TALLINN, 20. september — Sputnik. Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov külastas reedel, 20. septembril välisminister Urmas Reinsalu kutsel välisministeeriumi. Selle põhjuseks oli Aleksandr Petrovi intervjuu ühele Venemaa väljaandele, kus ta rääkis Eestit vabastanud Nõukogude sõdurite kangelaslikkusest. Reinsalu sõnul polevat see väide tõene.
Eesti pool esitas tolle perioodi omapoolse tõlgenduse, rõhuasetusega väitele, et Eesti langes "kahe totalitaarse režiimi ohvriks", kusjuures Saksa okupatsioonile järgnes "Nõukogude okupatsioon".
"Nende sõnade õigsuses veendumiseks piisab, kui tulla 9. mail Tallinna sõjaväekalmistul asuva Tallinna vabastajate monumendi juurde ja vaadata, kuidas tuhanded ja tuhanded inimesed - venelased ja eestlased – panevad Euroopa pruunist katkust vabastanud Nõukogude sõdurite mälestuseks lilli," seisab suursaatkonna postituses.
Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti välisminister Urmas Reinsalu teatas neljapäeval, 19. septembril valitsuse pressikonverentsil kavatsusest kutsuda Venemaa suursaadik vestlusele.
Selle põhjuseks oli Aleksandr Petrovi intervjuu ühele Venemaa väljaandele, kus ta rääkis Eestit vabastanud Nõukogude sõdurite kangelaslikkusest. Reinsalu sõnul polevat see väide tõene.
Samuti ei jätnud Reinsalu kasutamata võimalust meenutada väidetavalt aset leidnud "Nõukogude okupatsiooni", mille "kahju" hindamisega tegeleb tema algatusel loodud erikomisjon.
Venemaa välisministeerium rõhutas varem Rainsalu väiteid kommenteerides, et kõik kompensatsiooninõuded Venemaa Föderatsioonile on õigustühised, sest tegelikult mingit "okupatsiooni" polnud.
"Me ei tunnista mõistet "Nõukogude okupatsioon", mille läbi Euroopa rahvaste fašistlikust orjastamisest vabastamist esitleda üritatakse. Järelikult lükkame me tagasi ka Venemaa vastu kunstlikult esitatud juriidiliselt õigustühised nõuded," ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.
Moskvas on korduvalt rõhutatud, et Eesti liitumine NSV Liiduga oli kooskõlas tolleaegse rahvusvahelise õigusega ja toimus vabatahtlikult. Mõistet "okupatsioon" ei saa siin kasutada, kuna NSV Liidu ja Eesti vahel polnud sõjategevust, Nõukogude vägede sisenemine riigi territooriumile toimus lepingu alustel ja Eesti võimude selgesõnalisel nõusolekul.
Loe lisaks: