuvate veteranide generatsioonist. Petrovi sõnul tagab just see, et Teise maailmasõja ja Suure Isamaasõja sarnased tragöödiad ei enam iialgi ei korduks. "Suure Isamaasõja ajaloo tähtsa sündmuse – Tallinna vabastamise päeva – mälestuseks kõlab õhtul Moskvas pidulik saluut," ütles Aleksander Petrov.

Посол РФ Александр Петров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vene Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksander Petrov.

Tallinna õnnitlesid Venemaa ja Veliki Novgorodi linn

Novgorodi oblasti veteranide liidu esimees Aleksandr Allelov märkis, et ka 75 aastat tagasi toimus Moskvas saluut muistse Tallinna vabastanud Leningradi rinde ja Balti laevastiku väeüksuste auks - see oli meeldejääv päev.

Председатель Новгородского областного Союза ветеранов Александр Аллелов (слева) возглавил делегацию из Великого Новгорода
© Sputnik / Вадим Анцупов
Veliki Novgorodi delegatsiooni juhtis Novgorodi veteranide piirkondliku liidu esimees Aleksander Allelov (vasakul)
Aasta tagasi, 2018. aastal külastas Novgorodi veterane Eesti veteraniorganisatsioonide delegatsioon. Tänavu saabus Tallinnasse Veliki Novgorodi veteranide delegatsioon, et õnnitleda oma sõpru ja kolleege armastatud linna vabastamise aastapäeval ning edastada tervitusi Novgorodi oblasti kubernerilt Andrei Nikitinilt ja Venemaa veteranide liidu esimehelt, armeekindral Mihhail Moissejevilt.

"Suur tänu Suures Isamaasõjas osalenutele – võitjatele. Tugevat tervist teile! Elage kaua! Meid ootab ees suurepärane aastapäev – 75 aastat Suurest Võidust," ütles Allelov kokkutulnud veteranidele.

Samuti edastas ta Venemaa Veteranide Liidu erilise tänu Eesti Veteraniorganisatsioonide Liidule ja isiklikult selle esimehele Nikolai Bõšokile Eesti organisatsiooni tohutu panuse eest ajaloolise mälu säilitamisse ning terava reageerimise eest ajaloofaktide ja Suure Isamaasõja tulemustele võltsimise katsetele ning noorte kasvatustöö ja ühiskondliku tegevuse eest, mille eesmärk on säilitada sõprus erinevate rahvaste ja rahvuste vahel.

Возложение цветов и венков к подножию монумента Павшим во Второй мировой войне на Военном кладбище в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lillede ja pärgade asetamine II maailmasõjas langenute mälestusmärgi jalamile Tallinna sõjaväekalmistul

Milliseid õudusi sõda kaasa toob – ärge unustage seda kunagi

Sõjaväekalmistule kogunenud ei kiirustanud laiali minema - selgus, et pidupäevaks oli valmistatud palju üllatusi.

Nii kinkis Blokaadiaegse Leningradi elanike Tallinna seltsi aseesimees Tamara Smirnova noortele auvalves osalejatele kaunid raamatud kangelaslinnast Leningradist – noored saadavad sõjaveterane alati kõigil olulistel ja pidulikel sündmustel.

Возложение цветов и венков к подножию монумента Павшим во Второй мировой войне на Военном кладбище в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Lillede ja pärgade asetamine II maailmasõjas langenute mälestusmärgi jalamile Tallinna sõjaväekalmistul
"Pidagu meie järeltulijad meeles õudusi, mida me selles sõjas kogesime. Las vanaemad-vanaisad, kes veel elus on, räägivad, las meie lapselapsed ja lapselapselapsed kuulavad ja loevad meie mälestusi. Las nad mäletavad, mida sõda endast kujutab ja hoiavad rahu," ütles Tamara Smirnova.
Заместитель председателя Таллиннского общества жителей блокадного Ленинграда Тамара Смирнова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Blokaadiaegse Leningradi elanike Tallinna seltsi aseesimees Tamara Smirnova

Aleksandr Petrovil oli käes veel üks suurepärane kingitus – "Mälestusraamat". "Teise maailmasõja sündmuste mälestuseks ilmub kolmeköiteline väljaanne, mis on pühendatud kõigi kolme Balti vabariigi - Leedu, Läti ja Eesti - vabastamise 75. aastapäevale. Väljaandmiseks ettevalmistamisel on köide Eesti vabastamisest. Siiani on ilmunud "Mälestusraamat" selle aja sündmustest Leedus," ütles suursaadik. 

Посол РФ Александр Петров на церемонии возложения цветов и венков к подножию монумента Павшим во Второй мировой войне на Военном кладбище в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov Tallinna sõjaväe kalmistul II maailmasõjas langenute mälestusmärgi jalamil lillede ja pärgade asetamise tseremoonial.
Ta andis "Mälestusraamatu" Teises maailmasõjas Hitleri-vastases koalitsioonis osalenute Tallinna seltsi esimehele Nina Pavlovale. 

Nad päästsid linna täieliku hävingu eest

Arhiiviajaloolane Nikolai Petšatnov nõustub suursaadikuga – Tallinn päästeti sõna otseses mõttes. "Nii Tallinna elanikel kui ka külalistel tasub meeles pidada kõiki kangelasi, kes päästsid linnaelanikud surmast ja linna täielikust hävitamisest. Pidage seda igavesti meeles," ütles ajaloolane.

Arhiivimaterjalid annavad võimaluse jälgida, kuidas natsid oma taganemise eel Tallinna mineerisid, halastamata isegi linna ajaloolisele keskusele – Toompeale. Kõik kättesaadavad allikad väidavad Petšatnovi sõnul, et oleks Punaarmee hilinenud kasvõi päeva, muutnuksid sakslased Tallinna varemehunnikuks. 

Täna peame võitlema tõe eest

Nikolai Bõšok märkis, et kaasaegses maailmas on paljud poliitikud muutnud ajaloo manipuleerimise tööriistaks – noorema põlvkonna petmiseks kasutatakse ajaloolisi valesid, mistõttu on eriti oluline ajaloolist tõde edastada.

Председатель союза ветеранских организаций Эстонии Николай Бышок
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Veteraniorganisatsioonide Liidu esimees Nikolai Bõšok
"Et sõda – kohutav tragöödia – enam kunagi ei korduks. Rahu vajavad kõik inimesed, kõik rahvused, olenemata sellest, kes kus elab, on vaja sõprust ja kainet mõistust," sõnas Bõšok.

"Me mäletame Nõukogude Liidu liitlaste avaldusi Teise maailmasõja ajast, Suurbritannia ja USA esindajate suust, kus ei seatud kahtluse alla Nõukogude Liidu pearolli Saksa fašismi purustamisel. Selles, et 80% Saksa diviisidest tambiti puruks just idarindel, ei kahelnud samuti keegi," ütles Aleksandr Petrov Sputnik Eestile.

Kuid nüüdisaegsed ajalooaegsed valeuurijad suudavad kõik pea peale pöörata. Suursaadik tõi näitena isegi Prohhorovka lahingu eitamise, mida veel hiljuti II maailmasõja suurimaks tankitõrjelahinguks loeti.

 Kahjuks jääb sõjaveterane, nende sündmuste tõelisi tunnistajaid, aastatega üha vähemaks. "Kuid just veteranid on esimestena valmis ajaloolist tõde kuulutama. Seetõttu on nende kontakt noorema põlvkonnaga äärmiselt oluline – põlvkonnaga, kes võtavad veteranidelt üle mälestuste teatepulga," ütles Aleksandr Petrov.

Tema sõnul võivad eestlased olla tõeliselt uhked oma kaasmaalaste kangelastegude üle – nemad osalesid nii Eesti kui ka Tallinna vabastamisel – nad päästsid oma maa natside käest.

Nad kiirustasid Tallinna – läbides päevaga 100 km

Veel üheks Tallinna vabastamise aastapäeva kingituseks veteranidele oli Oleg Bessedini uue dokumentaalfilmi esilinastus Vene Kultuurikeskuses – 8. Eesti Laskurkorpuse kuulsusrikkast lahinguteest ning eesti sõdurite osalusest Eestimaa ja selle pealinna vabastamisel. 

Премьерный показ документального фильма режиссера Олега Беседина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Oleg Bessedini dokumentaalfilmi esilinastus
Pärast Tallinna vabastamist natsi-sissetungijatest 22. septembril 1944 sai korpus aunimetuse "Tallinn". Eesti laskurkorpuse kangelaslikkust rõhutab NSVL kaitsejõudude rahvakomissari Jossif Stalini korraldus 1945. aasta 28. juunist. Korpus nimetati ümber Eesti 41. Tallinna Kaardiväe Laskurkorpuseks.

Eesti Laskurkorpuse võitlejad said üle 20 tuhande riikliku autasu, neist mõned pälvisid Nõukogude Liidu kangelase tiitli.

Tallinna vabastamise 75. aastapäeva tähistamisel osalesid Teises maailmasõjas Hitleri-vastases koalitsioonis osalenute Tallinna Selts, Eesti Laskurkorpuse Veteranide Nõukogu, Laevastiku Veteranide Klubi, Endiste alaealiste fašismivangide Eesti liit, Suure Isamaasõja veteranide järeltulijate ühing ja sõja-ajaloo klubi FrontLine.

Lugege lisaks:

103
Tagid:
Aleksandr Petrov, sõjaväekalmistu, tähistamine, Tallinna vabastamine 1944, Tallinn
Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
Samal teemal
Võidu hind: kuidas Narva Saksa okupantidest vabastamise aastapäeva tähistab
Vene kaitseministeerium avalikustas Tallinna vabastamise 75. aastapäevaga seotud ürikud
Moskva tähistab Tallinna natsidest vabastamise aastapäeva saluudiga
Venemaa suursaadik Eestis meenutas Tallinna vabastanud eestlastest kangelasi – video
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega