Valentin Villemsoo esitlusel oma raamatuga

Võidelda tõe eest: Tallinnas esitleti eesti rindemehe memuaare

112
(Uuendatud 16:22 18.09.2019)
Tallinna natsi-vägedest vabastamise aastapäeva eelõhtul toimus Tallinnas rindemees Valentin Villemsoo raamatu "Inimvõimete piiril" (v.k. "На грани человеческих возможностей") esitlus.

TALLINN, 18. september — Sputnik, Julia Kalinina. See on Eesti Laskurkorpuse veteranideorganisatsiooni juhi, endise rindemehe Valentin Villemsoo mälestusteraamatu esimene väljaanne, mis on pühendatud 1941. aasta Tallinna mereretke traagilistele sündmustele ja 1942.–1943. aasta Velikie Luki rasketele lahingutele. 

Презентация книги Валентина Виллемсоо На грани человеческих возможностей
© Sputnik / Юлия Калинина
Valentin Villemsoo raamatu "Inimvõimete piiril" esitlus

Valentin Villemsoo raamatu esitlus toimus Tallinnas Vene kultuurikeskuses esmaspäeval, 16. septembril. 

Издатель книги Нина Павлова (справа)
© Sputnik / Юлия Калинина
Raamatute kirjastaja Nina Pavlova (paremal)
 Raamatu väljaandja, Teises maailmasõjas Hitleri-vastases koalitsioonis osalenute Tallinna seltsi juhataja Nina Pavlova märkis, et Valentin Villemsoo mälestusteraamatu väljaandmine on ajastatud Eesti vabastamise ja eelseisva Suure Võidu 75. aastapäevale: "Tahtsime selle raamatuga näidata Eesti Laskurkorpuse panust võidu saavutamisse. Valentin Villemsoo läbis kogu sõjatee, osales Tallinna kaitsmisel, Velikije Luki lahingutes, elas üle Teise maailmasõja ühe traagilisema episoodi - Balti laevastiku evakueerimise Tallinnast." 

Посол РФ Александр Петров
© Sputnik / Юлия Калинина
Venemaa suursaadik Aleksander Petrov
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov märkis esitlusel, et mälestused Balti laevastiku kangelaslikust retkest Tallinnast Kroonlinna 1941. aastal, Leningradi blokaad, verised lahingud Velikije Luki all kannavad ajaloolist tõde eelmise sajandi traagilistest sündmustest Eesti noorele põlvkonnale.

Aleksandr Petrov õnnitles Eesti Laskurkorpuse veterane raamatu ilmumise puhul ja tänas kõiki, kes mälestuste avaldamisele kaasa aitasid. 

Rindemees võitleb ajaloolise tõe eest

Eruadmiral Ivan Merkulov ütles intervjuus Sputnik Eestile: "Valentin Villemsoo võitleb tänaseni. Ta võitleb tõe eest. Miljonid inimesed on läbinud uskumatuid raskusi selleks, et kurjus ei võidaks. Et ei võidaks režiim, mille eesmärk on hävitada mitte ainult rahvuskultuurid ja keeled, vaid ka terved rahvad. Täna näeme kõikjal valede ja võltsingute tormi. Ja Villemsoo teos on tõde, mida ei saa maha matta." 

Контр-адмирал в отставке Иван Меркулов получил книгу от Валентина Виллемсоо.
© Sputnik / Юлия Калинина
Eruadmiral Ivan Merkulov sai raamatu Valentin Villemsoo käest.
Merkulovi sõnul kehastab Valentin Villemsoo täna kõiki neid eestlasi, kes võitlesid sõja ajal Eesti Laskurkorpuses. 

Андрей Лазурин, руководитель военно-исторического обьединения Front line
© Sputnik / Юлия Калинина
Andrei Lazurin, sõja-ajaloolise ühenduse Front line juht
Sõja-ajaloolise ühingu Front line esimees Andrei Lazurin märkis tõlkija ja memuaaride toimetaja, samuti rindel võidelnud Tatjana Jerjomina suurt panust ning aastatepikkust tööd. Ta märkis, et ka ilma Nina Pavlova tahtejõu ja meelekindluseta poleks see raamat ilmavalgust näinud. 
Peterburi organisatsiooni "Tallinna retke mälestus" (v.k. - "Памяти Таллинского прорыва") juht Maria Inge-Vetštomova pöördus osalejatele saadetud kirja teel:

"Palun öelge meie tänusõnad edasi Valentin Villemsoole. Tema raamatu avaldamine ja esitlemine tema noorpõlvelinnas, linnas, mida ta kaitses, on oluline sündmus. Tervitame kokkutulnuid Peterburist – sümboliseerigu see meie püüdluste ühtsust Tallinna mereretke mälestuse säilitamiseks." 

В музее имени Юрия Инге, в Стрельна, 15 сентября прошла международная часть презентации книги Валентина Виллемсоо
© Sputnik / Юлия Калинина
15. septembril toimus Strelnas, Juri Inge muuseumis Valentin Villemsoo raamatu esitluse rahvusvaheline osa
Enne seda toimus Peterburi Peterhofi linnaosas Strelnas Juri Inge muuseumis Valentin Villemsoo raamatu rahvusvaheline esitlus, millest võtsid osa ajaloolased ja Tallinna retkest osavõtnute järeltulijad.

Lugege lisaks:

112
Tagid:
sõjaveteran, esitlus, raamat, mälestus, Suur Isamaasõda
Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
Samal teemal
22. juunil täpselt kell neli öösel süttis Pronkssõduri jalamil Igavene tuli
Tallinlased 22. juunist: mälestus on see, mis hoiab meie päevil rahu maailmas
Näitust Ida-Euroopa vabastamisest näidatakse 20 riigis
Vene diplomaadid taasavasid restaureerimise järel Suure Isamaasõja mälestusmärgi
Venemaa kaitseministeerium tühistas salastatuse Teise maailmasõja alguse dokumentidelt
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega