Eestis paikneb alaliselt USA salajane sõjaline eriteenistus, illustreeriv foto

Eestis paikneb alaliselt USA sõjaväe salajane eriüksus

197
(Uuendatud 18:36 05.09.2019)
USA sõjaväe eriteenistus ilmus Eestisse 2014. aastal kohe pärast Krimmi ühendamist Venemaaga. Moskva arvab, et NATO suurendab oma kohalolekut väljamõeldud Vene ohu ettekäändel.

TALLINN, 5. september — Sputnik. Eesti ajakirjanikele on saanud teatavaks informatsioon USA sõjaväelaste eriteenistuse salaüksuse alalisest kohalolekust Eestis alates 2014. aastast. Üksuse tegevust ja asukohta võimud ei avalikusta.

Selle ilmumist seostatakse Vene sõjaväelaste väidetava aktiveerumisega läänesuunal, kuid Venemaa kaitseministeerium eitab taolisi väiteid ja süüdistab NATOt sõjalise taristu ühepoolses tugevdamises Balti riikides.

Saate tegijad avastasid aruande selle kohta, et 2019. aastal on Ameerika pool eraldanud Eestile eriobjekti jaoks 15,7 miljonit dollarit.

Uurimise käigus, mis "Pealtnägija" andmetel kestis pool aastat, selgus, et jutt käib väljaõppebaasi rajamisest Eestisse USA sõjalise eriteenistuse jaoks. Varem on sellekohane teave lääne ajakirjandusest korduvalt läbi käinud, kuid USA ametiisikud on seda alati eitanud.

Ajakirjanikel õnnestus leida mitte ainult kinnitust nendele sündmustele, vaid ka viibida salaobjektil. Selle asukohta ei avalikustata. Ka üksuse suurus on riigisaladus. "Pealtnägijal" lubati baasis filmida ainult lippe ja silte.

Muidugi "Venemaa pärast"

On kinnitust leidnud, et USA sõjaväe eriteenistus ilmus Eestisse 2014. aastal kohe pärast Krimmi ühendamist Venemaaga ja selle ilmumist põhjendatakse Vene sõjaväelaste aktiivsusega regioonis. Oli sõlmitud erileping USA ja Eesti vahel, mis on tänini Eesti avalikkusele teadmata.

USA kaitseministeeriumi dokumentidest selgub, et eraldatud vahendite eest ehitatakse muuhulgas kasarmud, lasketiir, relvaladu ja langevarjude kuivatamise torn. Ehitus on juba alanud, objektid valmivad 2020. aastal.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, ei väsi USA prognoosimast, kui tõenäoline on relvakonflikt Venemaaga. Baltimaadele on NATO sõjalistes plaanides eraldatud kaugeltki mitte viimane roll.

Nii teatatakse NATO kaitsekolledži ettekandes, et Baltimaadesse tuleb saata veel rohkem Ameerika vägesid, et "hoida vaos" Venemaad, kes võib "lõhkuda Euroopa julgeolekuarhitektuuri". USA Kongressile anti arutada seaduseelnõu, milles tehakse ettepanek "hinnata Balti riikide sõjalisi vajadusi Venemaa agressiooni vaoshoidmiseks".

Seaduseelnõu vastuvõtmise korral peab USA hakkama "juhtima tööd koostöö tugevdamisel" Eesti, Läti ja Leeduga, arutama küsimust sõjalise kohaloleku suurendamisest Baltimaades ning sõjalise ja kaitseotstarbelise taristu ja logistika parandamisest.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse alliansis hästi, et Moskval taolised plaanid puuduvad, kuid neid tuuakse lihtsalt ettekäändeks, et paigutada Venemaa piiri lähedale rohkem tehnikat ja pataljone.

RT ajakirjanikud on juhtinud tähelepanu sellele, et Eesti telekanali "uurimistöö" USA eriteenistuse jõudude väljaõppeks mõeldud alalise salabaasi kohta on puudulik. Sellest kirjutab RT Telegrami-kanal.

Miks peaksid ameeriklased Eesti eest surema, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Publikatsioonis märgitakse, et aruanne Washingtoni 15,7 miljoni dollari suurusest rahaeraldisest "eriobjekti" jaoks on avalikult kättesaadav. Eesti ajakirjanikud kinnitavad, et neil õnnestus see baas avastada, kuid neil ei ole õigust paljastada selle täpne asukoht.

Seda üllatavam on, et telemeestel lubati võtta videosse "salajase" objekti fassaad, teatab RT. Pealegi kommenteeris Ameerika kolonel Kevin Stringer meelsasti eriteenistuse avastamist. Sõjaväelane jutustas, et ameeriklased asuvad selles baasis alates 2014. aastast.

"Miski reedab, et "uurimine" on läbi viidud Pentagoni lahkel loal," räägitakse RT publikatsioonis.

Loe lisaks: 

197
Tagid:
sõjavägi, Krimm, eriteenistus, salajane, poliitika, Venemaa, Eesti, USA
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
Põhjusega: Eesti president kinnitas ustavust USA kursile
NATO idarindel
Kas Donbass Ida-Virumaal on võimalik - mida arvab Eesti suursaadik USA-s